Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

 

 

Człowiek w obiektywie kamery Wyróżniony

Człowiek w obiektywie kamery

Obiektyw kamery skierowany na człowieka, w różnych jego aspektach i wymiarach – tak w skrócie można opisać ideę Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, który już za kilka dni odbędzie się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Do konkursu zakwalifikowało się 54 filmy z 17 różnych krajów. Na Festiwal zaprasza Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

W tym roku odbędzie się już osiemnasta edycja Festiwalu. Jak przez lata zmieniła się jego formuła?

Adam Kuta:

– Festiwal jest organizowany od 1985 roku, czyli już od 33 lat. Odbywa się w trybie dwuletnim. Przez ten czas ewoluował. Najpierw był to tylko konkurs ogólnopolski, ale z czasem stał się festiwalem międzynarodowym. W 1996 roku doszedł bowiem konkurs międzynarodowy, a w 2010 oba konkursy (ogólnopolski i międzynarodowy) zostały połączone i stworzono jeden blok filmowy. Od tego czasu filmy polskie z zagranicznymi są oceniane wspólnie.

Nie tylko forma uległa przez lata zmianie. Ideą pierwszej edycji Festiwalu było upamiętnienie ofiar ludobójstwa, konkretnie ofiar KL Auschwitz-Birkenau, stąd też Festiwal od tamtej pory odbywa się w rocznicę wyzwolenia obozu. Z czasem jednak stał się on festiwalem dotykającym problematyki człowieka. I rzeczywiście filmowcy pokazują tak człowieka. Ukazują cierpienie, miłość, radość, ból, wzloty i upadki – wszystko, co nas dotyka. W związku z tym Festiwal „Kochać człowieka” jest przedsięwzięciem, które pozwala na spokojnie przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek. Wszystkie filmy są w całości poświęcone wyłącznie człowiekowi. Regulamin konkursu twardo stawia sprawę – w obiektywie musi być człowiek w różnych jego aspektach i wymiarach.

Festiwal cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony artystów, którzy zgłaszają swoje filmy.

– Tak. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony samych twórców. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego UNICA, działająca w strukturach UNESCO, co niewątpliwie dodaje Festiwalowi prestiżu. Przez to i filmowcy chcą w nim brać udział.

W konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie filmowcy amatorzy. Zdarzają się też studenci szkół filmowych, jednak – według regulaminu – wyłącznie do drugiego roku studiów.

Prezentowane filmy są krótkie. Trwają do 20 minut. Są to zarówno filmy fabularne, dokumentalne, jak i reportaże.

Ile filmów nadesłano w tym roku?

– W tym roku, w związku z osiemnastą edycją Festiwalu, napłynęła rekordowa liczba filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W sumie otrzymaliśmy 185 filmów z 22 krajów. Komisja kwalifikacyjna ostatecznie dopuściła do konkursu 54 filmy z 17 krajów – 27 filmów polskich i 27 zagranicznych.

Twórcy z jakich krajów zaprezentują swoje produkcje?

– Mamy filmy z bardzo różnych państw. Są europejskie np. z Francji, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, Niemiec, Rosji, Finlandii, a także produkcje z innych części świata. W konkursie biorą udział twórcy z Burkina Faso, z Meksyku, Hondurasu, ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii, Iranu, Brazylii, z Kanady.

Czy festiwalowe projekcje filmowe przyciągają publiczność?

– Tak. Spore grono mieszkańców Oświęcimia przychodzi na projekcje konkursowe. Rzeczywiście z każdą edycją zainteresowanie rośnie. Uwagę publiczności przyciągają zarówno pokazy konkursowe, jak i pozakonkursowe, wśród których prezentujemy filmy fabularne i dokumentalne zawodowych twórców.

W tym roku przyjedzie do nas Jarosław Marszewski – spotkanie z reżyserem będzie połączone z prezentacją jego filmu fabularnego „Bikini Blue”, za scenariusz którego otrzymał nagrodę Grand Prix najważniejszego konkursu scenariuszowego w Polsce, Script Pro. Na film zapraszamy 26 stycznia o godzinie 18:15.

W sobotę 27 stycznia pokażemy natomiast dokument „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej oraz argentyński film fabularny „Anioł Śmierci” w reżyserii Lucí Puenzo. Tytułowym Aniołem Śmierci jest Josef Mengele, lekarz z KL Auschwitz-Birkenau. Emisja tego filmu zbiega się z rocznicą oswobodzenia obozu.

Kto w tym roku będzie oceniał prezentowane w ramach konkursu filmy?

– Przewodniczącą jury jest Maria Malatyńska, filmoznawca i krytyk filmowy. W pracach jury wezmą też udział: Lidia Duda (reżyser i dokumentalista), Aleksander Dyl (operator filmowy) i Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce).

Czy, mimo że jest to festiwal filmów nieprofesjonalnych, poziom filmów z edycji na edycję wzrasta? Czy stają się bardziej profesjonalne?

– Wraz z kolejnymi edycjami widać, że filmy są coraz bardziej profesjonalnie realizowane, mimo że jest to oczywiście kino nieprofesjonalne. Wszystko to wiąże się z techniką, która szybkim krokiem podąża do przodu.

Kiedyś filmy były realizowane na taśmie filmowej. Wówczas były bardziej oszczędne, surowe, ale też bardziej przemyślane. Operowanie taśmą filmową było znacznie trudniejsze. Teraz, gdy mamy sprzęt cyfrowy, włącza się kamerę i czasem filmowcy zapominają, że trzeba trochę zaingerować w kadry, w narrację filmu. Niemniej wielu filmowców ma świadomość nowych technologii, nowego sprzętu i doskonale radzi sobie z montażem, ze sposobem prowadzenia narracji, z uchwyceniem w kadrze tego, co najważniejsze. Widać też, że zwracają uwagę na dobór aktorów – w filmach często aktorami są znajomi realizatorów, którzy radzą sobie doskonale. Postęp techniczny i realizacyjny jest widoczny. Wszystko idzie do przodu.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. OCK / Pixabay

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 styczeń 2018 00:15
Powrót na górę  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Oświęcimski

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok

13 styczeń, 2018 | Wyświetleń:606

Jarmark, kiermasze, mecze, biegi, zloty, koncerty, bale – to tylko niektóre z działań fundacji „Mała...

Głos Limanowski

Sylwester na Lubogoszczy

28 grudzień, 2017 | Wyświetleń:514

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zaprasza na wyjątkowego Sylwestra pod gwiazdami. Organizatorzy zapewniają zimową pogodę, niezapomniane...

Głos Brzeski

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:380

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności...

Głos Chrzanowski

W grupie siła

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:280

Mieszkańcy chrzanowskich Kątów udowodnili, że jeśli wspólnie będą się o coś starać, to uda im...

Głos Beskidzki

Uśmiech na twarzach dzieci wyrażał więcej niż tysiąc słów

19 grudzień, 2017 | Wyświetleń:236

Suskie Wariaty, czyli kibice Wisły Kraków z powiatu suskiego, po raz kolejny zorganizowali Mikołajki dla...

Głos Beskidzki

Koleją na weekend

04 styczeń, 2018 | Wyświetleń:183

23 grudnia reaktywowano weekendowo-sezonowe połączenie KS ORNAK w relacji Katowice – Zakopane – Katowice przez...

Głos Krakowski

Lodowisko na placu Wolnica - atrakcje dla dzieci

20 grudzień, 2017 | Wyświetleń:168

Fani jazdy na łyżwach na lodowisku, urządzonym w sezonie zimowym na placu Wolnica, mogą już...

Głos Brzeski

Marek Piekarczyk i inne gwiazdy na koncercie charytatywnym w Brzesku

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:163

Zapraszamy na koncert charytatywny organizowany przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Motojadowniki” oraz Fundację niewidomi na...

Głos Podkrakowski

Szczury, martwe kocięta i gołębie bez głów

25 grudzień, 2017 | Wyświetleń:157

Brzmi jak opis horroru. Niestety, to krzeszowicka rzeczywistość... Wszystko to znaleźć można w... kanalizacji. Pracownicy...

Głos Chrzanowski

Przy kopalni „Matylda” niegdyś działała cegielnia

21 grudzień, 2017 | Wyświetleń:155

Mało już jest mieszkańców Osiedla Kąty w Chrzanowie, którzy pamiętają, iż przy kopalni „Matylda” istniała...

Styl Życia

882 zł na Święta

18 grudzień, 2017 | Wyświetleń:149

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym...

Głos Bielski

Zerwane dachy, powalone drzewa – nadal trwa szacowanie strat

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:138

W Bielsku-Białej w dalszym ciągu trwa szacowanie strat po ubiegłotygodniowej wichurze. Silny i porywisty wiatr...