Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Narkotykowa grupa rozbita Wyróżniony

Narkotykowa grupa rozbita

Oświęcimscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się rozprowadzaniem narkotyków. Zabezpieczono amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, prowadząc działania w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, natrafili na ślad grupy przestępczej, trudniącej się tym procederem. Narkotyki były rozprowadzane wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Prace nad rozpracowaniem grupy trwały kilkanaście tygodni. W tym czasie zebrane zostały dowody, wskazujące, że zasięg grupy jest szerszy niż początkowo przypuszczano – obejmował on teren nie jednego powiatu, ale też sąsiednich.

We wtorek rano 24 października, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, weszli równocześnie na teren dziewięciu posesji i do mieszkań, znajdujących się na terenie trzech powiatów (oświęcimski, chrzanowski i wadowicki). Wykorzystując element zaskoczenia, zatrzymali w nich siedmiu członków grupy. Są to osoby w wieku od 18 do 31 lat – mieszkańcy powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego.

– Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń [policjanci – przyp. red] zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych – podaje asp. sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. – Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono ponad 15 tysięcy złotych, pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu – dodaje.

Jak informuje oświęcimska policja, jeszcze tego samego dnia dilerzy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających, na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

– 25 października br., na wniosek Policji i Prokuratury, sześciu członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze Sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa ma charakter rozwojowy – wyjaśnia asp. Sztab. Małgorzata Jurecka. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności – dodaje.

Z siedmiu zatrzymanych osób, które zajmowały się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych: trzy przyznały się do dokonania zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia, dwie nie przyznały się do winy i złożyły wyjaśnienia (częściowo sprzeczne z ustaleniami policji), natomiast dwóch pozostałych członków grupy przestępczej nie przyznało się do dokonania zarzucanych czynów, jednocześnie odmawiając składania zeznań.

To nie pierwsze tego typu zatrzymanie, związane z przejęciem wielu kilogramów narkotyków w Oświęcimiu. – W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyku – podsumowuje asp. Sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej komendy.

 

AB
Fot. KPP Oświęcim

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wzięli worki na śmieci i ruszyli w góry

27 październik, 2017 | Wyświetleń:1326

Felga samochodowa, stare wiadro, a nawet fragment czołgu... To między innymi znaleźli w górach uczestnicy...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Tak dalej być nie może

28 październik, 2017 | Wyświetleń:322

Cierpliwość rodziców 5- i 6-latków z imielińskiego przedszkola się skończyła. Są jednomyślni: tak dalej być...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kontrola sanepidu w imielińskim przedszkolu – co naprawdę wykazała?

15 listopad, 2017 | Wyświetleń:274

– Na każdym kroku oszczędza się na naszych dzieciach – podkreślają zdenerwowani rodzice. Wracamy do...

Głos Krakowski

Wszystkich Świętych – zmiany w komunikacji

27 październik, 2017 | Wyświetleń:210

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jak co roku przygotował specjalną ofertę Komunikacji Miejskiej...

Głos Podkrakowski

Rusza przebudowa linii Krzeszowice – Trzebinia

02 listopad, 2017 | Wyświetleń:198

Za dwa tygodnie rozpocznie się modernizacja 17,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej E30 na trasie Krzeszowice –...

Głos Krakowski

Magistrat rozda rośliny

05 listopad, 2017 | Wyświetleń:197

Aż 10 tysięcy ozdobnych roślin doniczkowych trafi do mieszkańców Krakowa. Będą one bezpłatnie rozdawane już...

Głos Beskidzki

Jak zamożni są włodarze gmin?

26 październik, 2017 | Wyświetleń:195

Kto jest najbardziej oszczędny? Kto ma największy dom? A kto jeździ najnowszym samochodem? Tym razem...

Głos Myślenicki

Kładki nie rozwiążą problemów

13 listopad, 2017 | Wyświetleń:190

Od kilku dni piesi mogą przechodzić przez „zakopiankę”, korzystając z dwóch nowych kładek – w...

Głos Krakowski

Regina Brett w krakowskiej Serenadzie

10 listopad, 2017 | Wyświetleń:189

W najbliższą niedzielę, 12 listopada Centrum Serenada odwiedzi Regina Brett.  Pisarka ma na swoim koncie...

Głos Dębicki

Zastrzyk gotówki dla podkarpackich szpitali

26 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Dębicki szpital jeszcze w tym roku ma dostać 8,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego...

Głos Myślenicki

Podchodzi pod glana

12 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

The Bastard promuje nowy album. Pochodzący z Myślenic zespół kilka tygodni temu wydał płytę, zatytułowaną...

Głos Wielicki

Szkolenia Urzędu Skarbowego w Wieliczce - "Wtorki z JPK"

03 listopad, 2017 | Wyświetleń:159

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowy zapis ustawy o podatku od towarów...