Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje Wyróżniony

Ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje

Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy od kilku lat pomaga najmłodszym mieszkańcom powiatu oświęcimskiego stawiać czoła poważnym chorobom. O Hokejowym Meczu Charytatywnym, który w listopadzie odbył się w Oświęcimiu i o zbliżającym się Wielkim Charytatywnym Jarmarku Bożonarodzeniowym mówi Witold Kuboszek, jeden z „dyrygentów” Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy.

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy „koncertuje” bardzo często. Komu pomagacie?

Witold Kuboszek:

– Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy co roku systematycznie organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny oraz Hokejowy Mecz Charytatywny. To są imprezy, które powtarzają się regularnie. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Bal Charytatywny, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy go wpisać na stałe w nasz kalendarz i już w lutym 2018 roku odbędzie się 2. Charytatywny Bal. Oprócz wymienionych imprez, MOWP bierze udział w różnego rodzaju piknikach, organizowanych w powiecie oświęcimskim. Za każdym razem zbieramy dla innego dziecka, który jest podopiecznym naszej Fundacji.

Mamy także za sobą organizację Meczu Piłkarskiego, w którym zmierzyła się drużyna przyjaciół MOWP z Piłkarską Reprezentacją Artystów Polskich. Ten mecz, podobnie jak mecz hokejowy, cieszył się dużym zainteresowaniem i już dzisiaj mogę zdradzić, że Mirek Semik przymierza się do zorganizowania kolejnego meczu. Jeżeli uda się wszystko ustalić, to najprawdopodobniej w 2018 roku znów zagramy. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie naszym przeciwnikiem, ale na pewno będą to znane osoby.

Organizowane przez Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy imprezy charytatywne mają rozmaitą formę. Poza już wspomnianymi, są jeszcze koncerty, biegi czy zloty motocyklistów. Udaje się dzięki temu dotrzeć do różnych osób, różnych środowisk?

– Na pewno poprzez organizację takich imprez zdobywamy nowe kontakty, znajomości. Na mecz hokejowy do Oświęcimia przyjeżdżają osoby, które na co dzień występują w TV, grają w kabaretach, muzycy, itp. Dzięki nim na trybuny systematycznie przychodzi około 2 tys. kibiców i wspierają naszego podopiecznego.

Miesiąc temu, 4 listopada w Oświęcimiu odbył się hokejowy Mecz Charytatywny. Wynik był rekordowy – i nie mam tutaj na myśli wyniku meczu.

– Głównym bohaterem meczu był nasz podopieczny Mateusz Miłoń, który choruje na autyzm. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie 6-letniego Mateusza. Tym razem musieliśmy uznać wyższość przeciwnika, mecz zakończył się wynikiem 7:6 dla Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, jednak nie to było najważniejsze. W tym roku padł rekord, udało nam się uzbierać aż 43 tys. złotych, które w całości – jak zawsze przy naszych imprezach – zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dziecka, dla którego organizujemy widowisko, mecz. Mateuszek wzbogacił się o 43 tys. zł, a ja mam nadzieję, że zebrane środki choć trochę pomogą mu w walce z chorobą.

W tym miejscu chciałem jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim firmom, które pomogły nam w organizacji tego meczu, naszym przyjaciołom HRAP za tak liczne przybycie do Oświęcimia, wolontariuszom, którzy pomagali w przygotowaniu oraz byli do Państwa dyspozycji podczas meczu. Pragnę podziękować każdej osobie, która pomogła, a jest ich naprawdę bardzo dużo – ludzi dobrego serca w Oświęcimiu nie brakuje. Podziękowania kieruję też do Prezydenta Miasta Oświęcim oraz Wójta Gminy Oświęcim za wsparcie w organizacji. Dwie osoby, Agnieszka Komendera oraz Mirek Semik, poświęciły prawie trzy miesiące prywatnego czasu, żeby to wszystko pozbierać, ułożyć i przede wszystkim zorganizować. Pani Dyrektor i pracownikom MOSIR Oświęcim dziękuję za udostępnienie obiektu.

Wszystkie wymienione instytucje, firmy, osoby, które przyszły na mecz, zagrały w jednej drużynie, a wynik to 43 tys. złotych. Jest to wynik, który pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na krzywdę i razem możemy naprawdę dużo. Dzięki wszystkim mediom, które zainteresowały się naszym meczem, uzyskaliśmy większy rozgłos, co spowodowało, że kibiców na meczu było sporo.

Jak udało się zwerbować zawodników?

– W meczu zagrali między innymi: Mariusz Kałamaga, gen. Roman Polko, Jan Kliment, Ewa Błachnio, Robert Korólczyk, Piotr Zelt, Bogdan Kalus, Wojciech Zawioła, Paweł Korzeniowski, Maciej Iwański, Mariusz Siudek.

Najtrudniej było zaprosić naszych gości na pierwszy mecz. Mariusz Kaszuba jako pierwszy wpadł na pomysł organizacji takiego meczu w Oświęcimiu. To on nam zaproponował zorganizowanie tego wydarzenia i razem udało nam się odnieść sukces. Tegoroczny mecz był już czwarty z kolei i muszę przyznać, że o wiele łatwiej jest zaprosić kogoś, jeśli już dokładnie wiadomo, kto jest organizatorem i dla kogo zostaną przeznaczone pieniądze.

Mamy cały czas kontakt z Prezesem Hokejowej Reprezentacji Artystów i już dzisiaj możemy zaprosić Państwa na kolejny mecz, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku. Hokejowa Reprezentacja Artystów ma już na stałe w kalendarzu wpisane to wydarzenie.

Adam Grzanka wybrał właśnie nasze miasto i w czasie ostatniego meczu u nas o rękę poprosił swoją ukochaną. W obecności kibiców uklęknął na środku lodowiska i poprosił o rękę Ninę, która przyjęła oświadczyny. Mógł to zrobić gdzie indziej, a wybrał Oświęcim. Moim zdaniem świadczy to o tym, że lubi tutaj przyjeżdżać i brać udział w meczu charytatywnym.

Na 10 grudnia zaplanowaliście już kolejne wydarzenie – tym razem Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy. Komu tym razem będzie można pomóc?

– Jeszcze zbieramy pochwały za zorganizowanie meczu hokejowego, a już za kilka dni spotykamy się na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

10 grudnia po raz kolejny Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy oraz Oświęcimskie Centrum Kultury zapraszają na niezwykłe wydarzenie – Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy w OCK. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Specjalnie dla dzieci prosto z Disneylandu przyleci Myszka Miki i Mini, będzie można się przebrać w bajkowe stroje i zrobić sobie świąteczne zdjęcie. Będzie też spektakl pt. „Bajka o Mikołaju i w bajkowej krainie zamieszaniu", w wykonaniu aktorów z Miejskiego Przedszkola Nr 15 oraz finał konkursu na Dobroczynną Bombkę Bożonarodzeniową.

Oprócz tego rękodzielnicy ze Śląska i Małopolski zaoferują piękne i oryginalne, przedmioty: biżuterię, zabawki, dekoracje świąteczne, kartki świąteczne, obrazki i inne ozdoby. Będą wyroby z filcu, drewna, zdobienia techniką decoupage, ceramika oraz wiele innych. Każdy z tych przedmiotów sprawi, że przed świętami wnętrza Waszych domów wypełnią się ciepłem i bożonarodzeniową radością, i zachwycą Waszych bliskich.

Będą Państwo mogli również posmakować w domowych wypiekach, czy też pięknie dekorowanych pierniczkach. Przez cały dzień będzie można nabyć poisencję, zwaną Gwiazdą Betlejemską.

Podczas jarmarku zbierać będziemy środki na leczenie i rehabilitację 6-letniej Antosi Matusiak, chorej na spastyczność kończyn dolnych, zaburzenia neurorozwojowe, opóźnienie rozwoju mowy oraz podejrzenie zespołu genetycznego.

Jarmark odbywa się przy finansowym wsparciu Miasta Oświęcim. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. Małgorzata Musielak / Fakty Oświęcim / Fundacja MOWP

 

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8237

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3754

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.