Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Gdzie pojedzie Chopin? Wyróżniony

Gdzie pojedzie Chopin?

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana trasy międzynarodowego pociągu Chopin z Warszawy do Wiednia – pojedzie on bowiem już nie, jak dotychczas, przez Katowice, ale przez Kraków, Oświęcim i... Brzeszcze.

– Zgodnie z ustaleniami z przewoźnikami zagranicznymi, od grudnia br. pociąg EN (Euro Night) Chopin będzie kursował zmienioną trasą przez Kraków, a nie przez Katowice, jak dotychczas. Zmiana będzie polegała na połączeniu obecnie kursujących pociągów IC Chopin relacji Warszawa – Wiedeń/Praga/Budapeszt i pociągu IC Silesia relacji Kraków – Wiedeń/Praga/Budapeszt – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A.

Czym spowodowana jest zmiana trasy?

– Połączenie tych międzynarodowych pociągów [IC Chopin i IC Silesia – przyp. red.] nastąpi zgodnie z konsultacjami i ustaleniami z międzynarodowymi przewoźnikami kolejowymi. Trwające od listopada 2016 roku rozmowy związane były z poprawieniem efektywności ekonomicznej pociągów oraz możliwością zapewnienia finansowania tych składów przez partnerów zagranicznych na obszarach ich przejazdów (Czechy, Słowacja) – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity S.A.

Czy dzięki zmianie trasy wzrośnie ilość pasażerów? Spółka PKP Intercity twierdzi, że tak. – O trasie pociągu zdecydowała również analiza potencjału potoku pasażerów w relacjach międzynarodowych z Krakowa i Katowic – mówi rzecznik spółki.

Warto dodać, że w momencie gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat zmiany trasy pociągu Chopin, różne media cytowały wyrwaną z kontekstu wypowiedź rzeczniczki PKP Intercity, wskazującą, że zmiana ta jest odpowiedzią na inicjowane przez lokalną społeczność wnioski i że w Brzeszczach działa Stowarzyszenie BRZOST, z którym spółka jest w kontakcie. Z publikowanych wówczas w różnych mediach artykułów wynikało zatem, że to wspomniane stowarzyszenie wnioskowało o zmianę trasy międzynarodowego pociągu. Były to jednak zupełnie nieprawdziwe informacje. Aby je sprostować i tym samym podkreślić, że ze zmianą trasy IC Chopin nie ma nic wspólnego, Stowarzyszenie BRZOST wydało specjalne oświadczenie, które opublikowało na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim:

„Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze BRZOST w Brzeszczach niniejszym oświadcza, iż nie kierowało do Spółki PKP Intercity żadnych wniosków o zmianę trasy pociągu IC Chopin, ani też nie pozostawało ze Spółką w kontakcie w procesie opracowywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018. […] Owszem, nie kryjemy radości, że Gmina Brzeszcze, która od zawsze była częścią kolejowej mapy Polski, znów na nią powraca, jednak nie krylibyśmy radości i wówczas, gdyby na jej teren na stałe powróciły regionalne połączenia kolejowe […].”

A może za wniosek lokalnej społeczności można uznać wypowiedź premier Beaty Szydło, która początkiem roku sugerowała, że chętnie podróżowałaby z Warszawy do domu pociągiem? Tego się jednak już nie dowiemy.

Zastępstwo za Chopina na trasie Katowice – Warszawa

Teraz IC Chopin kursuje przez Katowice. Ze stolicy Śląska wyjeżdża o 4:33, a w Warszawie jest o 7:15 (podróż trwa 2 godziny i 42 minuty). To idealne połączenie dla osób, które do Warszawy dojeżdżają np. na spotkania o 8:00. W drogę powrotną wyrusza z Warszawy o 21:00 i w Katowicach jest o 23:51.

Jakie w takim razie „zastępstwo” za Chopina mają teraz mieć mieszkańcy Katowic, którzy do tej pory podróżowali tym pociągiem do Warszawy?

– Dla podróżujących obecnie z Górnego Śląska pociągiem IC Chopin zaplanowano od grudnia br. na stacji Czechowice-Dziedzice obustronne skomunikowanie z pociągiem IC Wysocki relacji Warszawa – Bielsko-Biała – Warszawa, który kursuje przez m.in. Częstochowę i Katowice – informuje Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A. – Skład zapewni podróżnym z Katowic dojazd do Warszawy w godzinach porannych oraz powrót ze stolicy wieczorem. Godziny odjazdu i przyjazdu będą zbliżone do kursującego obecnie składu IC Chopin – dodaje.

W jakich godzinach Chopin będzie kursował?

IC Chopin, który z Wiednia wyruszy o 22:10, w Czechowicach-Dziedzicach będzie o 4:08. Pięć minut później ruszy dalej i na stacji Brzeszcze Jawiszowice pojawi się o 4:36, a w Oświęcimiu o 4:55. Do Krakowa dojedzie o 6:18, a dalszą drogę rozpocznie o 6:36. Do dworca Warszawa Centralna dojedzie na 9:11.

W relacji powrotnej pasażerowie będą wsiadać do pociągu w Warszawie o 19:50. W Krakowie będą o 22:24, o 22:41 pociąg ruszy dalej, by do Oświęcimia dotrzeć tuż po północy – o 0:02, a do Brzeszcz o 0:20. Do stolicy Austrii podróżni dojadą na godzinę 7:00 rano.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP Intercity SA

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:600

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:228

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:193

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:180

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:174

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:167

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Oświęcimski

Gdzie pojedzie Chopin?

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:161

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana...