Narkotykowa grupa rozbita Wyróżniony

Oświęcimscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się rozprowadzaniem narkotyków. Zabezpieczono amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, prowadząc działania w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, natrafili na ślad grupy przestępczej, trudniącej się tym procederem. Narkotyki były rozprowadzane wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Prace nad rozpracowaniem grupy trwały kilkanaście tygodni. W tym czasie zebrane zostały dowody, wskazujące, że zasięg grupy jest szerszy niż początkowo przypuszczano – obejmował on teren nie jednego powiatu, ale też sąsiednich.

We wtorek rano 24 października, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, weszli równocześnie na teren dziewięciu posesji i do mieszkań, znajdujących się na terenie trzech powiatów (oświęcimski, chrzanowski i wadowicki). Wykorzystując element zaskoczenia, zatrzymali w nich siedmiu członków grupy. Są to osoby w wieku od 18 do 31 lat – mieszkańcy powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego.

– Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń [policjanci – przyp. red] zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych – podaje asp. sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. – Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono ponad 15 tysięcy złotych, pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu – dodaje.

Jak informuje oświęcimska policja, jeszcze tego samego dnia dilerzy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających, na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

– 25 października br., na wniosek Policji i Prokuratury, sześciu członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze Sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa ma charakter rozwojowy – wyjaśnia asp. Sztab. Małgorzata Jurecka. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności – dodaje.

Z siedmiu zatrzymanych osób, które zajmowały się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych: trzy przyznały się do dokonania zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia, dwie nie przyznały się do winy i złożyły wyjaśnienia (częściowo sprzeczne z ustaleniami policji), natomiast dwóch pozostałych członków grupy przestępczej nie przyznało się do dokonania zarzucanych czynów, jednocześnie odmawiając składania zeznań.

To nie pierwsze tego typu zatrzymanie, związane z przejęciem wielu kilogramów narkotyków w Oświęcimiu. – W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyku – podsumowuje asp. Sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej komendy.

 

AB
Fot. KPP Oświęcim

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA