Myślenice. Wielkie zainteresowanie bezpłatnymi badaniami Wyróżniony

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z SPZOZ w Myślenicach zorganizowało na myślenickim rynku Dzień Pielęgniarki i Położnej. Wydarzenie odbyło się 8 maja br. i miało na celu zapobieganie i wczesne wykrywanie cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego, a także zwiększanie poziomu świadomości na temat tych chorób cywilizacyjnych. Akcja została objęta patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego. Inicjatorem zorganizowania tej akcji była Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, a celem tej akcji było także promowanie zawodu pielęgniarki i położnej oraz przypomnienie, jak duże znaczenie mają one dla nas wszystkich.
W ramach zorganizowanej akcji, mieszkańcy powiatu myślenickiego mieli okazje skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych poziomu glukozy oraz ciśnienia krwi, które przeprowadzane były przez pielęgniarki myślenickiego szpitala. W działania edukacji zdrowotnej i badania zaangażowały się także studentki Pielęgniarstwa Oddziału Zamiejscowego Staropolskiej Szkoły Wyżej w Kielcach. Uczelnia współpracuje ze szpitalem powiatowym, gdzie studenci mogą odbywać swoje pierwsze praktyki w zawodzie oraz zajęcia teoretyczne.

„Mieszkańcy powiatu chętnie zadawali pytania na temat programów profilaktyki chorób cywilizacyjnych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach, dotyczących profilaktyki próchnicy, szczepień przeciwko meningokokom i HPV, czy profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy, a także tych realizowanych na zlecenie Ministra Zdrowia, jak np. profilaktyka raka jelita grubego- powiedziała Małgorzata Bajer, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia przy Starostwie Powiatowym w Myślenicach.

Ponadto, mieszkańcy powiatu mogli udać się po bezpłatne porady dietetyka m.in: dotyczące analizy składu ciała, które przeprowadziło Centrum Dietetyczne Projekt Zdrowie Myślenice. „Konsultacje dietetyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Osoby, które skorzystały z bezpłatnej analizy składu ciała miały wiele pytań i wątpliwości. Część osób pytała o sposoby radzenia sobie z brakiem czasu, pogodzeniem regularnego odżywiania się z pracą czy dodatkowymi zajęciami. Niektóre Panie miały problem z nadwagą oraz współistniejącymi chorobami dietozależnymi, ale pojawiły się też pytania o sposoby na przybranie kilogramów. Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w takim wydarzeniu”- podkreśliła pani Agata Suszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Projekt Zdrowie Myślenice.

Podczas akcji podstawowe zasady pierwszej pomocy przekazywała Szkoła Młodych Ratowników- grupa wolontaryjna od lat działająca przy Starostwie Powiatowym w Myślenicach. W ramach prowadzonej edukacji z zakresu pierwszej pomocy, młodzi „ratownicy” wraz z certyfikowanym instruktorem Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji przedstawili zainteresowanym mieszkańcom powiatu myślenickiego, jak prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu w różnych sytuacjach życia codziennego.

„Cieszymy się, że wydarzenie to spotkało się z uznaniem mieszkańców, którzy chętnie przybyli na Rynek w Myślenicach, by sprawdzić swój stan zdrowia. Pragnę również złożyć najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pielęgniarek i położnych- pomyślności w życiu osobistym oraz sukcesów w pracy zawodowej”- podkreślił Józef Tomal, Starosta Powiatu Myślenickiego. Zapewnił również, że samorząd powiatowy bardzo docenia znaczenie tych zawodów.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Myślenicach

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA