środa, 21 sierpień 2019 19:54

Oświęcim: We wrześniu rozpoczną się remonty ulic. Zobacz gdzie

Napisał
fot. UM Oświęcim fot. UM Oświęcim

Już niebawem w dwóch częściach miasta rozpocznie się modernizacja ulic. Prace zaplanowano na Starym Mieście (na tzw. przedłużeniu ul. Żwirki i Wigury) oraz na osiedlu Szpitalna.

Ulice, których remont rozpocznie się już w połowie września, są w bardzo złym stanie technicznym.

– Wykonawcy wyłonieni w drodze przetargu przystąpią do prac jeszcze we wrześniu. Inwestycje będą jednak wydłużone w czasie – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Jak dodaje, powodem takiej sytuacji są ostatnie decyzje rządu, zmniejszające dochody samorządów, a także brak zapewnienia dodatkowej subwencji z budżetu państwa na oświatę.

– W tej sytuacji niepewności finansowej jesteśmy zmuszeni przeciągnąć rozpoczęte inwestycje na kolejne lata, co na pewno będzie bardziej uciążliwe dla mieszkańców. Chcemy jednak wywiązać się z obietnic i zrealizować zaplanowane w okresie wyborczym zadania – mówi prezydent Janusz Chwierut.

A jakie prace zaplanowano?

 

Przebudowa ul. Żwirki i Wigury w Oświęcimiu

Według informacji przekazanych przez Urząd Miasta Oświęcim, na przedłużeniu ulicy Żwirki i Wigury, łączącym ul. Górnickiego z ul. Piłsudskiego na długości blisko 300 metrów wykonana zostanie nowa nawierzchnia i chodniki. Do tego przebudowane zostaną zjazdy i pobocza oraz ogrodzenie kolidujące z inwestycją. Pojawi się też oświetlenie uliczne i dwa parkingi. W planach jest również przebudowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci wodociągowej, elektrycznej, telekomunikacyjnej i gazowej.

Inwestycja planowana na ul. Żwirki i Wigury w Oświęcimiu zakończy się w lipcu 2020 roku. Jej koszt to blisko 2 mln zł.

 

Modernizacja dróg wewnętrznych na osiedlu Szpitalna w Oświęcimiu

Z kolei przebudowa dróg wewnętrznych na osiedlu Szpitalna rozpocznie się od bloku znajdującego się przy ulicy Dąbrowskiego 65 do 79.

– W tym roku wykonana zostanie tam nowa nawierzchnia i chodniki, przebudowana będzie sieć oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz sieć teletechniczna, gazowa. Zwiększy się ilość miejsc parkingowych. Będzie też altana śmietnikowa i plac na kontenery do segregacji śmieci – informuje UM Oświęcim.

Koszt zaplanowanych prac to blisko 900 tys. zł. W kolejnych latach będą modernizowane pozostałe ulice na osiedlu Szpitalna.

Fot. UM Oświęcim

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.