piątek, 22 marzec 2019 16:05

Wraca połączenie kolejowe Oświęcim - Czechowice Dziedzice

Napisała

Marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka uczestniczyli w inauguracji ponownego uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Oświęcim – Czechowice Dziedzice.

W spotkaniu wzięli również udział wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dyrektor Przewozów Regionalnych Andrzej Siemieński, prezes Kolei Małopolskich Bogdan Kondratowicz oraz Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego.

- Po trzech latach przerwy wracają codzienne pociągi, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Dzięki nowym połączeniom mieszkańcy będą mogli dotrzeć do pracy, szkoły, czy na uczelnię w komfortowych warunkach, omijając korki – mówił marszałek Witold Kozłowski.

- Zarząd województwa dokłada wszelkich starań, by przywrócić zlikwidowane połączenia kolejowe, które są niezwykle ważne dla mieszkańców Małopolski. Wiele miejscowości na tej trasie było praktycznie pozbawionych dostępu do publicznego transportu zbiorowego. Dzięki nowemu połączeniu sytuacja diametralnie się zmieni. Nowa oferta będzie obejmować 17 pociągów, które zwiększą tabor już kursujących. Mieszkańcy, w bardzo krótkim czasie i rozsądnej cenie będą mogli podróżować po Małopolsce - podkreślał wicemarszałek Łukasz Smółka, odpowiedzialny w zarządzie województwa za komunikację i transport.

- Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy z władzami Województwa Małopolskiego, jako największy pasażerski przewoźnik w Polsce, będziemy obsługiwać połączenia kolejowe do Czechowic-Dziedzic. Nowe pociągi stworzą alternatywę dla mieszkańców korzystających z samochodów, co jest bardzo istotne z punktu widzenia walki o czyste powietrze - powiedział Andrzej Siemieński, Dyrektor Przewozów Regionalnych Oddziału Małopolskiego.

Po konferencji odbyła się wizytacja dworca kolejowego w Oświęcimiu, który jest modernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Przy dworcu budowany jest również nowoczesny parking, typu Park&Ride, z którego już niebawem będą mogli skorzystać mieszkańcy. Koszt tej inwestycji to ponad 19 mln zł, z czego 14 mln zł to środki europejskie.

Bilety jednorazowe i okresowe na pociągi do Czechowic-Dziedzic będzie można zakupić m.in. poprzez system Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Zakup biletów możliwy będzie za pomocą aplikacji mobilnej iMKA jak i w automatach biletowych - stacjonarnych (np. na stacji w Oświęcimiu) i mobilnych w wybranych pociągach Województwa Małopolskiego.

Przykładowe ceny biletów według oferty „Taryfa Małopolska”
Odcinek Kraków Główny – Czechowice Dziedzice
- bilet normalny - 12,00 zł
- uczniowie ulga 37% - 7,56 zł
- studenci ulga 51% - 5,88 zł

Odcinek Oświęcim – Czechowice Dziedzice
- bilet normalny – 5,00 zł
- uczniowie ulga 37% - 3,15 zł
- studenci ulga 51% - 2,45 zł.

Info: UMWM

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.