piątek, 21 grudzień 2018 15:11

Sułkowice. „Świąteczne spotkanie z historią w tle”

Napisała

Uroczyste spotkanie świąteczne wraz z podsumowaniem trwającego trzy lata, wieloetapowego konkursu „Historia pędzlem i piórem malowana” odbyło się 12 grudnia w sali Izby Tradycji.

W świątecznej atmosferze, w blasku choinki ubranej w narodowe barwy i pełnej zaproszonych gości sali, rozpoczęliśmy spotkanie specjalnie na tę okazję przygotowaną przez Bogusławę Górkę prezentację multimedialną. W ten sposób przybliżyliśmy zarówno historię trwającego 3 lata konkursu, jak też jego formułę opracowaną przez pracowników naszej biblioteki oraz okresy historii naszej Ojczyzny, które były tłem prac konkursowych. Prezentację przeczytała Anna Strzelec.

Pomysł konkursu zrodził się w 2016 roku kiedy to obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Nazwaliśmy go wówczas „1050. Urodziny Polski”. Jego podsumowanie odbyło się w grudniu 2016 r. Zainteresowanie, jakie wówczas wzbudził, zainspirowało nas do kontynuowania konkursu, który nazwaliśmy „Historia pędzlem i piórem malowana”. Naszym pomysłem było „przeprowadzenie” dzieci i młodzieży przez wszystkie etapy naszej historii aż do momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości, której to 100. rocznicę świętujemy w tym roku.  Formuła konkursu pozostawała przez cały czas taka sama. Dzieci z młodszych klas prezentowały prace plastyczne, uczniowie z klas starszych i młodzież gimnazjalna prace literackie.  Również skład jury przez te trzy lata pozostał bez zmian. Byli to:

 1. Do oceny prac plastycznych:- Ryszard Judasz – pracownik Izby Tradycji działającej przy bibliotece;
 2. - Bogusława Górka – członek Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach;
 3. - Agnieszka Turska – plastyk, historyk sztuki, fotograf;
 4. Pace literackie oceniali: - Anna Witalis –Zdrzenicka – polonistka, autorka opracowań i publikacji literackich,
 5. - Małgorzata Dzidek – p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.
 6. - Jadwiga Malina – poetka, literat, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich o/Kraków, szefowa Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”,

Rok 2017 przyniósł rozstrzygnięcie etapu I „Z pędzlem i piórem przez kraj Piastów” oraz etapu II „Z pędzlem i piórem przez kraj Jagiellonów”, natomiast rok bieżący pozostałych dwóch etapów.

Po prezentacji przyszedł czas na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jury zdecydowało przyznać w:

- Etapie III „Czasy Wolnej Elekcji” w części plastycznej:

 1. Nagroda Szymon Ucisko
 2. Nagroda Adam Gaczorek
 3. Nagroda Karolina Latoń

Wyróżnienia:

Nadia Garbień, Amelia Horwat, Amelia Boczkaja, Lena Gaweł, Danuta Piech

W części literackiej:

 1. Nagroda Emilia Janowska
 2. Nagrody drugiej i trzeciej nie przyznano.

Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano Emilii Piechocie oraz Kamili Skupień.

 - W etapie IV „Okres Niewoli czyli Droga do Niepodległości” w części plastycznej:

 1. Nagroda - Julia Śmiłek
 2. Nagroda - Nikola Sikora
 3. Nagroda - Aleksandra JudaszFranciszek Szuba, Małgorzata Bochenek, Kinga Kozieł.
 4. Wyróżnienia otrzymali:

W części literackiej:

 1. Nagroda Florian Czwartek
 2. Nagroda Adam Lempart

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Osoby które zostały nagrodzone, a nie odebrały swojej nagrody, mogą to zrobić w bibliotece w godzinach jej otwarcia.

Po części oficjalnej naszego spotkania był też czas na rozmowę przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Annę Strzelec i Marię Król.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w konkurs organizowany przez naszą bibliotekę chciałabym przekazać dla szkół z terenu naszej gminy oraz dla Koła Plastycznego działającego przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.

Specjalne podziękowania za pomoc i zaangażowanie kieruję do Pani Jadwigi Maliny – szefowej Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”. Dziękuję także pozostałym członkom jury konkursowego oraz wszystkim, którzy w całym trzyletnim okresie trwania konkursu przyczynili się do jego organizacji. 

Dziękuję również Myślenickiej Grupie Literackiej „Tilia” oraz Lokalnej Grupie Działania „Między Dalinem i Gościbią” za przekazanie nagród książkowych dla laureatów konkursu.

Info: Małgorzata Dzidek Foto: Urząd Miejski w Sułkowicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.