piątek, 26 lipiec 2019 13:07

10 nowych defibrylatorów w powiecie myślenickim

Napisała

Małopolanie oraz turyści odwiedzający powiat myślenicki będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej. Dzięki środkom pochodzącym z III edycji budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego zamontowanych zostanie 10 nowych defibrylatorów. Gdzie zostana umieszczone?

Każdego roku w Polsce u około 40 tys. osób dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. W takich sytuacjach mamy tylko 4 minuty, by uratować ludzkie życie. Odpowiednio wykonany masaż serca oraz wczesna defibrylacja z użyciem AED zwiększają szansę na przeżycie nawet o 75%.

- Troska o zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan to dla nas kwestia priorytetowa. Dlatego jako samorząd województwa wpieramy i staramy się pomagać w realizacji wszelkich inicjatyw, które mają chronić zdrowie i życie mieszkańców. Doskonale wiemy, że w przypadku zagrożenia życia mając do dyspozycji defibrylator każdy z nas jest w stanie w bezpieczny sposób udzielić pierwszej pomocy i uratować życie innego człowieka – podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

W ramach BO Małopolska w powiecie myślenickim zainstalowanych zostanie aż 10 defibrylatorów AED. Na to zwycięskie zadanie władze województwa przeznaczyły ponad 68 tys. zł. Urządzenia trafią m.in. do Szkoły Podstawowej w Zasani i Pcimiu, na stadion klubu piłkarskiego LKS Orzeł Myślenice, do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Myślenicach oraz do pięciu remiz strażackich na terenie całego powiatu.

- Budżet obywatelski to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców, bo to właśnie oni mogą decydować, jakie zadania zostaną zrealizowane w ich miejscu zamieszkania i będą im wszystkim służyć. Cieszę się, że Małopolanie tak licznie angażują się w życie społeczności lokalnych, chcą swoją przestrzeń ulepszać, udoskonalać, sprawiać, by miejsca, w których żyją były przyjazne i bezpieczne – dodaje Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Urządzenia ratujące życie będą dostępne na terenie całego powiatu myślenickiego w najbardziej kluczowych miejscach – przede wszystkim w szkołach, remizach strażackich i na stadionie piłkarskim. Dodatkowo, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.

inf. i foto: UMWM

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.