Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Narkotykowa grupa rozbita Wyróżniony

Narkotykowa grupa rozbita

Oświęcimscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się rozprowadzaniem narkotyków. Zabezpieczono amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, prowadząc działania w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, natrafili na ślad grupy przestępczej, trudniącej się tym procederem. Narkotyki były rozprowadzane wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Prace nad rozpracowaniem grupy trwały kilkanaście tygodni. W tym czasie zebrane zostały dowody, wskazujące, że zasięg grupy jest szerszy niż początkowo przypuszczano – obejmował on teren nie jednego powiatu, ale też sąsiednich.

We wtorek rano 24 października, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, weszli równocześnie na teren dziewięciu posesji i do mieszkań, znajdujących się na terenie trzech powiatów (oświęcimski, chrzanowski i wadowicki). Wykorzystując element zaskoczenia, zatrzymali w nich siedmiu członków grupy. Są to osoby w wieku od 18 do 31 lat – mieszkańcy powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego.

– Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń [policjanci – przyp. red] zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych – podaje asp. sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. – Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono ponad 15 tysięcy złotych, pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu – dodaje.

Jak informuje oświęcimska policja, jeszcze tego samego dnia dilerzy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających, na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

– 25 października br., na wniosek Policji i Prokuratury, sześciu członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze Sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa ma charakter rozwojowy – wyjaśnia asp. Sztab. Małgorzata Jurecka. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności – dodaje.

Z siedmiu zatrzymanych osób, które zajmowały się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych: trzy przyznały się do dokonania zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia, dwie nie przyznały się do winy i złożyły wyjaśnienia (częściowo sprzeczne z ustaleniami policji), natomiast dwóch pozostałych członków grupy przestępczej nie przyznało się do dokonania zarzucanych czynów, jednocześnie odmawiając składania zeznań.

To nie pierwsze tego typu zatrzymanie, związane z przejęciem wielu kilogramów narkotyków w Oświęcimiu. – W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyku – podsumowuje asp. Sztab. Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej komendy.

 

AB
Fot. KPP Oświęcim

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11896

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5527

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4120

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3816

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3086

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2312

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2196

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2084

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1786

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1708

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1663

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1437

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...