Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Za dwa lata zejdziemy do tuneli Wyróżniony

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Muzeum Zamek zamierza przygotować w nich trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. Planowane otwarcie to druga połowa 2019 roku.

Pierwszy z tuneli został wybudowany jeszcze w czasie zaboru austriackiego, najprawdopodobniej w XIX wieku. – Pierwotnie uważaliśmy, że to budowla z pierwszych lat XX wieku, jednak najnowsze badania źródłowe wykazały, że tunel ten mógł powstać już w wieku XIX – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Kolejne natomiast pochodzą z czasów II wojny światowej i krzyżują się z tunelem austriackim. Były one wybudowane przez Niemców i wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze. Obecne wejście do nich znajduje się po zachodniej stronie wzgórza.

Zanim jednak turyści będą mogli dostać się do środka, konieczne jest wykonanie zaplanowanych prac. Potrwają one do połowy 2019 roku.

– Udostępnienie tuneli turystom to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Miasto pozyskało na to 1,3 mln zł z pieniędzy unijnych. Całość prac to koszt ponad 4 mln zł – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

– Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakłada prace związane z umocnieniem wzgórza zamkowego, a drugi przygotowanie tuneli pod zwiedzanie. Przetarg na pierwszy etap, obejmujący prace w tych obszarach zbocza, które wykazują największe uszkodzenia i zagrażają bezpieczeństwu oraz osuwaniu się zabytku, został już rozstrzygnięty. Uporządkowane zostaną też stosunki wodne przez rozbudowę kanalizacji deszczowej. Nastąpi też wzmocnienie wzgórza poprzez zastosowanie m. in. kotew gruntowych i siatki romboidalnej – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień.

Kolejnym etapem będzie udostępnienie tuneli. – Przetarg zostanie ogłoszony w roku przyszłym, a zakończenie przewidziane jest w połowie 2019 roku. Prace w tunelach polegać będą na odtworzeniu otworów wejściowych i skomunikowaniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg publicznych. Przebudowane zostanie również przyłącze ciepłownicze wraz z budową niezbędnych instalacji. Wykonane zostaną też aranżacje tuneli – wylicza rzecznik UM Oświęcim.

Muzeum Zamek planuje przygotować w tunelach interaktywną trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. – Ponieważ były to budowle obronne, chcemy nawiązać do historii I wojny światowej. We wszystkich tunelach zostanie przygotowana wystawa edukacyjno-historyczna, dotycząca tego okresu – mówi dyrektor Wioletta Oleś.

Jak informuje oświęcimskie Muzeum Zamek, zwiedzający będą mieć możliwość przyswajania wiedzy poprzez aktywny udział w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym. – Zwiedzający będą mieli do rozwiązania różne zagadki, tematycznie powiązane z okresem I wojny światowej. Prezentowane wydarzenia będą związane zarówno z tym, co działo się w tym czasie w Oświęcimiu, jak i na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek.

Celem opracowywanej interaktywnej trasy będzie upowszechnianie wiedzy na temat I wojny światowej jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Piłsudskiego.

Zwiedzanie tuneli będzie swego rodzaju podróżą w czasie, ale równocześnie także podróżą do innych miejsc. Jak podaje Muzeum Zamek, dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele mogą się zamienić we wnętrze fortyfikacji, okopu. Elementami trasy będą widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które – zestawione w interesujący sposób – mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania wiedzy na temat I wojny światowej i legionów.

Z uwagi na niewielką ilość miejsca w środku, zwiedzanie będzie się odbywać w grupach. Tunele pod oświęcimskim zamkiem pozwalają jednak, by dorosła osoba przeszła nimi bez konieczności schylania się – strop jest wystarczająco wysoko, niemniej raczej trzeba będzie iść w nich „gęsiego”. Tunele austriackie wybudowane są z cegły i są dość wąskie. Nieco szersze są tunele niemieckie, do których konstrukcji użyto z krążyn betonowych.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8237

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3754

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.