piątek, 12 lipiec 2019 13:31

Pcim. Święto Kliszczaka już w ten weekend!

Napisała

13 lipca rozpoczyna się święto Kliszczaka - impreza plenerowo – folklorystyczna, która nawiązuje do tradycji i obyczajów grupy etnicznej Kliszczaków - górali myślenickich zamieszkujących kilka gmin: Pcim, Tokarnie i Lubień na terenie Beskidu Średniego – Makowskiego. W tym roku wydarzenie połączone jest z obchodami 50-lecia KS Pcimianka.

Kliszczacy mają swoją tradycję i kulturę, które warto pielęgnować i promować na zewnątrz, ponieważ tradycja ta jak i kultura, zawiera zarówno elementy krakowskie jak i zakopiańskie. Oprócz elementów wspólnych, Kliszczacy posiadają również wiele elementów rodzimych, jak np.: strój ludowy, piosenki, kolędy, obrzędy weselne i inne. Imprezie zawsze towarzyszy wystawa rękodzieła ludowego, twórców regionalnych z gmin Pcimia, Tokarni i Lubnia.

Święto Kliszczaka po raz pierwszy odbyła się 25 lipca 2004 r. Impreza bardzo szybko wpisało się na stałe do kalendarza imprez w gminie Pcim – obecnie stanowi jego główny punkt.

Celem wydarzenia jest przypomnienie mieszkańcom obyczajów, strojów kliszczackich, potraw, tradycji, rękodzieła, folkloru regionalnego oraz utrwalenie tożsamości oraz przynależności kulturowej. Impreza składa się z występów regionalnych zespołów kliszczackich, które (oprócz innych zespołów gościnnych na danej imprezie) prawie co roku uświetniają to święto.

Na uczestników imprezy czeka wiele atrakcji: konkursy dla publiczności, atrakcje dla dzieci, wystawę rękodzieła artystów regionalnych, możliwość nabycia wierszy regionalnych twórców, degustacje potraw lokalnych, pokaz wyplatania koszyków, możliwość nabycia różnych wydawnictw związanych z kulturą kliszczacką.

Program wydarzenia na plakacie poniżej:

Info: UG Pcim

Joanna Frydrych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.