Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok Wyróżniony

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok

Jarmark, kiermasze, mecze, biegi, zloty, koncerty, bale – to tylko niektóre z działań fundacji „Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy”. Ich celem zawsze jest pomoc chorym dzieciom. O zorganizowanych w ubiegłym roku imprezach charytatywnych, pomocy wolontariuszy i zbliżającym się balu karnawałowym mówi Monika Bartosz, prezes fundacji.

Jak w liczbach podsumowałaby Pani miniony rok? Ilu dzieciom udało się pomóc? Ile środków na ich leczenie zebrano? Ile i jakich wydarzeń (koncertów, imprez sportowych itd.) zorganizowano?

Monika Bartosz, prezes fundacji „Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy”:

– W ubiegłym roku pomogliśmy dziewięciorgu dzieciom z terenu powiatu oświęcimskiego. Zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy 33 imprezy i zbiórki publiczne. Dzięki nim udało nam się zebrać łącznie 125 370 zł. Organizowaliśmy jarmarki świąteczne, hokejowy mecz charytatywny, pikniki rodzinne, bal karnawałowy. Tradycyjnie byliśmy partnerami Biegu na Molo, I Zlotu Motocyklowego, Gali Grawitacji w OCK, Turnieju gry w kręgle, koncertów w Oratorium Salezjańskim. Cieszy nas tegoroczny wynik, a jednocześnie bardzo ubolewamy nad tym, że nie wszystkim potrzebującym możemy od razu pomóc. Lista oczekujących wsparcia się wydłuża.

Celem działań podejmowanych przez fundację jest wsparcie leczenia chorych dzieci z terenu powiatu oświęcimskiego.

– Gramy dla dzieciaków z terenu powiatu oświęcimskiego. Nasze akcje organizowaliśmy nie tylko w Oświęcimiu, ale również w Chełmku, Kętach, Brzeszczach, Osieku, Głębowicach, Zatorze, Włosienicy, Zaborzu, Harmężach, Broszkowicach i innych miejscowościach. W miarę możliwości włączamy się również w ogólnopolskie akcje np. „Podziel się kilometrem” (realizowana w ramach Life Festival Oświęcim). Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto pragnie zaangażować się w nasze działania i chce pomagać naszym podopiecznym. Coraz więcej par biorących ślub zwraca się do nas o przeprowadzenie zbiórki publicznej – goście zamiast kwiatów wrzucają wolne datki do puszki. Sporo restauracji, lokali użytkowych, podmiotów gospodarczych oferuje możliwość postawienie u nich skarbony stacjonarnej. Świadczy to o dużej wrażliwości społecznej, a jednocześnie poczuciu lokalnej solidarności.

Na stronie fundacji jest zakładka „Jak pomóc?”, gdzie jedną ze wskazanych form pomocy jest możliwość zostania wolontariuszem. Jak można zaciągnąć się do orkiestry? I za co odpowiedzialni są wolontariusze?

– Każdy, kto ma ochotę włączyć się w działania fundacji, może to uczynić kontaktując się z nami – czy to przez e-maila lub nasz profil na FB. Nie ukrywamy, iż mile widziane są osoby pełnoletnie, ale każda pomoc jest na wagę złota. Na stałe współpracujemy z kołami wolontariatu ze szkół podstawowych nr 2 i 7 w Oświęcimiu, SP w Rajsku i Grojcu. Wolontariusze wspierają nas w realizacji dużych imprez charytatywnych, takich jak jarmarki, pikniki, mecze – obsługują stoiska (np. loterię fantową, malowanie twarzy), kwestują z puszkami, pomagają podliczać zbiórki publiczne, obsługują od zaplecza imprezy (np. Bieg na Molo), którego od lat jesteśmy partnerem. Ci starsi, którzy współpracują z nami od lat, sprawują pieczę nad młodszymi i otrzymują coraz poważniejsze zadania. Każdy z wolontariuszy marzy, aby „awansować” i zamiast żółtej koszulki, włożyć w końcu niebieską z napisem „organizator”. I tak się dzieje.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Pieniądze, które udało się zebrać zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację Antosi Matusiak z Nowej Wsi. Niemniej wydarzenie to udowadnia, że orkiestra nie tylko pomaga, ale i integruje mieszkańców oraz stwarza możliwości do propagowania lokalnych produktów, rękodzieła.

– Tak było zawsze – orkiestra była silna siłą swoich ludzi. Mamy wielu przyjaciół. Kiedy np. organizujemy jarmark bożonarodzeniowy, wielu mieszkańców przynosi do OCK ciasta i przekazuje je nieodpłatnie. Niektórzy całkowity dochód ze stoiska przekazują na naszych podopiecznych. Co roku nasz mecenas, firma Plantpol, funduje nam kwiaty i zioła na nasze stoiska, cukiernia Kołaczek przekazuje drożdżówki dla wolontariuszy, restauracja Meksykańska sponsoruje dla nich obiady... I tak mogłabym wymieniać, bo lista Przyjaciół MOWP jest bardzo długa.

Ideą jarmarku bożonarodzeniowego i kiermaszu wielkanocnego była promocja lokalnych twórców, rękodzielników. Formuła sprawdziła się doskonale. Co roku przyjeżdża do nas około 60 wystawców z całej Polski. Wystawiają się regionalne stowarzyszenia, spółdzielnie, grupy nieformalne. Występują koła gospodyń wiejskich i grupa teatralna z Przedszkola nr 15 w Oświęcimiu. Przygotowujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży, a organizowany przez nas konkurs na „Dobroczynną Bombkę Bożonarodzeniową” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 700 uczestników. To świadczy o skali przedsięwzięcia, które rozrasta się z roku na rok. Mieszkańcy doskonale wiedzą, że tylko u nas, na jarmarku, mogą kupić niepowtarzalne, unikatowe prezenty świąteczne, a przy tym pomóc podopiecznym...

Zbliża się kolejna impreza charytatywna. Komu tym razem MOWP będzie niosła pomoc?

– Najbliższą imprezą, organizowaną przez fundację, będzie Charytatywny Bal Karnawałowy. Odbędzie się on 3 lutego 2018 roku w Restauracji Lejla w Porębie Wielkiej. Będziemy się bawić i pomagać 17-letniej Natalii Drozdowskiej z Grojca, cierpiącej na porażenie mózgowe, epilepsję i nowotwór złośliwy. W balu weźmie udział ponad 200 osób. Tak jak w roku ubiegłym za darmo zagra zespół i DJ, a dla gości przewidujemy mnóstwo atrakcji. Z uwagi na sukces ubiegłorocznego balu – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane, zanim jeszcze informacja trafiła do powszechnego obiegu. Szkoda, że w Oświęcimiu lub w okolicy nie ma większej sali – nasi Przyjaciele z pewnością, by ją zapełnili. Wiedzą, że jeśli MOWP bierze się za organizację jakiejś imprezy, robi to profesjonalnie i z uśmiechem. My od 7 lat bardzo dobrze czujemy się w naszej fundacyjnej rodzinie, a ta atmosfera udziela się też innym.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. MOWP

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 styczeń 2018 21:05
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2215

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1663

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1268

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1224

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1194

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1165

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:984

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:901

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...