wtorek, 12 luty 2019 15:33

Puchar Polski Juniorów w Sumo z KS Dalin

Napisała

W zawodach uczestniczyło łącznie 136 zawodniczek i zawodników z kilkunastu polskich klubów. Puchar Polski był również kolejnym etapem kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy.

Klub Sportowy Dalin reprezentowało trzech zawodników. Byli to: Krzysztof Szpakiewicz, Jakub Miska i Jan Mastela. Każdy zawodnik mógł walczyć w dwóch kategoriach wagowych: w swojej  i  w wyższej. Z tej opcji skorzystali Jakub Miska walcząc w kat. wagowych  do 70 i 80 kg i Jan Mastela w kat. wagowej do 80 i 90 kg.

Krzysztof Szpakiewicz z powodu niedawnej infekcji nie skorzystał z tej możliwości i występował tylko w kat. wagowej do 60 kg. Olbrzymią niespodziankę sprawił Jan Mastela, który wywalczył dwa medale – złoty i brązowy. W swojej kategorii wagowej przegrał tylko walkę półfinałową z Mikołajem Mrowińskim z Krotoszyna, lecz później wygrał dwie walki repasażowe i zajął trzecie miejsce.

W wyższej kat. wagowej do 90 kg zawodnicy zafundowali sędziom i licznie zgromadzonym widzom niesamowite widowisko, bardzo rzadko spotykane podczas zawodów sumo. Z grupy zawodników walczących systemem każdy z każdym pozostało trzech, którzy mieli po trzy zwycięstwa. Byli to: Jan Mastela, Maciej Dębowski z Olsztyna i Michał Grzempowski z Kobylina. Spośród tej trójki walczącej między sobą dodatkowe walki , do ustalenia kolejności jeden z nich musiał wygrać dwie walki. W tym momencie doszło do sytuacji, jakiej nie pamiętają najstarsi sędziowie. Do wyłonienia zwycięzcy trzeba było rozegrać aż siedem rund, w których każdy zawodnik stoczył łącznie z rundą eliminacyjną po 18 walk. W każdej z sześciu wynik był remisowy 1:1:1. W siódmej zawodnik KS Dalin Jan Mastela pokonał obydwu przeciwników i zdobył złoty medal. Drugie miejsce zajął  Michał Grzempowski, a trzecie Maciej Dębowski.

Krzysztof Szpakiewicz wygrał dwie walki eliminacyjne w kat. wagowej do 60 kg , lecz w półfinale zaliczył wpadkę przegrywając z Mateuszem Pieszakiem i zajął trzecie miejsce.                                      Dużego pecha miał Jakub Miska - srebrny medalista niedawnego Pucharu Europy na Węgrzech. Zarówno w swojej kategorii wagowej jak i w wyższej w wyniku losowania natrafił na zawodników ze ścisłej czołówki i w efekcie zajął miejsca 9 i 11.

- Cieszy nas niesamowity debiut w grupie juniorów Janka Masteli, który jest jeszcze w wieku juniora młodszego. Dzięki wygranej podczas turnieju w Dębicy znalazł się na czele rankingu kwalifikacji do Mistrzostw Europy w kat. wagowej do 90 kg egzekwo z Maciejem Dębowskim i  Michałem Sokołowskim.  Krzysztof Szpakiewicz  jest nadal  na czele rankingu w kat. wagowej do 60 kg przed Pawłem Sikorą,  Mateuszem Pieszakiem i Mikołajem Raźniakiem – mówi trener KS Dalin.  

 Już za niecałe dwa tygodnie w niedzielę 24 lutego w Hali Sportowej na Zarabiu odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Sumo pod  patronatem Burmistrza Jarosława Szlachetki w grupach wiekowych do 21 lat i do 23 lat. W grupie do 21 lat wystąpi cała trójka naszych zawodników: Jan Mastela, Jakub Miska i Krzysztof Szpakiewicz. Początek walk o godz. 10,00, uroczyste otwarcie o godz. 12,00, a po zakończeniu walk eliminacyjnych finały i dekoracja medalistów. Organizatorzy serdecznie zapraszają  wszystkich chętnych do kibicowania naszym zawodnikom w zawodach najwyższej rangi ogólnopolskiej. Będzie możliwość  zobaczenia ścisłej czołówki – medalistów Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w amatorskim Sumo, które pretenduje do rodziny sportów olimpijskich.

Wstęp wolny. 

Info/Foto: KS Dalin

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.