wtorek, 12 listopad 2019 20:48

Gmina Brzeszcze: 24,6 tys. zł wydano na pomnik w Jawiszowicach. Jaki efekt?

Napisał
fot. UM Brzeszcze fot. UM Brzeszcze

Zakończyły się prace konserwatorskie przy pomniku „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic”.

Pomnik „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic” znajduje się w Jawiszowicach przy skrzyżowaniu ulicy Bielskiej oraz ulicy Nawsie.

– Obiekt ma formę zwężającego się schodkowo ku górze, czworobocznego postumentu, zwieńczonego prostopadłościenną płytą z piaskowca. Składa się z trzech głównych elementów: podstawy, postumentu i zwieńczenia. Materiał wykorzystany do budowy pomnika to: sztuczny kamień, piaskowiec, granit oraz żeliwna tablica, na której umieszczono inskrypcję z nazwiskami poległych w czasie II wojny światowej. Całość wieńczy płaskorzeźba przedstawiająca orła w koronie – przypomina Urząd Miejski w Brzeszczach.

Pomnik był w bardzo złym stanie.

– Na powierzchni całego obiektu widoczne były oznaki skażenia mikrobiologicznego, elementy z piaskowaca pokryte były czarnymi nawarstwieniami. Powierzchnia wykonana ze sztucznego kamienia była spękana. Dodatkowo w poprzednich latach została pokryta tynkiem akrylowym, który utracił właściwości techniczne i estetyczne. W dobrej kondycji zachowane były jedynie płyty z granitu, które jednak wymagały gruntownego oczyszczenia i zakonserwowania – wyjaśniają urzędnicy. – W bardzo złym stanie były płyty z inskrypcjami. Powłoka farby zabezpieczającej metal uległa prawie całkowitemu złuszczeniu. Na śrubach mocujących wytworzyła się gruba warstwa korozji, która doprowadziła do powstania rdzawych zacieków – dodają.

Konserwacja pomnika w Jawiszowicach kosztowała 24 592,96 zł. Na ten cel Województwo Małopolskie przekazało dotację w wysokości 9000 zł.

Prace przeprowadziła konserwatorka dzieł sztuki, Agnieszka Żydzik-Białek. Opracowała także szczegółowy „Program prac konserwatorskich”.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.