Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

 

Ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje Wyróżniony

Ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje

Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy od kilku lat pomaga najmłodszym mieszkańcom powiatu oświęcimskiego stawiać czoła poważnym chorobom. O Hokejowym Meczu Charytatywnym, który w listopadzie odbył się w Oświęcimiu i o zbliżającym się Wielkim Charytatywnym Jarmarku Bożonarodzeniowym mówi Witold Kuboszek, jeden z „dyrygentów” Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy.

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy „koncertuje” bardzo często. Komu pomagacie?

Witold Kuboszek:

– Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy co roku systematycznie organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny oraz Hokejowy Mecz Charytatywny. To są imprezy, które powtarzają się regularnie. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Bal Charytatywny, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy go wpisać na stałe w nasz kalendarz i już w lutym 2018 roku odbędzie się 2. Charytatywny Bal. Oprócz wymienionych imprez, MOWP bierze udział w różnego rodzaju piknikach, organizowanych w powiecie oświęcimskim. Za każdym razem zbieramy dla innego dziecka, który jest podopiecznym naszej Fundacji.

Mamy także za sobą organizację Meczu Piłkarskiego, w którym zmierzyła się drużyna przyjaciół MOWP z Piłkarską Reprezentacją Artystów Polskich. Ten mecz, podobnie jak mecz hokejowy, cieszył się dużym zainteresowaniem i już dzisiaj mogę zdradzić, że Mirek Semik przymierza się do zorganizowania kolejnego meczu. Jeżeli uda się wszystko ustalić, to najprawdopodobniej w 2018 roku znów zagramy. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie naszym przeciwnikiem, ale na pewno będą to znane osoby.

Organizowane przez Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy imprezy charytatywne mają rozmaitą formę. Poza już wspomnianymi, są jeszcze koncerty, biegi czy zloty motocyklistów. Udaje się dzięki temu dotrzeć do różnych osób, różnych środowisk?

– Na pewno poprzez organizację takich imprez zdobywamy nowe kontakty, znajomości. Na mecz hokejowy do Oświęcimia przyjeżdżają osoby, które na co dzień występują w TV, grają w kabaretach, muzycy, itp. Dzięki nim na trybuny systematycznie przychodzi około 2 tys. kibiców i wspierają naszego podopiecznego.

Miesiąc temu, 4 listopada w Oświęcimiu odbył się hokejowy Mecz Charytatywny. Wynik był rekordowy – i nie mam tutaj na myśli wyniku meczu.

– Głównym bohaterem meczu był nasz podopieczny Mateusz Miłoń, który choruje na autyzm. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie 6-letniego Mateusza. Tym razem musieliśmy uznać wyższość przeciwnika, mecz zakończył się wynikiem 7:6 dla Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, jednak nie to było najważniejsze. W tym roku padł rekord, udało nam się uzbierać aż 43 tys. złotych, które w całości – jak zawsze przy naszych imprezach – zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dziecka, dla którego organizujemy widowisko, mecz. Mateuszek wzbogacił się o 43 tys. zł, a ja mam nadzieję, że zebrane środki choć trochę pomogą mu w walce z chorobą.

W tym miejscu chciałem jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim firmom, które pomogły nam w organizacji tego meczu, naszym przyjaciołom HRAP za tak liczne przybycie do Oświęcimia, wolontariuszom, którzy pomagali w przygotowaniu oraz byli do Państwa dyspozycji podczas meczu. Pragnę podziękować każdej osobie, która pomogła, a jest ich naprawdę bardzo dużo – ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje. Podziękowania kieruję też do Prezydenta Miasta Oświęcim oraz Wójta Gminy Oświęcim za wsparcie w organizacji. Dwie osoby, Agnieszka Komendera oraz Mirek Semik, poświęciły prawie trzy miesiące prywatnego czasu, żeby to wszystko pozbierać, ułożyć i przede wszystkim zorganizować. Pani Dyrektor i pracownikom MOSIR Oświęcim dziękuję za udostępnienie obiektu.

Wszystkie wymienione instytucje, firmy, osoby, które przyszły na mecz, zagrały w jednej drużynie, a wynik to 43 tys. złotych. Jest to wynik, który pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na krzywdę i razem możemy naprawdę dużo. Dzięki wszystkim mediom, które zainteresowały się naszym meczem, uzyskaliśmy większy rozgłos, co spowodowało, że kibiców na meczu było sporo.

Jak udało się zwerbować zawodników?

– W meczu zagrali między innymi: Mariusz Kałamaga, gen. Roman Polko, Jan Kliment, Ewa Błachnio, Robert Korólczyk, Piotr Zelt, Bogdan Kalus, Wojciech Zawioła, Paweł Korzeniowski, Maciej Iwański, Mariusz Siudek.

Najtrudniej było zaprosić naszych gości na pierwszy mecz. Mariusz Kaszuba jako pierwszy wpadł na pomysł organizacji takiego meczu w Oświęcimiu. To on nam zaproponował zorganizowanie tego wydarzenia i razem udało nam się odnieść sukces. Tegoroczny mecz był już czwarty z kolei i muszę przyznać, że o wiele łatwiej jest zaprosić kogoś, jeśli już dokładnie wiadomo, kto jest organizatorem i dla kogo zostaną przeznaczone pieniądze.

Mamy cały czas kontakt z Prezesem Hokejowej Reprezentacji Artystów i już dzisiaj możemy zaprosić Państwa na kolejny mecz, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku. Hokejowa Reprezentacja Artystów ma już na stałe w kalendarzu wpisane to wydarzenie.

Adam Grzanka wybrał właśnie nasze miasto i w czasie ostatniego meczu u nas o rękę poprosił swoją ukochaną. W obecności kibiców uklęknął na środku lodowiska i poprosił o rękę Ninę, która przyjęła oświadczyny. Mógł to zrobić gdzie indziej, a wybrał Oświęcim. Moim zdaniem świadczy to o tym, że lubi tutaj przyjeżdżać i brać udział w meczu charytatywnym.

Na 10 grudnia zaplanowaliście już kolejne wydarzenie – tym razem Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy. Komu tym razem będzie można pomóc?

– Jeszcze zbieramy pochwały za zorganizowanie meczu hokejowego, a już za kilka dni spotykamy się na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

10 grudnia po raz kolejny Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy oraz Oświęcimskie Centrum Kultury zapraszają na niezwykłe wydarzenie – Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy w OCK. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Specjalnie dla dzieci prosto z Disneylandu przyleci Myszka Miki i Mini, będzie można się przebrać w bajkowe stroje i zrobić sobie świąteczne zdjęcie. Będzie też spektakl pt. „Bajka o Mikołaju i w bajkowej krainie zamieszaniu", w wykonaniu aktorów z Miejskiego Przedszkola Nr 15 oraz finał konkursu na Dobroczynną Bombkę Bożonarodzeniową.

Oprócz tego rękodzielnicy ze Śląska i Małopolski zaoferują piękne i oryginalne, przedmioty: biżuterię, zabawki, dekoracje świąteczne, kartki świąteczne, obrazki i inne ozdoby. Będą wyroby z filcu, drewna, zdobienia techniką decoupage, ceramika oraz wiele innych. Każdy z tych przedmiotów sprawi, że przed świętami wnętrza Waszych domów wypełnią się ciepłem i bożonarodzeniową radością, i zachwycą Waszych bliskich.

Będą Państwo mogli również posmakować w domowych wypiekach, czy też pięknie dekorowanych pierniczkach. Przez cały dzień będzie można nabyć poisencję, zwaną Gwiazdą Betlejemską.

Podczas jarmarku zbierać będziemy środki na leczenie i rehabilitację 6-letniej Antosi Matusiak, chorej na spastyczność kończyn dolnych, zaburzenia neurorozwojowe, opóźnienie rozwoju mowy oraz podejrzenie zespołu genetycznego.

Jarmark odbywa się przy finansowym wsparciu Miasta Oświęcim. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. Małgorzata Musielak / Fakty Oświęcim / Fundacja MOWP

 

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:600

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:227

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:193

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:180

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:173

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:167

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:166

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Beskidzki

Sprawdzają, kto pali śmieci

23 listopad, 2017 | Wyświetleń:161

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane...