Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Za dwa lata zejdziemy do tuneli Wyróżniony

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Muzeum Zamek zamierza przygotować w nich trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. Planowane otwarcie to druga połowa 2019 roku.

Pierwszy z tuneli został wybudowany jeszcze w czasie zaboru austriackiego, najprawdopodobniej w XIX wieku. – Pierwotnie uważaliśmy, że to budowla z pierwszych lat XX wieku, jednak najnowsze badania źródłowe wykazały, że tunel ten mógł powstać już w wieku XIX – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Kolejne natomiast pochodzą z czasów II wojny światowej i krzyżują się z tunelem austriackim. Były one wybudowane przez Niemców i wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze. Obecne wejście do nich znajduje się po zachodniej stronie wzgórza.

Zanim jednak turyści będą mogli dostać się do środka, konieczne jest wykonanie zaplanowanych prac. Potrwają one do połowy 2019 roku.

– Udostępnienie tuneli turystom to część większego projektu, który zakłada wzmocnienie wzgórza zamkowego i zagospodarowanie tuneli. Miasto pozyskało na to 1,3 mln zł z pieniędzy unijnych. Całość prac to koszt ponad 4 mln zł – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

– Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakłada prace związane z umocnieniem wzgórza zamkowego, a drugi przygotowanie tuneli pod zwiedzanie. Przetarg na pierwszy etap, obejmujący prace w tych obszarach zbocza, które wykazują największe uszkodzenia i zagrażają bezpieczeństwu oraz osuwaniu się zabytku, został już rozstrzygnięty. Uporządkowane zostaną też stosunki wodne przez rozbudowę kanalizacji deszczowej. Nastąpi też wzmocnienie wzgórza poprzez zastosowanie m. in. kotew gruntowych i siatki romboidalnej – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień.

Kolejnym etapem będzie udostępnienie tuneli. – Przetarg zostanie ogłoszony w roku przyszłym, a zakończenie przewidziane jest w połowie 2019 roku. Prace w tunelach polegać będą na odtworzeniu otworów wejściowych i skomunikowaniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg publicznych. Przebudowane zostanie również przyłącze ciepłownicze wraz z budową niezbędnych instalacji. Wykonane zostaną też aranżacje tuneli – wylicza rzecznik UM Oświęcim.

Muzeum Zamek planuje przygotować w tunelach interaktywną trasę historyczną, obejmującą okres I wojny światowej. – Ponieważ były to budowle obronne, chcemy nawiązać do historii I wojny światowej. We wszystkich tunelach zostanie przygotowana wystawa edukacyjno-historyczna, dotycząca tego okresu – mówi dyrektor Wioletta Oleś.

Jak informuje oświęcimskie Muzeum Zamek, zwiedzający będą mieć możliwość przyswajania wiedzy poprzez aktywny udział w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym. – Zwiedzający będą mieli do rozwiązania różne zagadki, tematycznie powiązane z okresem I wojny światowej. Prezentowane wydarzenia będą związane zarówno z tym, co działo się w tym czasie w Oświęcimiu, jak i na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Wioletta Oleś, Dyrektor Muzeum Zamek.

Celem opracowywanej interaktywnej trasy będzie upowszechnianie wiedzy na temat I wojny światowej jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Piłsudskiego.

Zwiedzanie tuneli będzie swego rodzaju podróżą w czasie, ale równocześnie także podróżą do innych miejsc. Jak podaje Muzeum Zamek, dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele mogą się zamienić we wnętrze fortyfikacji, okopu. Elementami trasy będą widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które – zestawione w interesujący sposób – mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania wiedzy na temat I wojny światowej i legionów.

Z uwagi na niewielką ilość miejsca w środku, zwiedzanie będzie się odbywać w grupach. Tunele pod oświęcimskim zamkiem pozwalają jednak, by dorosła osoba przeszła nimi bez konieczności schylania się – strop jest wystarczająco wysoko, niemniej raczej trzeba będzie iść w nich „gęsiego”. Tunele austriackie wybudowane są z cegły i są dość wąskie. Nieco szersze są tunele niemieckie, do których konstrukcji użyto z krążyn betonowych.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4613

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3783

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1887

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1679

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1541

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1197

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1166

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1144

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1049

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...