Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Powiatowa Dwójka - szansą dla miłośników chemii Wyróżniony

Powiatowa Dwójka - szansą dla miłośników chemii

O konkursie „Młody Chemik” organizowanym przez Powiatowy Zespół Numer 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, a także kluczowych możliwościach rozwoju dla uczniów kształcących się w zawodzie Technik Technologii Chemicznej oraz wieloletniej współpracy pomiędzy firmą chemiczną Synthos S.A. i Powiatowym Zespołem Numer 2 w Oświęcimiu, opowiada Urszula Przybytek, organizatorka  konkursu adresowanego do młodych uzdolnionych chemików. Z nauczycielką chemii rozmawia Jakub Konior.

Jakub Konior: W jaki sposób narodził się pomysł na stworzenie konkursu „Młody Chemik”?
Urszula Przybytek: – Z inicjatywą zorganizowania powiatowego konkursu chemicznego wyszedł dyrektor naszej szkoły p. Jacek Stoch. Następnie wraz z koleżanką Agnieszką Mąsior opracowałyśmy szczegóły całego przedsięwzięcia. Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w ramach obchodów 70-lecia istnienia przemysłu chemicznego na terenie Oświęcimia. Konkurs składa się z etapu szkolnego oraz finału odbywającego się w murach naszej szkoły, a także uroczystego zakończenia, na którym prezentujemy humorystyczne programy artystyczne o tematyce chemicznej.

Od obecnej, a więc czwartej edycji konkurs został powiększony o zakres terytorialny sześciu nowych powiatów?
- Dokładnie tak, oprócz powiatu oświęcimskiego do konkursu będzie mogła przystąpić młodzież z powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, pszczyńskiego, bielskiego i jaworznickiego.

Do głównych idei konkursu należą…?
– Przede wszystkim utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników chemii. Udział w konkursie może być dla uczniów okazją do zweryfikowania swoich umiejętności, osiągnięcia osobistych sukcesów oraz zdobycia nagród rzeczowych.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia do udziału w konkursie?
- Wszystkie niezbędne formularze wraz ze szczegółowymi informacjami znajdują się na szkolnej stronie www.pz2.edu.pl w zakładce konkursy szkolne. Istnieje również możliwość do kontaktu przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. za pośrednictwem którego udzielimy wszelkich informacji.

W którym roku odbyła się premiera konkursu?
– Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 roku.

Jaki zakres materiału musi opanować uczestnik, aby uzyskać pożądany tytuł ”młodego chemika” ?
– Zadania konkursowe etapu szkolnego obejmują treści nauczania i wymagania opisane w podstawie programowej przedmiotu chemia dla III etapu edukacyjnego. Zagadnienia powiązane z drugim etapem obejmują dodatkowo treści związane z historią przemysłu chemicznego w Oświęcimiu. 

Od początku trwania konkursu nieocenionym wsparciem finansowym służą sponsorzy przedsięwzięcia. Jakiego typu nagrody dla młodych chemików ofiarowała do tej pory firma chemiczna Synthos S.A. oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego? 
Głównymi nagrodami w konkursie były: Samsung Galaxy Tab 4, Samsung Galaxy Tab 3 oraz Tablet Lenovo A8-50. Kolejne miejsca również zostały nagrodzone, były to między innymi zestawy długopisów oraz pendrive’y. W ubiegłym roku szkolnym najlepszych 10-ciu uczestników otrzymało cenne powerbanki.

 Ile edycji udało się Pani przeprowadzić do tej pory w murach Powiatowego ”Chemika” ?
– W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce organizujemy czwartą edycję konkursu „Młody Chemik”. 

Jak zachęciłaby Pani osoby, które posiadają odpowiedni poziom wiedzy i chciałyby spróbować swoich sił w konkursie, lecz nie są do tego przekonani w stu procentach?
– Myślę, że udział w konkursie to dobry sposób na powtórzenie wiadomości przed zbliżającymi się testami gimnazjalnymi. Pierwszy etap konkursu zawiera tylko pytania zamknięte, więc warto zaryzykować. Zachętą mogą być także cenne nagrody rzeczowe, które można zdobyć w finale przedsięwzięcia. 

Co według Pani wpływa na fakt, iż konkurs cieszy się coraz większą popularnością?
– Dużą zaletą konkursu jest to, że jest on bezpłatny oraz organizowany w Oświęcimiu, więc większość uczestników nie ma kłopotów z dojazdem. Staramy się, aby wszystkie spotkania konkursowe odbywały się w miłej atmosferze, a uroczystość rozdania nagród była okazją do spojrzenia na chemię z „przymrużeniem oka”. 

Przy okazji tematyki związanej z chemią warto wspomnieć także o prestiżowym kierunku kształcenia w zawodzie Technik  Technologii Chemicznej oferowanym przez Powiatowy Zespół Numer 2 w Oświęcimiu.  Pracuje Pani w świetnie wyposażonym laboratorium chemicznym. Jakie szczególne profity dla młodzieży wynikają w związku z możliwością pracy na tak rewelacyjnym sprzęcie?
– W wyniku starań władz powiatu i wykorzystaniu funduszy unijnych w naszej szkole powstało jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Małopolsce. Również firma chemiczna Synthos, z którą współpracujemy w ramach tworzenia klasy technik technologii chemicznej doposażyła pracownię w nowe szkło i sprzęt laboratoryjny wysokiej jakości. Pozwoliło to korzystać uczniom z funkcjonalnej sali laboratoryjnej na najwyższym poziomie, w której dzięki specjalnym systemom wentylacyjnym można przeprowadzić doświadczenia, które wcześniej stwarzały niebezpieczeństwo. Dzięki pracy na tak nowoczesnym sprzęcie w profesjonalnej pracowni chemicznej uczniowie mogą poczuć się jak w prawdziwym przemysłowym laboratorium oraz w znakomity sposób przygotować się zarówno do egzaminu praktycznego. Jak również do wykonywanego w przyszłości zawodu technika. 

 Warto podkreślić, że najlepsi absolwenci szkoły kształcący się na kierunku Technika Technologii Chemicznej mogą liczyć na zatrudnienie w firmie chemicznej Synthos S.A. W związku z tym na zakończenie chciałbym zapytać Panią na co szczególnie należy zwrócić uwagę aby jak najlepiej przygotować młodzież do egzaminów zawodowych, a także dalszej drogi rozwoju w dziedzinie chemii?
Uczniowie technikum mają kilkugodzinne zajęcia laboratoryjne prowadzone przez nauczycieli technologii chemicznej. Wykonywane na nowoczesnym i profesjonalnym sprzęcie ćwiczenia laboratoryjne są bardzo pomocne w przygotowaniu uczniów do części praktycznej egzaminu zawodowego w klasie o profilu technik technologii chemicznej. Obecne w pracowni nowe wagi analityczne i techniczne pozwalają uczniom ważyć substancje z bardzo dużą dokładnością, a młyn kulowy czy kruszarka laboratoryjna umożliwiają w profesjonalny sposób wykonać operację rozdrabniania surowców. Z kolei stosowane przez uczniów wytrząsarki z zestawem sit pozwalają na wykonanie efektywnego rozdziału materiału sypkiego. W laboratorium znajdują się również profesjonalne urządzenia i czujniki do oznaczania różnych właściwości roztworów, jak np. pH lub przewodnictwo elektryczne, a także inny sprzęt niezbędny do przeprowadzania zajęć praktycznych w zawodzie technik technologii chemicznej. 

Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzę pomyślnej realizacji dalszych etapów przedsięwzięcia.
– Dziękuję. 

Rozmawiał: Jakub Konior

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2213

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1268

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1222

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1165

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:901

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...