środa, 14 sierpień 2019 16:13

Sułkowice pogrążone w żałobie. Zmarł Ryszard Judasz

Napisał
fot. UM Sułkowice fot. UM Sułkowice

W środę 14 sierpnia 2019 roku odszedł Ryszard Judasz, założyciel i kustosz Izby Tradycji działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach. Miał 78 lat.

Ryszard Judasz stworzył swoiste muzeum ziemi sułkowickiej, gromadząc w nim mnóstwo cennych eksponatów, które pochodzą głównie z jego prywatnych zbiorów.

– Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję – napisała Małgorzata Dzidek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułkowicach. – Był nie tylko kustoszem naszego minimuzeum regionalnego, ale również strażnikiem historii, tradycji i kultury ziemi sułkowickiej. Swoją niewyczerpaną wiedzą chętnie i o każdej porze dzielił się z mieszkańcami zwiedzającymi Izbę, gośćmi z różnych stron, dziećmi i młodzieżą przybywającymi do niego na lekcje muzealne, studentami i badaczami przygotowującymi opracowania naukowe. Jego biuro było naturalnym miejscem spontanicznych spotkań pasjonatów historii regionu i nieformalnym centrum informacji turystycznej. Dla każdego gościa miał uśmiech, ciekawą anegdotę i krówkę na poczęstunek. A nas, pracowników Biblioteki, zawsze traktował jak rodzinę, a nawet z racji wieku trochę jak swoje dzieci – pamiętał o mikołajkach, Dniu Kobiet, osobistych świętach. Będzie nam Go bardzo brakowało – dodała Małgorzata Dzidek.

Jak podaje Urząd Miejski w Sułkowicach, Ryszard Judasz był skarbnicą wiedzy na temat historii Sułkowic i ich mieszkańców, gromadził pamiętniki, archiwalne zdjęcia, dokumenty, stare sprzęty gospodarskie i kowalskie, pisał do Klamry artykuły pod wspólnym hasłem „Ciekawostki historyczne”.

Dodatkowo Ryszard Judasz był autorem bądź współautorem wielu materiałów promocyjnych związanych z historią gminy, a także m.in. herbu Sułkowic z 1969 roku. Współpracował ze stowarzyszeniami, instytucjami, mediami itd. Za swoje zasługi otrzymał w 2017 roku Nagrodę Samorządową od Rady Miejskiej.

Przez 21 lat był kierownikiem Klubu Kuźnia w Fabryce Narzędzi Kuźnia w Sułkowicach, a następnie specjalistą ds. reklamy. Był także radnym Rady Miejskiej w Sułkowicach w latach 2002-2006.

Pogrzeb śp. Ryszarda Judasza odbędzie się w piątek 16 sierpnia 2019 roku o godzinie 15:00 w Kościele Parafialnym p.w. NSPJ w Sułkowicach.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.