„Bronisław” będzie zamknięty w czasie ferii Wyróżniony

Most „Bronisław” na Wiśle, znajdujący się na granicy gmin: Oświęcim i Miedźna, jednocześnie łączący Małopolskę ze Śląskiem, zostanie zamknięty na 2-3 tygodnie. Przyczyną będzie awaryjny remont obiektu. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Jaki jest stan techniczny mostu? – Płyty stalowe są skorodowane i poluzowane, w związku z czym remont będzie głównie związany z ich wymianą – mówi Bogdan Taranowski, Wójt Gminy Miedźna, która zajmie się remontem. Jak dodaje, sama konstrukcja mostu jest dobra. Tylko płyty budzą zastrzeżenia, stąd też awaryjny remont.

– Prace chcemy wykonać w okresie ferii zimowych, które w województwie śląskim będą trwały od 29 stycznia do 11 lutego, a w małopolskim od 12 do 25 lutego. Remont nie powinien potrwać dłużej niż 2-3 tygodnie. Chcemy, by most był zamknięty najkrócej, jak to możliwe oraz by remont został wykonany jeszcze przed uruchomieniem linii MZK w kierunku Woli – dodaje Bogdan Taranowski, wójt Miedźnej.

Umowa na wykonanie zadania, opiewająca na kwotę 154 tys. zł, została już podpisana. Remont rozpocznie się najprawdopodobniej końcem stycznia. Dokładna informacja zostanie podana w najbliższych dniach.

Prace remontowe na moście „Bronisław” będą wykonywane na potrzeby transportu lokalnego. Możliwość przejazdu przez przeprawę aut ciężarowych będzie możliwa dopiero po remoncie generalnym, a ten zostanie przeprowadzony być może już za 2-3 lata.

Do tego czasu trzeba po pierwsze – uregulować stan własności dróg dojazdowych do mostu, z jednej i z drugiej strony. Obecnie sam most należy do gminy Miedźna, natomiast drogi dojazdowe są własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Druga sprawa to zdobycie środków z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – możliwe jest pozyskanie 50-procentowego dofinansowania na realizację inwestycji. Warunkiem koniecznym jest jednak uzyskanie własności dróg dojazdowych przez samorządy. Po trzecie – należy wykonać dokumentację techniczną zadania, które miałoby polegać na zmianie konstrukcji stalowej na betonową.

– Gdy już będziemy mieć dokumentację techniczną, będziemy wnioskować do samorządów sąsiednich o partycypację w kosztach – mówi wójt Miedźnej. – Jeśli będziemy mieć zagwarantowane dofinansowanie ze strony państwa w wysokości 50% wartości inwestycji, to mam nadzieję, że drugie 50% uda się przeznaczyć z budżetów samorządów. Jeśli złożylibyśmy się, by pokryć koszty, jesteśmy w stanie wykonać to zadanie. Wówczas byłby to już generalny remont mostu – dodaje Bogdan Taranowski.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. Google Maps

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA