Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Uratują kolejne nagrobki Wyróżniony

Uratują kolejne nagrobki

Od siedmiu już lat, 1 listopada na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcimiu Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej wspólnie z harcerzami przeprowadza zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Nie inaczej było tym razem.

Chociaż pogoda nie dopisała, a silny wiatr i niska temperatura skutecznie zniechęcały do dłuższych spacerów, społecznicy i harcerze (łącznie dziewiętnaście osób) przez cały dzień wytrwale kwestowali przed bramą oświęcimskiego cmentarza. Ostatecznie udało im się zebrać 7701,36 zł. To podobna kwota jak w ubiegłym roku.

Przypomnijmy. Podczas ubiegłorocznej zbiórki zgromadzono kwotę 7903,35 zł, natomiast łącznie – w czasie sześciu poprzednich zbiórek – uzbierano 43 946,54 zł.

Które nagrobki zostały już odnowione?

Dotychczas udało się odrestaurować trzy nagrobki. Pierwszy z nich to najstarszy, pochodzący z połowy XIX wieku, zachowany na oświęcimskim cmentarzu grobowiec – obelisk Kajetana Russockiego i jego rodziny. – W pierwszej kolejności zajęliśmy się najstarszymi nagrobkami, należącymi do osób, które coś wniosły do historii miasta, które w jakiś sposób wywarły wpływ na jego rozwój – mówi Grzegorz Mądrzycki ze Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej. Renowacja pomnika Russockich była dość skomplikowana – wiązała się z koniecznością przesunięcia nagrobka o metr. Cała „akcja” została przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, cały czas trzeba było też uważać, by przypadkiem nie uszkodzić samego obelisku, jak i sąsiadujących z nim nagrobków. Na renowację wydano 12450 zł.

Wybór kolejnego pomnika do renowacji był dość przypadkowy. – Niestety zdarzyło się, że złomiarze-amatorzy złamali żeliwny krzyż, znajdujący się na grobie Jana Kotlarskiego, weterana powstania styczniowego z 1863 roku. Na szczęście udało się odzyskać skradzione elementy, w tym wizerunek Jezusa Chrystusa. Podjęliśmy więc decyzję, by część zebranych środków przeznaczyć na jego naprawę – mówi Grzegorz Mądrzycki. Koszt renowacji wyniósł 4000 zł.

Trzeci nagrobek – odnowiony dzięki zebranym przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej środkom – należy do Antoniego Rawicz Dębińskiego, dziedzica wsi Klucznikowice, która niegdyś sąsiadowała z Oświęcimiem, a którą kilkadziesiąt lat temu (jeszcze w czasach PRL) włączono w granice administracyjne miasta. – Obecnie jest to rejon ulicy Klucznikowskiej – przypomina Grzegorz Mądrzycki. Nagrobek pochodzi z 1871 roku, a koszt jego renowacji wyniósł 14000 zł.

W przyszłym roku przybędzie odrestaurowanych grobów

Poza grobowcami osób, które wywarły znaczący wpływ na rozwój Oświęcimia, Stowarzyszenie chce także otoczyć opieką nagrobki o szczególnych walorach estetycznych, jak i historycznych.

– Mamy na cmentarzu kilka nagrobków ciekawych architektonicznie, o które warto byłoby zadbać. Niestety, nie wiemy nic o pochowanych tam osobach. Warta uwagi jest na przykład płyta pozioma, umiejscowiona obok odnowionego z prywatnej inicjatywy grobowca. Napis na tej płycie się zaciera, ponieważ jest ona umieszczona dość nisko i zdarza się, zwłaszcza w zimie, że gdy jest przykryta śniegiem, ludzie jej nie zauważają i po prostu po niech chodzą. Chcemy ją nieco podnieść i poprawić napis, by był na nowo czytelny – mówi Grzegorz Mądrzycki ze Stowarzyszenia.

– Kolejny nagrobek, który chcielibyśmy odnowić, to ten z porcelanową głową Jezusa Chrystusa. Nie ma tam już podpisu, dlatego na podstawie dokumentów parafialnych będziemy starali się ustalić, kto jest tam pochowany – dodaje.
Renowacji wymaga też inny, ciekawy wizualnie nagrobek, otoczony metalowym ogrodzeniem.

– Ponadto chcemy uporządkować również teren wokół odnowionego przez nas obelisku Russockich. Pierwotnie był on otoczony czterema pachołkami, jednak do dziś przetrwały tylko dwa, a właściwie jeden i pół. Ten cały teren chcemy uporządkować – wyjaśnia Grzegorz Mądrzycki.

Te cztery zadania mają zostać zrealizowane w przyszłym roku ze środków z poprzednich zbiórek. Być może uda się odrestaurować jeszcze kolejne nagrobki. Prace będą jeszcze wyceniane przez konserwatora.

Należy dodać, że cały proces renowacji jest dość czasochłonny i kosztowny. Wszystkie prace wykonywane są pod nadzorem konserwatora, przez profesjonalne firmy.

– Idea jest taka, by ratować zabytki od niszczenia. Czas robi swoje, dlatego jako Stowarzyszenie próbujemy zrobić coś, co uchroni zabytkowe nagrobki przed zniszczeniem. Mamy nadzieję, że tych odnowionych grobowców na oświęcimskim cmentarzu będzie coraz więcej – podsumowuje Grzegorz Mądrzycki.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11890

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5519

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4117

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3801

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3083

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2293

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2194

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2077

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1782

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1702

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1653

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1421

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...