piątek, 10 maj 2019 09:00

Wystawa „Auschwitz" w Nowym Jorku

Napisał
fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”, przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia, przez najbliższe miesiące będzie prezentowana w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku.

Jak informuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, ekspozycja skupia się na Auschwitz nie tylko jako autentyczniej przestrzeni największego udokumentowanego masowego mordu w historii ludzkości, ale też jako symbolu bezgranicznego wyrazu nienawiści i ludzkiego okrucieństwa.

– Auschwitz to nie tylko historia, to nie opowieść czy przesłanie i ostrzeżenie. Auschwitz to autentyczny ludzki ból, smutek i śmierć. Bardzo konkretna tragedia – nie tragedia ponad miliona ludzi, ale ponad milion indywidualnych tragedii. Dlatego ta ekspozycja musi opierać się na autentyzmie – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Publiczność w Stanach Zjednoczonych od 8 maja 2019 do 3 stycznia 2020 roku będzie mogła zobaczyć ponad 700 oryginalnych obiektów pochodzących z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar (walizki, okulary, buty itd.); betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji Model 2 wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski.

Z kolei Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego wzbogaciło wystawę o kilkadziesiąt artefaktów z własnych zbiorów. Są to m.in. przedmioty związane ze światem sprawców, jak np. hełm i egzemplarz Mein Kampf należący do szefa SS Heinricha Himmlera.

Dodatkowo, na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty, które użyczyły instytucje z całego świata: jerozolimski Yad Vashem, Dom Anny Frank w Amsterdamie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu oraz The Wiener Library, Biblioteka Studiów nad Holocaustem i Ludobójstwem w Londynie.

– Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyli największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, w którym zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych narodowości – podaje Muzeum Auschwitz.

Ekspozycja trafiła do USA z Madrytu. W Hiszpanii obejrzało ją ponad 600 tysięcy odwiedzających.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.