poniedziałek, 11 listopad 2019 23:15

Po co Cyber Marian i inni mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy?

Napisał
fot. Movember Polska (Facebook) fot. Movember Polska (Facebook)

Powiat Myślenicki wspiera listopadową akcję MOVEMBER!

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami borykającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W tym miesiącu trwa również akcja Movember, wspierana przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Movember to akcja, której nazwa pochodzi od dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) oraz November (listopad).

Kampania MOVEMBER 2019 w Polsce

– Idea Movember jest prosta – przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder – podkreślają organizatorzy akcji.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn w wieku 14-34 lat, a rak prostaty mężczyzn po 45. roku życia. Celem akcji jest zachęcenie mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych (USG jąder u mężczyzn poniżej 45. roku życia i badania PSA u mężczyzn powyżej 45. roku życia).

– Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety, wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie – dodają organizatorzy akcji.

fot. Movember Polska (Facebook)

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.