Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

Reklama-Budzow-lekarz

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę? Wyróżniony

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny" napisało kilkudziesięciu pracowników, którzy w zawiadomieniu do prokuratury zarzucili dziś dyrektorowi art. 238 kodeksu karnego - fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwaCzy dyrektor mieleckiego szpitala, Leszek Kwaśniewski złamał prawo i powinien być zwolniony?

O wydarzeniu poinformował dziś na Facebooku Ireneusz Dzieszko, były radny mieleckiej Rady Miasta. Jak się dowiadujemy pracownicy szpitala 17 lipca zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przez Leszka Kwaśniewskiego – Dyrektora Szpitala w Mielcu przestępstwa opisanego w art. 238 kodeksu karnego. Ich zdaniem dopuścił się go zawiadamiając prokuraturę o rzekomym wyłudzeniu zwolnień przez pielęgniarki. (piszemy o sprawie tu). 

Przypominamy, że od ponad dwóch tygodni kilkadziesiąt a potem nawet 140 osób czyli 1/4 pielęgniarek poszła w Mielcu na zwolnienia lekarskie. Szpital zawiesił funkcjonowanie SOR i kilku oddziałów, planowane przyjęcia i zabiegi.

W reakcji na protest dyrektor Kwaśniewski zawiadomił o fakcie prokuraturę, oskarżając pielęgniarki o wyłudzenie zwolnień i narażenie pacjentów na niebezpieczeństwo, za co grozi im nawet 5 lat więzienia. Prokuratura - co podkreśla Ireneusz Dzieszko - już po dwóch dniach postanowiła o wszczęciu śledztwa i rozpoczęły się przesłuchania nieobecnych w pracy pielęgniarek. 

Tym razem zawiadomienie do prokuratury złożyli pracownicy mieleckiego szpitala. Czy prokuratura zareaguje równie błyskawicznie? - pyta były radny. (cały materiał wideo dostępny tutaj)

Podobna sutuacja jak w Mielcu jest jeszcze w czterech podkarpackich szpitalach. Pomimo prowadzonych negocjajcji w rzeszowskim szpitalu nr 2 nadal nie wypracowano rozwiązania. Przedstawicielki pielęgniarek nie ukrywają, że chodzi im głównie o podwyżki, gdyż ich zdaniem na Podkarpaciu zarabiają gorzej niż w innych częsciach kraju.

Marzena Gitler

Treść zawiadomienia:
Mielec, dnia 17 lipca 2018 r.
Prokuratura Rejonowa w Mielcu
ul. Curie-Skłodowskiej 2
39-300 Mielec


ZAWIADOMIENIE
o możliwości popełnienia przestępstwa


Niniejszym zawiadamiamy o możliwości popełnienia przez Leszka Kwaśniewskiego – Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu przestępstwa opisanego w art. 238 kodeksu karnego [Fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa], tj. złożenia przez niego zawiadomienia o tym, że ja i inne osoby pracujące w szpitalu "poprzez podstępne wprowadzenie w błąd lekarzy co do stanu zdrowia uzyskały zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy" i że "doszło do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia nieustalonej liczby pacjentów". W naszym przekonaniu dyrektor Kwaśniewski zawiadomił organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa tego nie popełniono oraz wnosimy o jego ściganie.


UZASADNIENIE
Rzeczą notoryjną jest, że od kilkunastu dni ogólnie rzecz biorąc sytuacja podkarpackiej służby zdrowia w zakresie świadczeń szpitalnych jest co najmniej zatrważająca. Nie inaczej jest w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, gdzie spora grupa personelu przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Tymczasem zamiast podjąć wysiłki zapewniające ciągłość świadczeń lub wcześniej zapobiec takiemu stanowi rzeczy dyrekcja w/w szpitala, w którym pracujemy, skierowała do Prokuratury Rejonowej w Mielcu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które cyt. "poprzez podstępne wprowadzenie w błąd lekarzy co do stanu zdrowia uzyskały zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy" i że "doszło do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia nieustalonej liczby pacjentów". 

Wydaje się, iż zawiadomienie to miało wywołać strach i presję głównie na pracownikach, a szczególnie na pielęgniarkach zatrudnionych w szpitalu, tak, by wróciły do pracy nie zważając na stan swojego zdrowia, przy czym żadne zagrożenie w zakresie narażenia pacjentów na utratę życia i zdrowia ze strony osób przebywających na zwolnieniach lekarskich nie istniało i nie istnieje. Dyrektor nie miał również żadnych podstaw, by twierdzić, że zwolnienia lekarskie zostały wyłudzone.

Zatem można postawić tezę, że zawiadomienie zostało złożone fałszywie, w złej woli – nie po to by faktycznie ścigać sprawców czynów zabronionych, lecz po to, by chorych pracowników, a szczególnie niewinne pielęgniarki – te które co dzień niosą pomoc i ulgę pacjentom z różnymi schorzeniami, zastraszyć i zmusić do pracy ponad siły, z narażeniem ich własnego zdrowia, wbrew ich konstytucyjnemu prawu do ochrony zdrowia, zapisanemu w art. 68 ustawy zasadniczej.

Oczywiście do znamion strony podmiotowej przestępstwa opisanego w art. 238 k.k należy wymaganie, aby sprawca wiedział, że przestępstwo, o jakim zawiadamia, nie zostało popełnione, a pobudki i motywy, którymi kierował się, są dla jego odpowiedzialności karnej obojętne. Jednakże w/w teza winna być szczegółowo zbadana przez organy postępowania przygotowawczego, aby opinia publiczna dowiedziała się, że tego typu działania kierownictwa podmiotu leczniczego, który winien dbać również o zdrowie swoich pracowników - są wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:32069

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12626

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12164

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9670

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:8041

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5548

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4769

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3986

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3687

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3322

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3228

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Głos Podkrakowski

„Japonka” odzyska dawny blask

30 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2807

W Krzeszowicach rozpoczął się remont drewnianej willi „Japonka”. Pracy jest sporo...