Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Powiat ratuje bezcenną wystawę Wyróżniony

Powiat ratuje bezcenną wystawę

Słynna wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” wymaga stałej wilgotności. Zarząd Powiatu przeznaczył na ten cel ponad 50 tys. zł.

– Nie mogliśmy pozwolić, by taka sytuacja się przedłużała. Ta unikatowa w skali światowej wystawa jest dziedzictwem narodowym, które wymaga szczególnej troski. Jakiekolwiek zniszczenia byłyby niepowetowaną stratą dla polskiej kultury – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

W dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach znajduje się ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja*, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Specyficzna technika wykonania prac – rysunki tuszem na kartonie – wymaga stałej wilgotności. Latem wzrasta zagrożenie wystawy. Wilgotność w górnej kondygnacji kościoła wynosi 70%, w dolnej (gdzie znajduje się wystawa) powinna oscylować między 40, a 60%. Obecnie w niektórych miejscach przekroczyła wartość 60%. Jest to poważne zagrożenie dla bezcennych prac Mariana Kołodzieja.

Od 2003 ekspozycję zwiedziło już blisko 65 000 osób z całego świata. W ubiegłym roku 267 grup z 27 krajów świata (7100 osób). Na wystawę przybywają najczęściej młodzież i studenci, ale także osoby starsze i w średnim wieku. Ekspozycja, jako narzędzie edukacji, jest również stałym elementem programów Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2003 r. „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja zostały wybrane do udziału w V edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kilku lat 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu do Auschwitz polskich więźniów politycznych, w kościele w Harmężach organizowane są uroczyste obchody tego wydarzenia. Podczas tegorocznych obchodów wystawę zwiedziała Premier RP Beata Szydło oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński – informuje oświęcimskie starostwo.

Od 1997 r., gdy wystawa trafiła do Harmęż, opiekują się nią Franciszkanie. Będąc jej kustoszami ponoszą koszty jej zabezpieczenia i utrzymania. W przeszłości pomagał im Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” przyznawał środki na podwyższenie standardów wystawy oraz jej zabezpieczenie. W styczniu franciszkanie z Harmęż złożyli do Urzędu Marszałkowskiego projekt dotyczący zakupu osuszaczy w ramach „Mecenatu Małopolski” na rok 2017. Niestety w wyniku rozstrzygnięcia konkursu, po raz pierwszy od pięciu lat, nie otrzymali żadnych środków na wskazany cel.

*Marian Kołodziej, znany i ceniony scenograf teatralny i filmowy, po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą opowieść o sobie i tych, którzy zginęli w obozie. Zmusiła go do tego choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż. Rysowanie „Klisz” było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – formą autoterapii. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. W przeciągu szesnastu lat stworzył ponad 260 kompozycji rysunkowych różnej wielkości. Ta niezwykła i zarazem porażająca w swej wymowie opowieść została ukazana za pomocą najprostszych środków plastycznych.

Foto z arch. Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

Ostatnio zmieniany środa, 09 sierpień 2017 16:02
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

Rynek nie dla dorożek

01 sierpień, 2017 | Wyświetleń:796

W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alertem na temat zagrożenia trzeciego...

Głos Krakowski

Do Galerii Bronowice dojedziesz rowerem miejskim!

04 sierpień, 2017 | Wyświetleń:651

W piątek, 28 lipca, rowerowa mapa Krakowa poszerzyła się o kolejny punkt: stację zlokalizowaną przy...

Głos Żywiecki

Megitza Trio gościem specjalnym w Żywcu

01 sierpień, 2017 | Wyświetleń:615

Zakończenie piątkowych zmagań konkursowych, podczas jednego z największych festiwali folklorystycznych w kraju, czyli TKB, zapowiada...

Głos Pszczyny

Mistrzowie badmintona

21 lipiec, 2017 | Wyświetleń:553

Badmintoniści – Paweł Pietryja i Aneta Wojtkowska – w Ljubljanie wywalczyli tytuł Akademickich Mistrzów Europy...

Głos Myślenicki

Działamy w budynku, ale staramy się też wyjść na zewnątrz

07 sierpień, 2017 | Wyświetleń:424

Otwarte, kreatywne, partycypacyjne oraz interaktywne – takie ma być Muzeum Niepodległości w Myślenicach. O funkcjonowaniu...

Zdrowie i Uroda

Może przez chwilę zdejmuję z nich cząstkę ciężaru

26 lipiec, 2017 | Wyświetleń:380

– Osoby chore, a  szczególnie dzieci, są bezbronne. Kiedy widzę, że dzięki spotkaniu ze mną...

Głos Myślenicki

Wiadukt w Myślenicach - otwarty!

28 lipiec, 2017 | Wyświetleń:348

Zakończyła się rozbudowa drogi krajowej nr 7 w ciągu ul. Sienkiewicza w Myślenicach.Efektem tych prac...

Głos Wielicki

Skazani na busa

09 sierpień, 2017 | Wyświetleń:299

Mieszkańcy gminy Gdów mają już dosyć podróży w ciągłym ścisku i duchocie, ale na razie...

Głos Chrzanowski

Główna ulica Osiedla Kąty w Chrzanowie

31 lipiec, 2017 | Wyświetleń:298

Ulica Śląska w Chrzanowie znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 79 i częściowo przebiega...

Głos Krakowski

Miasto, które woli nie stracić, niż zyskać z większym ryzykiem

10 sierpień, 2017 | Wyświetleń:294

Co z metrem oraz kiedy wreszcie przestaniemy stać w korkach, a zaczniemy oddychać bezsmogowym powietrzem...

Głos Oświęcimski

Nieszczelny system i ludzka bezmyślność

11 sierpień, 2017 | Wyświetleń:286

Trzy dzikie wysypiska śmieci w ciągu jednego tygodnia powstały w gminie Kęty – dokładnie w...

Głos Oświęcimski

Reprezentanci SMS Oświęcim na Mistrzostwach Polski w Lublinie

18 lipiec, 2017 | Wyświetleń:272

- Z dużym powodzeniem zaprezentowali się 15-letni podopieczni trenerki Jadwigi Zieleńskiej-Starzec w trakcie minionej imprezy...

najnowsze na GŁOS24