Łapówkarstwo? Pranie brudnych pieniędzy? Dyrektor oświęcimskiego sądu zatrzymany Wyróżniony

Podejrzany o korupcję Dyrektor Sądu Rejonowego w Oświęcimiu został zatrzymany przez CBA. Usłyszał już zarzut o przyjęciu łapówek o łącznej kwocie co najmniej 13 tysięcy złotych. Tym samym został odwołany ze stanowiska.

W poniedziałek 27 listopada, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziesięciu dyrektorów sądów. Wśród nich jest Andrzej Cz., pełniący funkcję Dyrektora Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Usłyszał on zarzut o przyjęciu łapówek o łącznej kwocie co najmniej 13 000 złotych. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 20 000 zł, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydawania paszportu.

Poza dyrektorem oświęcimskiego sądu, CBA zatrzymało w poniedziałek dziewięć innych osób. Są to: Roman P. (były Dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu – usłyszał zarzut przyjęcia łapówek na kwotę co najmniej 47 400 zł), Bolesław R. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Krakowie – 130 000 zł), Jacek G. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Tarnowie – 231 500 zł), Edward K. (były Dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach – 227 750 zł), Józef K. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Nowym Sączu – 170 500 zł), Mirosław S. (Dyrektor Sądu Rejonowego w Zakopanem – 22 000 zł), Mariusz B. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Rejonowego w Chrzanowie – 4 000 zł), Mateusz W. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Rejonowego w Olkuszu – 4 000 zł), Ryszard P. (pełniący funkcję Dyrektora Sądu Rejonowego w Wadowicach – 4 000 zł).

Ponadto w związku z aresztowaniami dyrektorów, Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o ich natychmiastowym odwołaniu ze stanowisk.

Poniedziałkowe zatrzymania to kolejny etap śledztwa w sprawie przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie.

Jak przypomina Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, do pierwszych zatrzymań w tym śledztwie doszło w połowie grudnia ubiegłego roku. Wówczas CBA zatrzymało 5 podejrzanych: Dyrektora i Główną Księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóch biznesmenów, których firmy miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Następnie w lutym 2017 zatrzymani zostali dwaj biznesmeni – informatycy, którzy za fikcyjne zlecenia na prace informatyczne i konsultingowe byli sowicie wynagradzani. W marcu br. agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali Jarosława B., przedsiębiorcę z województwa mazowieckiego działającego w branży doradztwa i organizacji szkoleń – jak podaje Piotr Kaczorek, w trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż otrzymywał on fikcyjne zlecenia, za które Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej P. i podlegli mu pracownicy, w tym Główna Księgowa Sądu Marta K., wypłacali pieniądze. Zlecenia nie były realizowane, a wystawiane faktury poświadczały nieprawdę. Częścią uzyskanej nielegalnie gotówki biznesmen dzielił się z pracownikami Sądu. – Pod koniec maja br. agenci CBA zatrzymali Zastępcę Dyrektora, Kierownika Oddziału Informatycznego, Głównego specjalistę do spraw zamówień publicznych, p.o. zastępcy głównego księgowego oraz informatyka. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie – wyjaśnia Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z kolei 9 czerwca zatrzymano Krzysztofa S., byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który jest też podejrzany o udział (od lutego 2013 do września 2016 roku) w zorganizowanej grupie przestępczej, na której czele stał inny podejrzany w tej sprawie Andrzej P., czyli Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Do poniedziałku 27 listopada łącznie zarzuty usłyszało 16 osób. Teraz zatrzymano kolejne 10 osób, które także mogły brać udział w praniu brudnych pieniędzy. W toku śledztwa ustalono, że podejrzani przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za przychylność w kwestiach dotyczących zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak też nadzorowania realizacji usług przez te podmioty. – W sumie lista zatrzymanych w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie wydłużyła się do 26 osób – podaje Piotr Kaczorek z CBA. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czym zajmuje się dyrektor sądu?

Dyrektor sądu jest pracownikiem administracyjnym, planuje i wykonuje budżet sądu, nadzoruje i kontroluje realizację zadań finansowo-gospodarczych, gospodaruje mieniem Skarbu Państwa, koordynuje działania organizacyjne sądu na rzecz optymalizacji ponoszonych wydatków, dysponuje rachunkiem bieżącym sądu.

Dyrektor Sądu Rejonowego w Oświęcimiu służbowo podlega Dyrektorowi Sądu Apelacyjnemu w Krakowie oraz Prezesowi Sądu Rejonowego w Oświęcimiu (w zakresach określonych w odrębnych przepisach).

 

AB

fot. Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: czwartek, 30 listopad 2017 16:02
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA