Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Powiat ratuje bezcenną wystawę Wyróżniony

Powiat ratuje bezcenną wystawę

Słynna wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” wymaga stałej wilgotności. Zarząd Powiatu przeznaczył na ten cel ponad 50 tys. zł.

– Nie mogliśmy pozwolić, by taka sytuacja się przedłużała. Ta unikatowa w skali światowej wystawa jest dziedzictwem narodowym, które wymaga szczególnej troski. Jakiekolwiek zniszczenia byłyby niepowetowaną stratą dla polskiej kultury – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

W dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach znajduje się ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja*, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Specyficzna technika wykonania prac – rysunki tuszem na kartonie – wymaga stałej wilgotności. Latem wzrasta zagrożenie wystawy. Wilgotność w górnej kondygnacji kościoła wynosi 70%, w dolnej (gdzie znajduje się wystawa) powinna oscylować między 40, a 60%. Obecnie w niektórych miejscach przekroczyła wartość 60%. Jest to poważne zagrożenie dla bezcennych prac Mariana Kołodzieja.

Od 2003 ekspozycję zwiedziło już blisko 65 000 osób z całego świata. W ubiegłym roku 267 grup z 27 krajów świata (7100 osób). Na wystawę przybywają najczęściej młodzież i studenci, ale także osoby starsze i w średnim wieku. Ekspozycja, jako narzędzie edukacji, jest również stałym elementem programów Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2003 r. „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja zostały wybrane do udziału w V edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kilku lat 14 czerwca, w rocznicę Pierwszego Transportu do Auschwitz polskich więźniów politycznych, w kościele w Harmężach organizowane są uroczyste obchody tego wydarzenia. Podczas tegorocznych obchodów wystawę zwiedziała Premier RP Beata Szydło oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński – informuje oświęcimskie starostwo.

Od 1997 r., gdy wystawa trafiła do Harmęż, opiekują się nią Franciszkanie. Będąc jej kustoszami ponoszą koszty jej zabezpieczenia i utrzymania. W przeszłości pomagał im Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” przyznawał środki na podwyższenie standardów wystawy oraz jej zabezpieczenie. W styczniu franciszkanie z Harmęż złożyli do Urzędu Marszałkowskiego projekt dotyczący zakupu osuszaczy w ramach „Mecenatu Małopolski” na rok 2017. Niestety w wyniku rozstrzygnięcia konkursu, po raz pierwszy od pięciu lat, nie otrzymali żadnych środków na wskazany cel.

*Marian Kołodziej, znany i ceniony scenograf teatralny i filmowy, po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą opowieść o sobie i tych, którzy zginęli w obozie. Zmusiła go do tego choroba – wylew i towarzyszący mu paraliż. Rysowanie „Klisz” było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – formą autoterapii. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. W przeciągu szesnastu lat stworzył ponad 260 kompozycji rysunkowych różnej wielkości. Ta niezwykła i zarazem porażająca w swej wymowie opowieść została ukazana za pomocą najprostszych środków plastycznych.

Foto z arch. Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

Ostatnio zmieniany środa, 09 sierpień 2017 16:02
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4601

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3767

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1880

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1502

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1184

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1156

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1142

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1139

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1039

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:968

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:954

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...