Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Uratują kolejne nagrobki Wyróżniony

Uratują kolejne nagrobki

Od siedmiu już lat, 1 listopada na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcimiu Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej wspólnie z harcerzami przeprowadza zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Nie inaczej było tym razem.

Chociaż pogoda nie dopisała, a silny wiatr i niska temperatura skutecznie zniechęcały do dłuższych spacerów, społecznicy i harcerze (łącznie dziewiętnaście osób) przez cały dzień wytrwale kwestowali przed bramą oświęcimskiego cmentarza. Ostatecznie udało im się zebrać 7701,36 zł. To podobna kwota jak w ubiegłym roku.

Przypomnijmy. Podczas ubiegłorocznej zbiórki zgromadzono kwotę 7903,35 zł, natomiast łącznie – w czasie sześciu poprzednich zbiórek – uzbierano 43 946,54 zł.

Które nagrobki zostały już odnowione?

Dotychczas udało się odrestaurować trzy nagrobki. Pierwszy z nich to najstarszy, pochodzący z połowy XIX wieku, zachowany na oświęcimskim cmentarzu grobowiec – obelisk Kajetana Russockiego i jego rodziny. – W pierwszej kolejności zajęliśmy się najstarszymi nagrobkami, należącymi do osób, które coś wniosły do historii miasta, które w jakiś sposób wywarły wpływ na jego rozwój – mówi Grzegorz Mądrzycki ze Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej. Renowacja pomnika Russockich była dość skomplikowana – wiązała się z koniecznością przesunięcia nagrobka o metr. Cała „akcja” została przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, cały czas trzeba było też uważać, by przypadkiem nie uszkodzić samego obelisku, jak i sąsiadujących z nim nagrobków. Na renowację wydano 12450 zł.

Wybór kolejnego pomnika do renowacji był dość przypadkowy. – Niestety zdarzyło się, że złomiarze-amatorzy złamali żeliwny krzyż, znajdujący się na grobie Jana Kotlarskiego, weterana powstania styczniowego z 1863 roku. Na szczęście udało się odzyskać skradzione elementy, w tym wizerunek Jezusa Chrystusa. Podjęliśmy więc decyzję, by część zebranych środków przeznaczyć na jego naprawę – mówi Grzegorz Mądrzycki. Koszt renowacji wyniósł 4000 zł.

Trzeci nagrobek – odnowiony dzięki zebranym przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej środkom – należy do Antoniego Rawicz Dębińskiego, dziedzica wsi Klucznikowice, która niegdyś sąsiadowała z Oświęcimiem, a którą kilkadziesiąt lat temu (jeszcze w czasach PRL) włączono w granice administracyjne miasta. – Obecnie jest to rejon ulicy Klucznikowskiej – przypomina Grzegorz Mądrzycki. Nagrobek pochodzi z 1871 roku, a koszt jego renowacji wyniósł 14000 zł.

W przyszłym roku przybędzie odrestaurowanych grobów

Poza grobowcami osób, które wywarły znaczący wpływ na rozwój Oświęcimia, Stowarzyszenie chce także otoczyć opieką nagrobki o szczególnych walorach estetycznych, jak i historycznych.

– Mamy na cmentarzu kilka nagrobków ciekawych architektonicznie, o które warto byłoby zadbać. Niestety, nie wiemy nic o pochowanych tam osobach. Warta uwagi jest na przykład płyta pozioma, umiejscowiona obok odnowionego z prywatnej inicjatywy grobowca. Napis na tej płycie się zaciera, ponieważ jest ona umieszczona dość nisko i zdarza się, zwłaszcza w zimie, że gdy jest przykryta śniegiem, ludzie jej nie zauważają i po prostu po niech chodzą. Chcemy ją nieco podnieść i poprawić napis, by był na nowo czytelny – mówi Grzegorz Mądrzycki ze Stowarzyszenia.

– Kolejny nagrobek, który chcielibyśmy odnowić, to ten z porcelanową głową Jezusa Chrystusa. Nie ma tam już podpisu, dlatego na podstawie dokumentów parafialnych będziemy starali się ustalić, kto jest tam pochowany – dodaje.
Renowacji wymaga też inny, ciekawy wizualnie nagrobek, otoczony metalowym ogrodzeniem.

– Ponadto chcemy uporządkować również teren wokół odnowionego przez nas obelisku Russockich. Pierwotnie był on otoczony czterema pachołkami, jednak do dziś przetrwały tylko dwa, a właściwie jeden i pół. Ten cały teren chcemy uporządkować – wyjaśnia Grzegorz Mądrzycki.

Te cztery zadania mają zostać zrealizowane w przyszłym roku ze środków z poprzednich zbiórek. Być może uda się odrestaurować jeszcze kolejne nagrobki. Prace będą jeszcze wyceniane przez konserwatora.

Należy dodać, że cały proces renowacji jest dość czasochłonny i kosztowny. Wszystkie prace wykonywane są pod nadzorem konserwatora, przez profesjonalne firmy.

– Idea jest taka, by ratować zabytki od niszczenia. Czas robi swoje, dlatego jako Stowarzyszenie próbujemy zrobić coś, co uchroni zabytkowe nagrobki przed zniszczeniem. Mamy nadzieję, że tych odnowionych grobowców na oświęcimskim cmentarzu będzie coraz więcej – podsumowuje Grzegorz Mądrzycki.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

„PO? Ciągłe awantury. To rozdział zamknięty”

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5548

Tomasz Urynowicz. Do niedawna był jednym z najbardziej znanych radnych PO. Teraz jest człowiekiem Porozumienia...

Głos Krakowski

Zaginął Piotr Kijanka. Trwają poszukiwania

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5444

Piotr Kijanka zaginął w Krakowie, w nocy 6 stycznia 2018 roku. Wieczorem wyszedł ze znajomymi...

Głos Podkrakowski

Skawina biega przez cały rok

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:3511

Kiedy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest duży mróz, oni po prostu zakładają kolejną...

Głos Mielecki

Mielec: Akcja pod Kronobylem

01 luty, 2018 | Wyświetleń:3384

W Mielcu wrze. W niedzielę 28 stycznia pod zakładem Kronospan po raz kolejny pojawiła się...

Głos Podkrakowski

„Ta fotografia może iść nawet do papieża” – jak Zofia Rydet fotografowała Paczółtowice?

27 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2648

– Zostawiliśmy samochód na początku wsi i według pewnego schematu, sposobu działania Zosi, penetrowaliśmy całą...

Głos Krakowski

Weekend bez tramwajów na ulicy Brożka

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2641

W najbliższą sobotę i niedzielę remontowana będzie zwrotnica wjazdowa do zajezdni tramwajowej Podgórze od strony...

Kultura

Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1788

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na...

Głos Krakowski

Karta Krakowska - zniżki, ulgi i preferencje. Już wkrótce

25 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1677

Prezydent Jacek Majchrowski wraz z innymi przedstawicielami Ratusza zaprezentowali na dzisiejszej konferencji Kartę Krakowską. Pozwoli...

Głos Oświęcimski

Bombowiec Ił-4 odkryty w stawie

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1514

Woda zsunęła wierzchnią warstwę mułu i odkryła szczątki samolotu. Potwierdzono, że to bombowiec Iljuszyn DB3...

Styl Życia

Trendy w aranżacjach wnętrz w 2018 roku

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1414

W nowym roku często przygotowujemy się na zmiany – również we wnętrzach. Myślisz o metamorfozie...

Styl Życia

3 nieoczywiste miasta, które są idealne na walentynki

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1359

Okres okołowalentynkowy to czas serduszek, aniołków, misiów, czekoladek. W efekcie marketingowego przebodźcowania wielu Polaków wskazuje...

Głos Powiśla

Mędrzechów: Tu wszystko jest możliwe

28 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1272

Mędrzechów – niewielka licząca ponad 1000 mieszkańców miejscowość w powiecie dąbrowskim. Dlaczego o nim piszę?...