Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Gdzie pojedzie Chopin? Wyróżniony

Gdzie pojedzie Chopin?

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana trasy międzynarodowego pociągu Chopin z Warszawy do Wiednia – pojedzie on bowiem już nie, jak dotychczas, przez Katowice, ale przez Kraków, Oświęcim i... Brzeszcze.

– Zgodnie z ustaleniami z przewoźnikami zagranicznymi, od grudnia br. pociąg EN (Euro Night) Chopin będzie kursował zmienioną trasą przez Kraków, a nie przez Katowice, jak dotychczas. Zmiana będzie polegała na połączeniu obecnie kursujących pociągów IC Chopin relacji Warszawa – Wiedeń/Praga/Budapeszt i pociągu IC Silesia relacji Kraków – Wiedeń/Praga/Budapeszt – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A.

Czym spowodowana jest zmiana trasy?

– Połączenie tych międzynarodowych pociągów [IC Chopin i IC Silesia – przyp. red.] nastąpi zgodnie z konsultacjami i ustaleniami z międzynarodowymi przewoźnikami kolejowymi. Trwające od listopada 2016 roku rozmowy związane były z poprawieniem efektywności ekonomicznej pociągów oraz możliwością zapewnienia finansowania tych składów przez partnerów zagranicznych na obszarach ich przejazdów (Czechy, Słowacja) – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity S.A.

Czy dzięki zmianie trasy wzrośnie ilość pasażerów? Spółka PKP Intercity twierdzi, że tak. – O trasie pociągu zdecydowała również analiza potencjału potoku pasażerów w relacjach międzynarodowych z Krakowa i Katowic – mówi rzecznik spółki.

Warto dodać, że w momencie gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat zmiany trasy pociągu Chopin, różne media cytowały wyrwaną z kontekstu wypowiedź rzeczniczki PKP Intercity, wskazującą, że zmiana ta jest odpowiedzią na inicjowane przez lokalną społeczność wnioski i że w Brzeszczach działa Stowarzyszenie BRZOST, z którym spółka jest w kontakcie. Z publikowanych wówczas w różnych mediach artykułów wynikało zatem, że to wspomniane stowarzyszenie wnioskowało o zmianę trasy międzynarodowego pociągu. Były to jednak zupełnie nieprawdziwe informacje. Aby je sprostować i tym samym podkreślić, że ze zmianą trasy IC Chopin nie ma nic wspólnego, Stowarzyszenie BRZOST wydało specjalne oświadczenie, które opublikowało na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim:

„Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze BRZOST w Brzeszczach niniejszym oświadcza, iż nie kierowało do Spółki PKP Intercity żadnych wniosków o zmianę trasy pociągu IC Chopin, ani też nie pozostawało ze Spółką w kontakcie w procesie opracowywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018. […] Owszem, nie kryjemy radości, że Gmina Brzeszcze, która od zawsze była częścią kolejowej mapy Polski, znów na nią powraca, jednak nie krylibyśmy radości i wówczas, gdyby na jej teren na stałe powróciły regionalne połączenia kolejowe […].”

A może za wniosek lokalnej społeczności można uznać wypowiedź premier Beaty Szydło, która początkiem roku sugerowała, że chętnie podróżowałaby z Warszawy do domu pociągiem? Tego się jednak już nie dowiemy.

Zastępstwo za Chopina na trasie Katowice – Warszawa

Teraz IC Chopin kursuje przez Katowice. Ze stolicy Śląska wyjeżdża o 4:33, a w Warszawie jest o 7:15 (podróż trwa 2 godziny i 42 minuty). To idealne połączenie dla osób, które do Warszawy dojeżdżają np. na spotkania o 8:00. W drogę powrotną wyrusza z Warszawy o 21:00 i w Katowicach jest o 23:51.

Jakie w takim razie „zastępstwo” za Chopina mają teraz mieć mieszkańcy Katowic, którzy do tej pory podróżowali tym pociągiem do Warszawy?

– Dla podróżujących obecnie z Górnego Śląska pociągiem IC Chopin zaplanowano od grudnia br. na stacji Czechowice-Dziedzice obustronne skomunikowanie z pociągiem IC Wysocki relacji Warszawa – Bielsko-Biała – Warszawa, który kursuje przez m.in. Częstochowę i Katowice – informuje Agnieszka Serbeńska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A. – Skład zapewni podróżnym z Katowic dojazd do Warszawy w godzinach porannych oraz powrót ze stolicy wieczorem. Godziny odjazdu i przyjazdu będą zbliżone do kursującego obecnie składu IC Chopin – dodaje.

W jakich godzinach Chopin będzie kursował?

IC Chopin, który z Wiednia wyruszy o 22:10, w Czechowicach-Dziedzicach będzie o 4:08. Pięć minut później ruszy dalej i na stacji Brzeszcze Jawiszowice pojawi się o 4:36, a w Oświęcimiu o 4:55. Do Krakowa dojedzie o 6:18, a dalszą drogę rozpocznie o 6:36. Do dworca Warszawa Centralna dojedzie na 9:11.

W relacji powrotnej pasażerowie będą wsiadać do pociągu w Warszawie o 19:50. W Krakowie będą o 22:24, o 22:41 pociąg ruszy dalej, by do Oświęcimia dotrzeć tuż po północy – o 0:02, a do Brzeszcz o 0:20. Do stolicy Austrii podróżni dojadą na godzinę 7:00 rano.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. PKP Intercity SA

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8442

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4790

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4509

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4317

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4082

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2976

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2925

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2305

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2204

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2156

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2051

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1845

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...