Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Za dwa lata zejdziemy do tuneli Wyróżniony

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Muzeum Zamek zamierza przygotować w nich trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. Planowane otwarcie to druga połowa 2019 roku.

Pierwszy z tuneli został wybudowany jeszcze w czasie zaboru austriackiego, najprawdopodobniej w XIX wieku. – Pierwotnie uważaliśmy, że to budowla z pierwszych lat XX wieku, jednak najnowsze badania źródłowe wykazały, że tunel ten mógł powstać już w wieku XIX – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Kolejne natomiast pochodzą z czasów II wojny światowej i krzyżują się z tunelem austriackim. Były one wybudowane przez Niemców i wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze. Obecne wejście do nich znajduje się po zachodniej stronie wzgórza.

Zanim jednak turyści będą mogli dostać się do środka, konieczne jest wykonanie zaplanowanych prac. Potrwają one do połowy 2019 roku.

– Udostępnienie tuneli turystom to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Miasto pozyskało na to 1,3 mln zł z pieniędzy unijnych. Całość prac to koszt ponad 4 mln zł – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

– Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakłada prace związane z umocnieniem wzgórza zamkowego, a drugi przygotowanie tuneli pod zwiedzanie. Przetarg na pierwszy etap, obejmujący prace w tych obszarach zbocza, które wykazują największe uszkodzenia i zagrażają bezpieczeństwu oraz osuwaniu się zabytku, został już rozstrzygnięty. Uporządkowane zostaną też stosunki wodne przez rozbudowę kanalizacji deszczowej. Nastąpi też wzmocnienie wzgórza poprzez zastosowanie m. in. kotew gruntowych i siatki romboidalnej – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień.

Kolejnym etapem będzie udostępnienie tuneli. – Przetarg zostanie ogłoszony w roku przyszłym, a zakończenie przewidziane jest w połowie 2019 roku. Prace w tunelach polegać będą na odtworzeniu otworów wejściowych i skomunikowaniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg publicznych. Przebudowane zostanie również przyłącze ciepłownicze wraz z budową niezbędnych instalacji. Wykonane zostaną też aranżacje tuneli – wylicza rzecznik UM Oświęcim.

Muzeum Zamek planuje przygotować w tunelach interaktywną trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. – Ponieważ były to budowle obronne, chcemy nawiązać do historii I wojny światowej. We wszystkich tunelach zostanie przygotowana wystawa edukacyjno-historyczna, dotycząca tego okresu – mówi dyrektor Wioletta Oleś.

Jak informuje oświęcimskie Muzeum Zamek, zwiedzający będą mieć możliwość przyswajania wiedzy poprzez aktywny udział w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym. – Zwiedzający będą mieli do rozwiązania różne zagadki, tematycznie powiązane z okresem I wojny światowej. Prezentowane wydarzenia będą związane zarówno z tym, co działo się w tym czasie w Oświęcimiu, jak i na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek.

Celem opracowywanej interaktywnej trasy będzie upowszechnianie wiedzy na temat I wojny światowej jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Piłsudskiego.

Zwiedzanie tuneli będzie swego rodzaju podróżą w czasie, ale równocześnie także podróżą do innych miejsc. Jak podaje Muzeum Zamek, dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele mogą się zamienić we wnętrze fortyfikacji, okopu. Elementami trasy będą widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które – zestawione w interesujący sposób – mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania wiedzy na temat I wojny światowej i legionów.

Z uwagi na niewielką ilość miejsca w środku, zwiedzanie będzie się odbywać w grupach. Tunele pod oświęcimskim zamkiem pozwalają jednak, by dorosła osoba przeszła nimi bez konieczności schylania się – strop jest wystarczająco wysoko, niemniej raczej trzeba będzie iść w nich „gęsiego”. Tunele austriackie wybudowane są z cegły i są dość wąskie. Nieco szersze są tunele niemieckie, do których konstrukcji użyto z krążyn betonowych.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:600

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:228

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:193

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:181

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:174

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:167

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Oświęcimski

Gdzie pojedzie Chopin?

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:161

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana...