piątek, 09 sierpień 2019 08:12

„Pan Jezus i Jego Święci” – wystawa Bolesława Surówki w Lubniu

Napisał
fot. UG Lubień fot. UG Lubień

Stowarzyszenie Lubień Pomocny serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy płaskorzeźb pt. „Pan Jezus i Jego Święci” autorstwa Bolesława Surówki. Ekspozycja znajduje się w kościele parafialnym pw. Świętego Jana Chrzciciela w Lubniu (powiat myślenicki).

Bolesław Surówka – ludowy artysta rzeźbiarz

Bolesław Surówka jest samoukiem. „Zna, kocha i rozumie drewno”, a jego prace artystyczne mają swój własny, tętniący ludowością, niepowtarzalny charakter. Rzeźbienie jest dla niego sposobem na aktywne spędzanie czasu.

Bolesław Surówka urodził się w 1946 roku. Mieszka w Skomielnej Białej. W latach 1990-1994 pełnił funkcję Wójta Gminy Lubień. Na poważnie rzeźbą zajął się dopiero na emeryturze. Pierwszymi jego dziełami były niewielkie świątki, potem figurki Jezusa Frasobliwego, które rzeźbi najczęściej (to jego ulubiony motyw) oraz Upadek Chrystusa. Z czasem zaczął wykonywać figury świętych, Żydów i górali, które polichromował. Rzeźbi dłutami, najczęściej w lipie, czasami w jaworze. Większość jego prac to płaskorzeźby. Wykonuje je najczęściej na zamówienie, na potrzeby prywatnych kolekcji, w Polsce i za granicą.

Prace Bolesława Surówki można zobaczyć m.in. w Muzeum Niepodległości w Myślenicach na stałej wystawie poświęconej rzeźbie ludowej. Prezentowane były też m.in.: w Bielsku-Białej, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Stryszawie, Pcimiu, Skomielnej Białej, Lipnicy Murowanej.

Bolesław Surówka jest laureatem II nagrody w konkursie „Przyjaciele Pana Boga – święci i błogosławieni w rzeźbie i malarstwie” w kategorii rzeźba (Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach, 2014) oraz wyróżnienia III stopnia na XV Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim „Patroni naszych kościołów” (Stryszawa 2016). Jest również zdobywcą II nagrody w konkursie rzeźby I Biennale im. Antoniego Mazura w Zawoi (2018). W 2016 roku na cmentarzu w Skomielnej Białej powstała kapliczka ludowa, do której wyrzeźbił postać Chrystusa Frasobliwego.

Działalności rzeźbiarskiej nie zaprzestał mimo niedowładu ręki, będącego wynikiem postrzelenia. W 1993 roku, wraz ze Stanisławem Gackiem, wyruszył do Sarajewa – miasta w byłej Jugosławii – z konwojem humanitarnym francuskiej Fundacji „EquiLibre”. Było to w czasie, gdy pełnił stanowisko Wójta Gminy Lubień (1990-1994). W Jugosławii toczyła się wówczas wojna domowa. W drodze powrotnej, w słynnej Alei Snajperów, samochód, którym jechali, został ostrzelany, a Bolesław Surówka i Stanisław Gacek trafieni kulami. Po odbiciu przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, zostali zabrani do szpitala polowego w Sarajewie, a następnie przetransportowani do szpitala w Paryżu. Tego samego roku, za udział w międzynarodowej akcji charytatywnej pomocy mieszkańcom Sarajewa, Bolesław Surówka został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Stanisław Gacek – Złotym Krzyżem Zasługi.

/Biografia Bolesława Surówki – z książki Roberta Miśkowca „Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej”. Źródło: Orawskie Centrum Kultury/

fot. UG Lubień

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.