wtorek, 13 sierpień 2019 21:30

Kęty: Ten chłopiec zgromadził niezwykłą kolekcję! A ma tylko… 19 lat

Napisał
fot. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach fot. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

W Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (powiat oświęcimski) do 1 września można oglądać niezwykłą wystawę.

Kilka dni temu, 6 sierpnia w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbył się wernisaż niezwykle interesującej wystawy „Polski żołnierz 1939”. Zobaczyć można na niej mundury, bagnety, odznaki, chlebaki i ważne dokumenty – to naprawdę ogromny, bo sięgający prawie setki eksponatów, zbiór przybliżający nam to, jak wyglądało przedwojenne Wojsko Polskie.

Ale to nie wszystko. Wystawa „Polski żołnierz 1939” jest jeszcze bardziej wyjątkowa z uwagi na samego właściciela tej wspaniałej kolekcji. A jest nim 19-letni Jan Czechowski, tegoroczny maturzysta, który mundury i wyposażenie żołnierzy piechoty oraz dokumenty i inne pamiątki po Wojsku Polskim z okresu II Rzeczypospolitej kolekcjonuje już od 7 lat. Łatwo policzyć, że historią wojskowości zaczął interesować się w wieku, gdy jego rówieśnicy nie zawsze pewnie potrafili odpowiedzieć na pytanie, co wydarzyło się w 1939 roku… Janek jest także rekonstruktorem – odtwarza sylwetkę szeregowego, działając w Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty. Część tego pułku stacjonowała niegdyś w Oświęcimiu.

Miłość do militariów zrodziła się już w momencie, gdy jako dziecko bawił się „w wojsko”. Potem zaczął zbierać zniszczone mundury i zardzewiałe bagnety, a jeśli była okazja, wymieniał je na cenniejsze i lepiej zachowane elementy umundurowania.

Kolekcja, jaką zgromadził młody kęczanin, Jan Czechowski, jest naprawdę imponująca. Nic dziwnego, że wzbudza zachwyt wszystkich oglądających.

Jak podaje kęckie muzeum, „Polski żołnierz 1939” odsłania wielki mit polskiej piechoty, który narodził się w czasach krwawych walk na frontach pierwszej wojny światowej i wojen w obronie granic odrodzonego kraju (1918-1921).

– Wystawa w muzeum prezentuje sylwetki żołnierzy z 1939 roku, w tym pełny ekwipunek i umundurowanie piechura oraz około sto pamiątek, militariów i dokumentów po przedwojennym Wojsku Polskim. Zwiedzający mogą podziwiać mundury, bagnety, torby tornistry, a nawet bieliznę – prawie wszystko to, co czym dysponował żołnierz piechoty 80 lat temu – informuje Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Do tego dochodzą stare fotografie, odznaki, medale, dokumenty związane z walczącymi we wrześniu 1939 roku. Są także plansze narracyjne poświęcone m.in. 20 pułkowi piechoty.

– Przedwojenne Wojsko Polskie stało się symbolem walki o wolność oraz ikoną dwudziestolecia międzywojennego. Zwarte szyki Batalionu Stołecznego defilujące przed Marszałkiem do dziś budzą podziw i tęsknotę za utraconą II Rzeczpospolitą – mówił podczas wernisażu autor wystawy, Jan Czechowski.

Wystawę będzie dostępna dla zwiedzających do do 1 września 2019 roku.

fot. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.