Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Gdzie pojedzie Chopin? Wyróżniony

Gdzie pojedzie Chopin?

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana trasy międzynarodowego pociągu Chopin z Warszawy do Wiednia – pojedzie on bowiem już nie, jak dotychczas, przez Katowice, ale przez Kraków, Oświęcim i... Brzeszcze.

– Zgodnie z ustaleniami z przewoźnikami zagranicznymi, od grudnia br. pociąg EN (Euro Night) Chopin będzie kursował zmienioną trasą przez Kraków, a nie przez Katowice, jak dotychczas. Zmiana będzie polegała na połączeniu obecnie kursujących pociągów IC Chopin relacji Warszawa – Wiedeń/Praga/Budapeszt i pociągu IC Silesia relacji Kraków – Wiedeń/Praga/Budapeszt – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A.

Czym spowodowana jest zmiana trasy?

– Połączenie tych międzynarodowych pociągów [IC Chopin i IC Silesia – przyp. red.] nastąpi zgodnie z konsultacjami i ustaleniami z międzynarodowymi przewoźnikami kolejowymi. Trwające od listopada 2016 roku rozmowy związane były z poprawieniem efektywności ekonomicznej pociągów oraz możliwością zapewnienia finansowania tych składów przez partnerów zagranicznych na obszarach ich przejazdów (Czechy, Słowacja) – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity S.A.

Czy dzięki zmianie trasy wzrośnie ilość pasażerów? Spółka PKP Intercity twierdzi, że tak. – O trasie pociągu zdecydowała również analiza potencjału potoku pasażerów w relacjach międzynarodowych z Krakowa i Katowic – mówi rzecznik spółki.

Warto dodać, że w momencie gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat zmiany trasy pociągu Chopin, różne media cytowały wyrwaną z kontekstu wypowiedź rzeczniczki PKP Intercity, wskazującą, że zmiana ta jest odpowiedzią na inicjowane przez lokalną społeczność wnioski i że w Brzeszczach działa Stowarzyszenie BRZOST, z którym spółka jest w kontakcie. Z publikowanych wówczas w różnych mediach artykułów wynikało zatem, że to wspomniane stowarzyszenie wnioskowało o zmianę trasy międzynarodowego pociągu. Były to jednak zupełnie nieprawdziwe informacje. Aby je sprostować i tym samym podkreślić, że ze zmianą trasy IC Chopin nie ma nic wspólnego, Stowarzyszenie BRZOST wydało specjalne oświadczenie, które opublikowało na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim:

„Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze BRZOST w Brzeszczach niniejszym oświadcza, iż nie kierowało do Spółki PKP Intercity żadnych wniosków o zmianę trasy pociągu IC Chopin, ani też nie pozostawało ze Spółką w kontakcie w procesie opracowywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018. […] Owszem, nie kryjemy radości, że Gmina Brzeszcze, która od zawsze była częścią kolejowej mapy Polski, znów na nią powraca, jednak nie krylibyśmy radości i wówczas, gdyby na jej teren na stałe powróciły regionalne połączenia kolejowe […].”

A może za wniosek lokalnej społeczności można uznać wypowiedź premier Beaty Szydło, która początkiem roku sugerowała, że chętnie podróżowałaby z Warszawy do domu pociągiem? Tego się jednak już nie dowiemy.

Zastępstwo za Chopina na trasie Katowice – Warszawa

Teraz IC Chopin kursuje przez Katowice. Ze stolicy Śląska wyjeżdża o 4:33, a w Warszawie jest o 7:15 (podróż trwa 2 godziny i 42 minuty). To idealne połączenie dla osób, które do Warszawy dojeżdżają np. na spotkania o 8:00. W drogę powrotną wyrusza z Warszawy o 21:00 i w Katowicach jest o 23:51.

Jakie w takim razie „zastępstwo” za Chopina mają teraz mieć mieszkańcy Katowic, którzy do tej pory podróżowali tym pociągiem do Warszawy?

– Dla podróżujących obecnie z Górnego Śląska pociągiem IC Chopin zaplanowano od grudnia br. na stacji Czechowice-Dziedzice obustronne skomunikowanie z pociągiem IC Wysocki relacji Warszawa – Bielsko-Biała – Warszawa, który kursuje przez m.in. Częstochowę i Katowice – informuje Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A. – Skład zapewni podróżnym z Katowic dojazd do Warszawy w godzinach porannych oraz powrót ze stolicy wieczorem. Godziny odjazdu i przyjazdu będą zbliżone do kursującego obecnie składu IC Chopin – dodaje.

W jakich godzinach Chopin będzie kursował?

IC Chopin, który z Wiednia wyruszy o 22:10, w Czechowicach-Dziedzicach będzie o 4:08. Pięć minut później ruszy dalej i na stacji Brzeszcze Jawiszowice pojawi się o 4:36, a w Oświęcimiu o 4:55. Do Krakowa dojedzie o 6:18, a dalszą drogę rozpocznie o 6:36. Do dworca Warszawa Centralna dojedzie na 9:11.

W relacji powrotnej pasażerowie będą wsiadać do pociągu w Warszawie o 19:50. W Krakowie będą o 22:24, o 22:41 pociąg ruszy dalej, by do Oświęcimia dotrzeć tuż po północy – o 0:02, a do Brzeszcz o 0:20. Do stolicy Austrii podróżni dojadą na godzinę 7:00 rano.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP Intercity SA

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4613

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3783

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1887

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1679

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1541

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1197

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1166

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1144

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1049

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...