piątek, 12 lipiec 2019 12:46

"Oświęcimski Rower Aglomeracyjny" już w przyszłym roku

Napisała

W przyszłym roku Oświęcim będzie można przemierzać rowerem miejskim. Miasto przygotowuje projekt „Oświęcimski Rower Aglomeracyjny”, który zapewni mieszkańcom i turystom swobodne przemieszczanie się po mieście, ułatwi dotarcie do ciekawych miejsc, także tych związanych z historią.

Przetarg na operatora roweru aglomeracyjnego odbędzie się we wrześniu. System ma ruszyć w maju przyszłego roku. Partnerem miasta jest gmina Oświęcim. Oba samorządy przygotowują nową atrakcję w ramach powołanej niedawno Aglomeracji Oświęcimskiej.

– Cały czas staramy się urozmaicać naszą ofertę wypoczynku w mieście. Po kinie plenerowym na rynku, strefie letniego wypoczynku na bulwarach i kajakach na Sole przyszedł czas na nowy projekt. Liczymy, że rower miejski przypadnie do gustu oświęcimianom i turystom – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Dodaje, że każde rozwiązanie, które pozwoli wybrać rower zamiast samochodu jest krokiem w dobrą stronę.Oświęcim będzie pierwszym miastem w Małopolsce Zachodniej, które zdecydowało się na rower miejski. – Projekt jest pilotażowy. Jeśli spodoba się mieszkańcom będzie rozwijany o kolejne stacje w naszym mieście – dodaje prezydent.

Jednoślady będzie można wypożyczać na specjalnie przygotowanych stacjach w siedmiu punktach miasta oraz dwóch w gminie Oświęcim. Każda będzie składać się z terminala oraz 10 stojaków i elektrozamków. W Starym Mieście rowery staną na Rynku Głównym i bulwarach, na osiedlu Chemików przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz krytej pływalni, a na osiedlu Zasole przy dworcu PKP i w parku na Zasolu. Będzie je można wypożyczyć również w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. W gminie Oświęcim stacje planowane są przy Centrum Obsługi Turystów w Brzezince i w Harmężach przy Centrum św. Maksymiliana.

Wypożyczenie rowerów będzie proste. Wystarczy zarejestrować się w systemie i zasilić konto, z którego finansowana będzie opłata za wypożyczenie. System przewiduje też kilka bezpłatnych minut startowych.

Info/foto: UM Oświęcim

Joanna Frydrych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.