Gdzie pojedzie Chopin? Wyróżniony

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana trasy międzynarodowego pociągu Chopin z Warszawy do Wiednia – pojedzie on bowiem już nie, jak dotychczas, przez Katowice, ale przez Kraków, Oświęcim i... Brzeszcze.

– Zgodnie z ustaleniami z przewoźnikami zagranicznymi, od grudnia br. pociąg EN (Euro Night) Chopin będzie kursował zmienioną trasą przez Kraków, a nie przez Katowice, jak dotychczas. Zmiana będzie polegała na połączeniu obecnie kursujących pociągów IC Chopin relacji Warszawa – Wiedeń/Praga/Budapeszt i pociągu IC Silesia relacji Kraków – Wiedeń/Praga/Budapeszt – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A.

Czym spowodowana jest zmiana trasy?

– Połączenie tych międzynarodowych pociągów [IC Chopin i IC Silesia – przyp. red.] nastąpi zgodnie z konsultacjami i ustaleniami z międzynarodowymi przewoźnikami kolejowymi. Trwające od listopada 2016 roku rozmowy związane były z poprawieniem efektywności ekonomicznej pociągów oraz możliwością zapewnienia finansowania tych składów przez partnerów zagranicznych na obszarach ich przejazdów (Czechy, Słowacja) – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity S.A.

Czy dzięki zmianie trasy wzrośnie ilość pasażerów? Spółka PKP Intercity twierdzi, że tak. – O trasie pociągu zdecydowała również analiza potencjału potoku pasażerów w relacjach międzynarodowych z Krakowa i Katowic – mówi rzecznik spółki.

Warto dodać, że w momencie gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat zmiany trasy pociągu Chopin, różne media cytowały wyrwaną z kontekstu wypowiedź rzeczniczki PKP Intercity, wskazującą, że zmiana ta jest odpowiedzią na inicjowane przez lokalną społeczność wnioski i że w Brzeszczach działa Stowarzyszenie BRZOST, z którym spółka jest w kontakcie. Z publikowanych wówczas w różnych mediach artykułów wynikało zatem, że to wspomniane stowarzyszenie wnioskowało o zmianę trasy międzynarodowego pociągu. Były to jednak zupełnie nieprawdziwe informacje. Aby je sprostować i tym samym podkreślić, że ze zmianą trasy IC Chopin nie ma nic wspólnego, Stowarzyszenie BRZOST wydało specjalne oświadczenie, które opublikowało na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim:

„Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze BRZOST w Brzeszczach niniejszym oświadcza, iż nie kierowało do Spółki PKP Intercity żadnych wniosków o zmianę trasy pociągu IC Chopin, ani też nie pozostawało ze Spółką w kontakcie w procesie opracowywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018. […] Owszem, nie kryjemy radości, że Gmina Brzeszcze, która od zawsze była częścią kolejowej mapy Polski, znów na nią powraca, jednak nie krylibyśmy radości i wówczas, gdyby na jej teren na stałe powróciły regionalne połączenia kolejowe […].”

A może za wniosek lokalnej społeczności można uznać wypowiedź premier Beaty Szydło, która początkiem roku sugerowała, że chętnie podróżowałaby z Warszawy do domu pociągiem? Tego się jednak już nie dowiemy.

Zastępstwo za Chopina na trasie Katowice – Warszawa

Teraz IC Chopin kursuje przez Katowice. Ze stolicy Śląska wyjeżdża o 4:33, a w Warszawie jest o 7:15 (podróż trwa 2 godziny i 42 minuty). To idealne połączenie dla osób, które do Warszawy dojeżdżają np. na spotkania o 8:00. W drogę powrotną wyrusza z Warszawy o 21:00 i w Katowicach jest o 23:51.

Jakie w takim razie „zastępstwo” za Chopina mają teraz mieć mieszkańcy Katowic, którzy do tej pory podróżowali tym pociągiem do Warszawy?

– Dla podróżujących obecnie z Górnego Śląska pociągiem IC Chopin zaplanowano od grudnia br. na stacji Czechowice-Dziedzice obustronne skomunikowanie z pociągiem IC Wysocki relacji Warszawa – Bielsko-Biała – Warszawa, który kursuje przez m.in. Częstochowę i Katowice – informuje Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A. – Skład zapewni podróżnym z Katowic dojazd do Warszawy w godzinach porannych oraz powrót ze stolicy wieczorem. Godziny odjazdu i przyjazdu będą zbliżone do kursującego obecnie składu IC Chopin – dodaje.

W jakich godzinach Chopin będzie kursował?

IC Chopin, który z Wiednia wyruszy o 22:10, w Czechowicach-Dziedzicach będzie o 4:08. Pięć minut później ruszy dalej i na stacji Brzeszcze Jawiszowice pojawi się o 4:36, a w Oświęcimiu o 4:55. Do Krakowa dojedzie o 6:18, a dalszą drogę rozpocznie o 6:36. Do dworca Warszawa Centralna dojedzie na 9:11.

W relacji powrotnej pasażerowie będą wsiadać do pociągu w Warszawie o 19:50. W Krakowie będą o 22:24, o 22:41 pociąg ruszy dalej, by do Oświęcimia dotrzeć tuż po północy – o 0:02, a do Brzeszcz o 0:20. Do stolicy Austrii podróżni dojadą na godzinę 7:00 rano.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP Intercity SA

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA