Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Pociąg przyspieszy do 120 km/h Wyróżniony

Pociąg przyspieszy do 120 km/h

Po przebudowie linii kolejowej, prowadzącej z Oświęcimia do Trzebini, pociągi na tym odcinku będą mogły osiągnąć prędkość 120 km/h. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakłada, że o kilkanaście minut skróci się czas jazdy.

W poniedziałek 2 października 2017 roku, w Krzeszowicach podpisano umowę na przebudowę linii kolejowej nr 93 na trasie Oświęcim – Trzebinia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakładają, że inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania oraz usprawni transport towarów. Wartość umowy opiewa na kwotę 303 mln zł netto (372,75 mln zł brutto).

Prace budowlane na odcinku Trzebinia – Oświęcim planowane są w latach 2019-2021. Wówczas na 20 km dwutorowej linii wykonana zostanie kompleksowa wymiana toru i sieci trakcyjnej. Przebudowane zostaną także 33 obiekty inżynieryjne, tj. wiadukty w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu, a jezdnia pod wiaduktami poszerzona, co usprawni jednocześnie komunikację drogową.

Opracowaniem dokumentacji projektowej i wykonaniem robót budowlano-montażowych w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim” zajmie się Firma ZUE SA. Termin realizacji zadania to 44 miesiące od dnia rozpoczęcia prac.

Według założeń, inwestycja ma ułatwić podróżowanie. – Efektem prac między Trzebinią a Oświęcimiem będzie kilkunastominutowe skrócenie czasu jazdy dzięki zwiększeniu prędkości pociągów do 120 km/h. Podróżni, w tym osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się, zyskają wygodną obsługę i łatwiejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski. Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki i lepsze oświetlenie. Zamontowane będzie nowe nagłośnienie i tablice informacyjne. System tzw. ścieżek dotykowych ułatwi osobom niedowidzącym poruszanie się po stacji – podaje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK SA.

– Natomiast przebudowa i remont obiektów inżynieryjnych, w tym 21 wiaduktów w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu, umożliwi płynną jazdę pociągów oraz dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i samochodowego – podaje wykonawca, Firma ZUE.

Ważnym celem inwestycji będzie też poprawa warunków transportu towarów i ich sprawny przewóz z Trzebini do Zebrzydowic. Linia Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice (nr 93) wykorzystywana jest bowiem nie tylko w ruchu pasażerskim, ale też towarowym. – Szczególnie ważna jest dla transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalń do Czech i na południe Europy – podkreśla Dorota Szalacha z zespołu pasowego PKP PLK SA.

W planach jest kolejny odcinek trasy, a mianowicie Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Umowa na jego realizację podpisana zostanie po rozstrzygnięciu przetargu, szacowanego na 219 mln zł netto, w drugiej połowie 2018 roku. Prace budowlane na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice planowane są w latach 2019-2021.

To nie jedyne inwestycje na linii nr 93. Przed wakacjami zakończyła się modernizacja stacji w Libiążu. Zmodernizowano peron, na którym położono antypoślizgową nawierzchnię, wyremontowano kładkę nad torami, powstały nowe wiaty, ławki, oświetlenie i tablice informacyjne. Przebudowany został też 9-kilometrowy odcinek torów, sieć trakcyjna, rozjazdy, obiekty inżynieryjne.

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP PLK SA

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:900

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:644

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:415

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:266

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:245

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:244

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:236

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:212

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:207

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:177

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:164

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:154

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...