wtorek, 12 luty 2019 20:51

Miasto Oświęcim liczy, że zarząd MZK znajdzie rozwiązanie

Napisał

Co w sprawie MZK zamierza zrobić Miasto Oświęcim? Jak się okazuje, tylko obserwuje, jak rozwija się sytuacja i liczy, że zarząd MZK Oświęcim znajdzie rozwiązanie. 

W odniesieniu do sytuacji, jaka panuje w MZK Oświęcim, o czym już wcześniej pisaliśmy na portalu www.Głos24.pl, poprosiliśmy o komentarz prezydenta Oświęcimia. Jak w tej sytuacji zamierza postąpić miasto? I dlaczego do tej pory miasto nie podjęło żadnych kroków, chociaż o nieprawidłowościach w spółce pracownicy już wiele razy informowali? Takie pytania wysłaliśmy do Urzędu Miejskiego.

12 lutego Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy urzędu, przekazała nam stanowisko Miasta Oświęcim w tej sprawie.

Miejski Zakład Komunikacji funkcjonuje w formie spółki prawa handlowego. Z jednej strony ma zapewnioną, na podstawie umowy, rekompensatę z miasta oraz gmin tworzących porozumienie międzygminne w zakresie lokalnego transportu zbiorowego (miasto Oświęcim, gmina Oświęcim, Chełmek, Brzeszcze, Libiąż i Miedźna). Tegoroczna rekompensata wynosi ponad 9,6 mln zł, co stanowi ok. 65 proc. przychodów spółki. Rekompensaty z roku na rok są coraz większe i pochodzą z dochodów własnych poszczególnych miast i gmin, czyli podatków i opłat od mieszkańców oraz firm. W tym roku wzrost wynosi 7 proc., podczas gdy dochody miasta wzrosły o 3 proc. Kolejnym źródłem przychodów spółki jest sprzedaż biletów i pozostała działalność, co stanowi prawie 35 proc. przychodów. Ceny biletów pozostają na tym samym poziomie od 2013 roku. Spółka prowadzi więc swoją działalność w oparciu o wyżej wymienione przychody. Koszty, w których zawarte jest wynagrodzenie powinny mieścić się w ramach możliwości finansowych spółki. Obserwujemy, jak rozwija się sytuacja w MZK. Liczymy, że zarząd spółki znajdzie rozwiązanie w zaistniałej sytuacji – podał Urząd Miasta Oświęcim.

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.