Myślenice, Biertowice, Czasław, Dobczyce, Krzywaczka, Pcim, Sułkowice, Wiśniowa

 

 

 

Wnuczek chwilowo nie dzwoni Wyróżniony

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na wnuczka”, „na legendę”. Funkcjonariusze nadal jednak apelują, by zachować szczególną ostrożność. Metoda może być modyfikowana przez przestępców.

– W ciągu kilku ostatnich tygodni na szczęście nie było u nas sytuacji, aby do mieszkańców dzwonił ktoś podszywający się za krewnego lub policjanta i opowiadając o wypadku drogowym, do którego w rzeczywistości nie doszło, próbował wyciągnąć pieniądze – mówi asp. sztab. Szymon Sala, asystent do spraw prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. – Takich przypadków na szczęście nie odnotowaliśmy w powiecie, niemniej chcielibyśmy ostrzec mieszkańców, ponieważ podobne sytuacje miały miejsce w Małopolsce.

Nowa metoda oszustwa

Ofiarami najczęściej są osoby starsze, które w dobrej wierze przekazują pieniądze. Czasem przygotowują też osobie, która zgłosiła się po pieniądze, coś do picia lub jedzenia, a w tym czasie oszust dodatkowo jeszcze okrada ich mieszkanie.

„Wnuczek” ostatnio rzadko dzwoni, ale za to małopolska policja odnotowuje przypadki podszywania się oszustów pod funkcjonariuszy policji, CBŚ, a nawet pod prokuratora. Jaką mają metodę? Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie podaje następujący przykład:

Do starszej, samotnej osoby, na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, który twierdzi, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego i że prowadzi akcję przeciwko hakerom, którzy włamują się na prywatne konta i zabierają ludziom pieniądze. Zwykle pada stwierdzenie, że jest to „tajna akcja ochrony oszczędności” lub akcja „bezpieczny emeryt”. Następnie oszust prosi, aby – nie rozłączając się – wybrać numer 112 lub 997 i potwierdzić jego dane. Kiedy starsza osoba wybiera podany numer, po drugiej stronie słuchawki zgłasza się wspólnik oszusta, potwierdzający zarówno jego tożsamość, jak i to, że prowadzi on tajną akcję. W następnej kolejności oszust – „policjant” wypytuje, gdzie dana osoba trzyma pieniądze. W zależności od uzyskanej odpowiedzi, dostosowuje dalsze metody działania:
1). Jeśli uzyska informacje, że starszy pan czy pani nie ma konta, a oszczędności trzyma w domu, sprawca poleca spakować wszystkie posiadane kosztowności oraz gotówkę do reklamówki i pozostawić koło najbliższego śmietnika, skąd przejmie ją policja.
2). Gdy oszust dowie się, że senior ma konto i to z dostępem do internetu, stwierdza, że pieniądze na tym koncie nie są bezpieczne. Prosi o podanie mu loginu i hasła, aby ochronić ulokowane tam oszczędności. Niedawno tą metodą została oszukana mieszkanka krakowskiej Krowodrzy. Sprawca, posiadając hasło i login, przelał z konta kobiety 180 tys. złotych.
3). W przypadku gdy dana osoba ma konto, ale bez dostępu do internetu, oszust prosi, aby natychmiast udać się do banku i założyć konto internetowe, bądź przelać środki na konto podane przez niego. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie oszusta (najczęściej jest to konto zagraniczne), ten szybko je wypłaca, a konto jest likwidowane.

Zachowajmy czujność

Zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek. – Bądźmy czujni i pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym, ani nie przelewajmy im środków na konto – mówi oficer prasowy Szymon Sala. – Miejmy ograniczone zaufanie do osób dzwoniących.

– Przede wszystkim należy pamiętać, że policjanci nie ujawniają szczegółowych informacji o prowadzonych postępowaniach. Nie dajmy się oszukać, gdy rzekomy policjant będzie prosił o pieniądze po to, by ująć przestępcę. Policja nie ma w zwyczaju tak postępować. Nie ma takich procedur – podkreśla asp. sztab. Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej komendy policji. – Jeśli odbierzemy telefon i usłyszymy podobną informację, od razu zweryfikujmy ją, najlepiej dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997, albo kontaktując się z najbliższą jednostką policji. Tam upewnimy się, czy osoba podająca się za policjanta, rzeczywiście jest funkcjonariuszem – dodaje.

Pamiętajmy, że policja nigdy też nie informuje o wypadkach i innych zdarzeniach przez telefon. Jeśli funkcjonariusze chcą nam coś przekazać, to zawsze pojawiają się osobiście i mają obowiązek wylegitymować się – pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli mimo to mielibyśmy wątpliwości co do wiarygodności policjanta, zawsze możemy zadzwonić pod numer alarmowy 997 i poprosić o potwierdzenie danych.

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Więcej w tej kategorii: « Łączy ich pasja i chęć działania
Powrót na górę

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:730

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:638

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:407

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:239

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:233

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...