Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

Marzena Gitler

Marzena Gitler

URL strony:

Muszyna: Jeździmy na Wierchomli!

Kolei Wierchomla I jeszcze w tym tygodniu będzie czynna codziennie, w godz. 9-17:00. Od następnego tygodnia, przez całe wakacje, będzie otwarta w w weekendy (piątek-niedziela), w tych samych godzinach.

Gorlice: Odszedł Henryk Kuś, znakomity badacz i znawca folkloru

W piątek 29 czerwca 2018 w wieku 82 lat zmarł znany działacz kultury z Łużnej Henryk Kuś, założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Pogórzanie, badacz i znawca folkloru.

Henryk Kuś to juror wielu konkursów i przeglądów, wykładowca organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół Studiów Folklorystycznych, seminariów i warsztatów. Rok temu w Zamku Królewskim w Warszawie odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (z wnioskiem wystąpiło MCK Sokół).
Henryk Kuś był specjalistą od szeroko pojętego folkloru Pogórzan, członkiem wielu komisji oceniających zespoły i widowiska, konsultantem, autorem rekonstrukcji strojów ludowych, wykładowcą licznych seminariów i warsztatów szkoleniowych, autorem widowisk plenerowych, regionalnych i ogólnokrajowych.

Urodził się 21 sierpnia 1936 roku w Łużnej koło Gorlic. Od młodości przejawiał inklinacje artystyczne i potrzebę kształcenia. Już jako 18-letni chłopak brał udział w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Centralną Poradnię Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Warszawie. W latach 1956 – 59 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, gdzie zetknął się z rytmiką i tańcem klasycznym.

W 1970 r. ukończył Studium Taneczne o uprawnieniach studiów wyższych (praca dyplomowa: „Tradycyjna kultura taneczna Ziemi Bieckiej”) organizowane przez Centralny Ośrodek Metodyki i Upowszechniania Kultury w Warszawie. Ponadto uczestniczył w wielu kursach choreograficznych.

Wykładał i prowadził zajęcia z instruktorami na szczeblu centralnym i regionalnym m.in. przy Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Ogólnopolskim Seminarium Folklorystycznym w Limanowej i warsztatach tanecznych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Był wykładowcą dwóch edycji trzyletniego Studium Folklorystycznego dla instruktorów i kierowników zespołów regionalnych z terenu kraju w latach 1985 – 88 oraz 1989-1992. Konsultował wiele programów zespołów w regionie gorlicko-jasielskim. Henryk Kuś opracował pełne projekty i warianty strojów, między innymi dla zespołów regionalnych z Łużnej, Stróż, Zagórzan, Dominikowic, Bobowej, Moszczenicy oraz dla zespołu Forest z Gorlic, w oparciu o eksponaty muzealne, wywiady i ikonografie.

W latach 80. był wielokrotnym członkiem jury Centralnego Przeglądu Zespołów Regionalnych Spółdzielczości Pracy, Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Krajowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Festiwalu „Limanowska Słaza” w Limanowej, Przeglądu Zespołów Regionalnych „Pogórzańska Wiosna” w Gorlicach i innych. Był członkiem Rady Artystycznej PTECH w Warszawie oraz „Sceny Ludowej” w Warszawie.

Dokonał pierwszego źródłowego opisu tańców Pogórza Gorlicko-Jasielskiego, rozpropagował go w kraju i za granicą poprzez szkolenia i publikacje. Jego artykuły znajdują się w biuletynach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz PTECH w Warszawie. Opracował też hasła dotyczące tańców do Leksykonu Tańców Polskich pod red. Grażyny Dąbrowskiej. W 2014 roku ukazała się publikacja książkowa „Tańce i pieśni Pogórzan” pod jego redakcją. Jest to podręcznik dla instruktorów zespołów regionalnych zawierający charakterystykę regionu, muzyki, stroju i tańca ludowego Pogórza.

W roku 1954, będąc nauczycielem w Szalowej koło Gorlic, założył i prowadził zespół dziecięcy i młodzieżowy. W latach 1960-64 był twórcą i instruktorem dziecięcego zespołu harcerskiego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tam też pracował w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej. Nim związał się na długie lata z ruchem folklorystycznym pracował w latach 1964-66 jako aktor w Studio Rapsodycznym w Gdańsku oraz Państwowym Teatrze Ziemi Gdańskiej w Gdyni.

W roku 1966 powrócił w rodzinne strony i w tym samym roku założył w Gorlicach Regionalny Zespół Pogórzanie, którego kierownikiem artystycznym i choreografem był do 2002 r. Opracował wiele programów i widowisk regionalnych, za które zespół otrzymał czołowe nagrody i wyróżnienia - m.in. „Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz „Brązową Ciupagę” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Równolegle w latach 1968-69 był kierownikiem artystycznym i choreografem Regionalnego Zespołu KORONKA z Bobowej, który także odnosił liczne sukcesy i brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Jugosławii (1975) i w Czechosłowacji (1982). Za swoje osiągnięcia otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (2006) oraz liczne odznaczenia regionalne i listy pochwalne Ministra Kultury i Sztuki. Trzykrotnie został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Otrzymał Medal 40-lecia PRL, a za pracę z młodzieżą szkół rolniczych – odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministerstwo Rolnictwa. Był laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga (2017).

- Wśród licznej grupy folklorystów i instruktorów województwa małopolskiego Henryk Kuś zajmuje miejsce szczególne – podkreślają dyrektorzy MCK Sokół Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus. – Był niekwestionowanym autorytetem i fachowcem z zakresu folkloru tanecznego oraz stroju regionu Pogórza. Dzięki wieloletniej badawczej i dokumentacyjnej pracy ocalił od zapomnienia cząstkę dawnej, tradycyjnej kultury pogórzańskiej ziemi. Pomimo kłopotów zdrowotnych wykazywał sporą aktywność jako członek komisji artystycznych i konsultant zespołów regionalnych w ramach współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół.

inf. i fot. Archiwum MCK Sokół, źródło: wniosek o przyznanie Nagrody im. Oskara Kolberga

 

Subskrybuj to źródło RSS
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8308

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4767

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4477

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4300

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3913

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2901

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2422

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2232

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2166

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2135

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1979

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1741

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.