czwartek, 09 sierpień 2018 14:08

Mielec: Wybory a ekologia? Marszałek Ortyl o szansach Fryderyka Kapinosa.

Napisała

Marszałek Województwa Podkarpackiego 8 sierpnia w Dębicy odpowiadał na pytania o ocenę sytuacji w Mielcu po wprowadzeniu nowego zezwolenia zintergrowanego dla firmy Kronospan i o kanadydata PiS na prezydenta Mielca, Fryderyka Kapinosa. Czy protesty związane z walką o czyste powierze i zarzuty wobec władz miasta wpłyną na najbliższe wybory samorządowe? 

- Nie mieliśmy innego wyjścia - podkreśla podkarpacki marszałek, pytany o skutki działalności firmy Kronospan. Samorząd wojewódzki, zdaniem Władysława Ortyla, musiał wydać to zezwolenie, bo Kronospan spełnił wszyskie obowiązki ustawowe. Według marszałka na pewno do poprawy sytuacji nie tylko w Mielcu, ale w całym kraju, przyczyni się podpisana przez prezedenta RP nowelizacja ustawy o ochronie środowiska, która nakłada obowiązek prowadzenia monitoringu ciągłego emitowanych zanieczyszczeń. - To wielki sukces akcji społecznej w Mielcu, która wymogła szybką zmianę prawa - dodaje. 

PiS w Mielcu postawił na Fryderyka Kapinosa, powierzając mu w marcu funkcję pełniącego obowiązki prezydenta, po śmierci Daniela Kozdęby. Jednak wobec zorganizowanych na niespotykaną skalę protestów przeciwko funkcjonowaniu Kronospanu, który nazywa się tu potocznie Krobobylem, wydaje się, że akcje tego samorządowca spadły. Przez kilka lat był wiceprezydentem i wielu zarzuca mu bierność wobec zanieczyszczania środowiska przez firmy ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdaniem szefa podkarpackich struktur PiS, protesty nie zaważą jednak na poparciu dla Kapinosa. Dlaczego? Zobacz rozmowę z marszałkiem Władysławem Ortylem. 

Marzena Gitler, wideo:Mateusz Łysik 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.