czwartek, 09 sierpień 2018 08:12

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

Napisała

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jak informują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, pożar wybuchł o godzinie 9.27. Najprawdopodobniej zapłonęły trociny i pył drzewny, który składowany był w jednej z suszarek.

 

- Zostaliśmy poinformowano o eksplozji najprawdopodobniej pyłu drzewnego, wiórów w jednym z silosów zakładu produkującego płyty drewnopochodne, płyty wiórowe. Na miejsce wysłano 8 zastępów straży pożarnej, 20 strażaków - powiedział w rozmowie z WP mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.

W wyniku pożaru zapalił się również dach w silosie.

Obecnie sytuacja jest opanowana, a strażacy dogaszają pożar. Na miejscu pracowało 12 zastępów i 36 strażaków.

Na szczęście nie ma żadnych ofiar. Na miejsce przybyła Wojewódzka Inspekcja Saniarna, kóra bada skutki wybuchy i zadymienia dla okolicznych mieszkańców.

 

W związku ze zdarzeniem oświadczenie wydała też firma Kronospan: 

"Kronospan Mielec sp. z o.o. potwierdza, że dziś (8 sierpnia) około godz. 9.30 doszło do pożaru w zakładzie produkcyjnym w Mielcu. W jego wyniku nie ucierpiał żaden z pracowników firmy. Wszystkie osoby, które znajdowały się w momencie wybuchu na terenie przedsiębiorstwa są bezpieczne.
- Dziś dokonywaliśmy planowanego przeglądu instalacji. W trakcie wykonywania rutynowych czynności związanych z tym obszarem, doszło do pożaru. W tej chwili jest za wcześnie, żeby podać szczegółowe dane dotyczące przyczyn zajścia i rozmiaru szkód, jakie wystąpiły na jego skutek. Wiemy już, że zadziałały systemy zabezpieczające w instalacji, co zapobiegło większej skali zniszczeń. Po szczegółowej analizie jaką wykonamy, podamy dalsze informacje – zapewnia Dagmara Mach, dyrektor sprzedaży Kronospan Mielec Sp. z o.o. - Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo osób u nas pracujących, bezpieczeństwo środowiska i procesów produkcji - dodaje.
Na miejscu pracowało do tej pory 14 zastępów Straży Pożarnej. Akcja dogaszania pożaru trwa. Ze służbami ściśle współpracują eksperci z ramienia Kronospan Mielec sp. z o.o.
Zarząd zlecił oszacowanie zakresu poniesionych strat i ich wpływu na środowisko, po czym podejmie decyzje o działaniach zmierzających do unormowania sytuacji w zakładzie produkcyjnym. Pożar wstrzymał pracę niektórych obszarów zakładu. Zarząd w związku z zaistniałą sytuacją nie przewiduje zwolnień."

Źródło: wikipedia, Jacek Halicki, PSP Mielec, WP, Foto i wideo: Specjalna Strefa Ekologiczna

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.