Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Uchwała antysmogowa jednak zgodna z prawem Wyróżniony

Uchwała antysmogowa jednak zgodna z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że uchwała antysmogowa, która obowiązuje w Małopolsce od 1 lipca 2017 roku, jest zgodna z prawem.

Końcem września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozpatrywał skargi na uchwałę antysmogową dla Małopolski, podjętą przez sejmik w styczniu tego roku. Skargi zostały złożone przez dwie osoby fizyczne, eksploatujące instalacje, które nie spełniają wymogów oraz przez dwa podmioty gospodarcze, zajmujące się sprzedażą węgla.

Nikt oczywiście nie kwestionował zasadności wprowadzenia przepisów, które w rezultacie przyniosą poprawę jakości powietrza. W skargach podnoszono natomiast argumenty, dotyczące skutków finansowych przepisów antysmogowych. Dostosowanie się do nich wymaga przecież kosztownych inwestycji ze strony mieszkańców. Owszem, są oferowane dofinansowania, jednak nie ma gwarancji, czy przepisy, na podstawie których są przydzielane, nie zostaną zmienione, nim wszyscy mieszkańcy województwa wymienią niskoemisyjne kotły.

Jedno z zastrzeżeń skarżących dotyczyło też faktu, że zakres obowiązków, jakie narzuca uchwała antysmogowa, jest tak duży, iż zmiany te powinny być wprowadzane raczej przez ustawę, a nie akty prawa miejscowego, bo takimi są uchwały sejmików wojewódzkich. „[...] z uwagi na tak znaczące i dotkliwe nakazy i zakazy, kwestie te wchodzą do tzw. materii ustawowej, a więc zakresu spraw i obowiązków, które mogą być regulowane jedynie w drodze ustawy, tak jak przykładowo wprowadzono w drodze przepisów ustawowych, przepisy proekologiczne dotyczące: 1). nakazu dla właściciela nieruchomości, podłączenia budynków do sieci kanalizacyjnej, wszędzie tam gdzie jest ona dostępna; 2). nakazu dla właściciela nieruchomości, wyposażenia nieruchomości w pojemniki na śmieci, przy czym ustawa dokładnie określa ich liczbę, pojemność, rodzaj i kolor; 3). nakazu stosowania katalizatorów w pojazdach” – argumentowali przedstawiciele Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

W skargach skierowanych w WSA zwrócono także uwagę na dualizm prawny – w rozporządzeniu ministra finansów, dotyczącym wprowadzenia do obrotu i użytkowania kotłów na paliwo stałe, znalazły się bowiem inne, znacznie mniej rygorystyczne wymogi.

Ponadto w uchwale antysmogowej „naruszono zasadę zaufania obywateli do prawa, gdyż nakazano, aby wszystkie nowo uruchamiane instalacje, zgodne były z warunkami uchwał już od momentu ich wejścia w życie, podczas gdy zupełnie pominięto kwestie sytuacji aktualnie realizowanych inwestycji, co do których wydano decyzje o pozwoleniu na budowę na podstawie dotychczasowych przepisów, gdzie dopuszczono wykonanie instalacji o niższych parametrach” – zauważyła Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

Przepisy antysmogowe zgodne z prawem

Orzeczenie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał we wtorek 3 października. Ostatecznie odrzucił skargi dystrybutorów węgla, ponieważ nie dopatrzył się w uchwale antysmogowej naruszenia ich interesu prawnego. Ta nie zakazuje bowiem handlu węglem w Małopolsce.

Skargi osób prywatnych zostały rozpoznane, ponieważ to oni mają obowiązek wymiany instalacji. Niemniej obie zostały oddalone. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia skarżący zadecydują, czy będą składali skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego czy nie.

– Dzisiejszy wyrok to wyraźne potwierdzenie tego, że przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski są zgodne z prawem – powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. – W uzasadnieniu ustnym sędzia wyraźnie podkreślił: każdy mieszkaniec województwa ma prawo żyć w miejscu, które nie szkodzi jego zdrowiu. I ta idea przyświeca też od lat samorządowi województwa. Dlatego stworzone prawo, uchwała dla Małopolski, wspiera mieszkańców regionu w realizacji ich konstytucyjnych uprawnień do życia w zdrowym, czystym środowisku. Uchwała umożliwia każdemu dostosowanie się do nowych przepisów, a samorząd województwa wspiera finansowo wymianę kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – dodał Wojciech Kozak.

Początek walki o czyste powietrze

Przypomnijmy. Małopolska to pierwszy region w Polsce, w którym zaczęły obowiązywać regulacje antysmogowe, obejmujące całe województwo. Uchwała sejmiku weszła w życie 1 lipca 2017 roku, wprowadzając ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych i paliw stałych złej jakości. W ślad za Małopolską poszedł Śląsk, gdzie uchwała antysmogowa obowiązuje od 1 września. W ten sposób samorządy na południu kraju rozpoczęły walkę o czyste powietrze. Za nimi chcą iść kolejne.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski zakazuje tworzenia nowych źródeł niskiej emisji poprzez instalowanie przestarzałych kotłów. Przepisy regulują, jakie normy powinny spełniać urządzenia służące do ogrzewania budynków, a także czym można palić w kotłach, piecach i kominkach.

Ci, którzy do ogrzewania swoich domów lub mieszkań wykorzystują piece, niespełniające wymogów emisyjnych co najmniej klasy 3, muszą je wymienić do końca 2022 roku. Z kolei osoby, które korzystają z kotła klasy 3 lub 4, mają czas na wymianę do końca 2026 roku.

– Z jednej strony czeka nas wymiana dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców, a z drugiej zmiana mentalności wielu osób. To ogromne wyzwanie. Wierzę jednak, że dzięki wspólnemu wysiłkowi: samorządu, wielu organizacji oraz mieszkańców, już najbliższa zima pokaże pierwsze efekty i problem smogu wyraźnie się zmniejszy – mówił kilka miesięcy temu marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Jak podaje biuro prasowe UMWM, wśród szacowanych efektów uchwały antysmogowej dla całej Małopolski (w oparciu o wykonane analizy) jest m.in. możliwość ograniczania emisji pyłu PM10 i PM2,5 o ponad 90% oraz osiągnięcie poziomów dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego w powietrzu.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Ostatnio zmieniany piątek, 06 październik 2017 19:19
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4634

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3799

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1910

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1736

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1593

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1228

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1187

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1168

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1160

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1062

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:969

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:882

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...