Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Pociąg przyspieszy do 120 km/h Wyróżniony

Pociąg przyspieszy do 120 km/h

Po przebudowie linii kolejowej, prowadzącej z Oświęcimia do Trzebini, pociągi na tym odcinku będą mogły osiągnąć prędkość 120 km/h. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakłada, że o kilkanaście minut skróci się czas jazdy.

W poniedziałek 2 października 2017 roku, w Krzeszowicach podpisano umowę na przebudowę linii kolejowej nr 93 na trasie Oświęcim – Trzebinia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakładają, że inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania oraz usprawni transport towarów. Wartość umowy opiewa na kwotę 303 mln zł netto (372,75 mln zł brutto).

Prace budowlane na odcinku Trzebinia – Oświęcim planowane są w latach 2019-2021. Wówczas na 20 km dwutorowej linii wykonana zostanie kompleksowa wymiana toru i sieci trakcyjnej. Przebudowane zostaną także 33 obiekty inżynieryjne, tj. wiadukty w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu, a jezdnia pod wiaduktami poszerzona, co usprawni jednocześnie komunikację drogową.

Opracowaniem dokumentacji projektowej i wykonaniem robót budowlano-montażowych w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim” zajmie się Firma ZUE SA. Termin realizacji zadania to 44 miesiące od dnia rozpoczęcia prac.

Według założeń, inwestycja ma ułatwić podróżowanie. – Efektem prac między Trzebinią a Oświęcimiem będzie kilkunastominutowe skrócenie czasu jazdy dzięki zwiększeniu prędkości pociągów do 120 km/h. Podróżni, w tym osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się, zyskają wygodną obsługę i łatwiejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski. Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki i lepsze oświetlenie. Zamontowane będzie nowe nagłośnienie i tablice informacyjne. System tzw. ścieżek dotykowych ułatwi osobom niedowidzącym poruszanie się po stacji – podaje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK SA.

– Natomiast przebudowa i remont obiektów inżynieryjnych, w tym 21 wiaduktów w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu, umożliwi płynną jazdę pociągów oraz dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i samochodowego – podaje wykonawca, Firma ZUE.

Ważnym celem inwestycji będzie też poprawa warunków transportu towarów i ich sprawny przewóz z Trzebini do Zebrzydowic. Linia Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice (nr 93) wykorzystywana jest bowiem nie tylko w ruchu pasażerskim, ale też towarowym. – Szczególnie ważna jest dla transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalń do Czech i na południe Europy – podkreśla Dorota Szalacha z zespołu pasowego PKP PLK SA.

W planach jest kolejny odcinek trasy, a mianowicie Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Umowa na jego realizację podpisana zostanie po rozstrzygnięciu przetargu, szacowanego na 219 mln zł netto, w drugiej połowie 2018 roku. Prace budowlane na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice planowane są w latach 2019-2021.

To nie jedyne inwestycje na linii nr 93. Przed wakacjami zakończyła się modernizacja stacji w Libiążu. Zmodernizowano peron, na którym położono antypoślizgową nawierzchnię, wyremontowano kładkę nad torami, powstały nowe wiaty, ławki, oświetlenie i tablice informacyjne. Przebudowany został też 9-kilometrowy odcinek torów, sieć trakcyjna, rozjazdy, obiekty inżynieryjne.

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP PLK SA

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4634

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3799

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1910

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1736

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1593

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1228

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1188

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1168

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1160

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1062

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:969

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:882

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...