Oświęcim, Bobrek, Brzeszcze, Bulowice, Chełmek, Kęty, Nowa Wieś, Osiek, Podolsze, Polanka Wielka, Przeciszów, Rajsko, Zasole, Zator

Dziecko też było więźniem obozu Wyróżniony

Dziecko też było więźniem obozu

– Dziś słowo „dziecko” nie mieści się w granicach pojęcia więzień, jednak podczas II wojny światowej dla niemieckich nazistów dziecko było także więźniem i ofiarą tego zbrodniczego systemu – bez względu na to, czy było dzieckiem polskiej katolickiej, żydowskiej, prawosławnej lub romskiej rodziny, a także Żydów i ludzi innych wyznań z całej okupowanej Europy – przypomina Agnieszka Molenda, Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

„Pasiaczek” żydowskiego dziecka

W zbiorach, którymi opiekuje się fundacja, znajduje się górna część oryginalnego poobozowego malutkiego dziecięcego „pasiaczka” z niewielką naszywką numerową i maleńką gwiazdą Dawida.

– Jest uszyty ze zwykłego obozowego „pasiaka”, są w nim użyte dwa rodzaje obozowego materiału. Całość jest z letniej bluzy, haftka do zawieszania, wzmocnienie kołnierzyka od wewnątrz i wewnętrzne wzmocnienie przy guzikach z nieco ciemniejszego materiału. Zachowały się też dwa malutkie metalowe guziczki – informuje Agnieszka Molenda, prezes fundacji. – Na naszywce widnieje gwiazda Dawida wykonana z namalowanego czerwonego i żółtego trójkąta, niestety nie zachował się numer małego więźnia. Rozmiar naszywki został dostosowany do malutkiego rozmiaru „pasiaczka”, jest malusieńki w porównaniu do zachowanych do dziś więźniarskich naszywek dla dorosłych – dodaje.

Jak podaje Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, „pasiaczek” został znaleziony w Brzeszczach, podczas rozbiórki starego opuszczonego drewnianego domu – był na strychu, wciśnięty pod belkę dachu. – Znaleziono go niestety w części, gdzie dach był częściowo zawalony, dlatego sam „pasiaczek” też nie zachował się do dziś w całości – mówi prezes fundacji.

Do kogo należał? Prawdopodobnie do żydowskiego dziecka, które ocalało z obozu zaraz po wyzwoleniu. – Rosjanie 27 styczni 1945 roku zastali w KL Auschwitz około 500 dzieci . Mieszkańcy okolicznych wiosek i miejscowości ruszyli natychmiast z pomocą dla ocalałych. Często do swoich domów zabierali z obozu wygłodzone i chore dzieci, bez względu na ich narodowość czy wyznanie. Starali się uratować ich jak najwięcej, aby je wyleczyć, odkarmić i utrzymać przy życiu, a potem w ich pierwszym czasie na wolności dać im namiastkę rodziny, by mogły choć trochę na powrót poczuć się dziećmi – mówi Agnieszka Molenda.

Nie są niestety znane późniejsze losy dziecka, którego „pasiaczek” znaleziono. Nie wiadomo też, co stało się z rodziną, która go przyjęła pod swój dach.

Pamiętajmy o pomocy niesionej więźniom podczas okupacji. – Była to także pomoc udzielana więźniom przez mieszkańców pobliskich miejscowości zaraz po wyzwoleniu, co pomogło uratować bardzo wielu z nich, nieważne czy byli katolikami czy Żydami, nie miało to wtedy znaczenia. Po prostu pomagali, ile mogli, sami nie mając za wiele w zniszczonym wojną kraju – podkreśla Agnieszka Molenda.

Czy wiesz, że…

Brzeszcze, oddalone zaledwie o 4 km od obozu KL Auschwitz, same były miejscem tragicznej historii. Niemcy założyli tutaj dwa podobozy tego kombinatu śmierci. Były to: KL Auschwitz-Bór/Budy z podobozem dla mężczyzn i osobną Karna Kompanią dla Kobiet Frauen Strafkompanie oraz podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz, największy pod względem liczebności podobóz KL Auschwitz, w którym przebywało prawie 2500 więźniów, głównie żydowskich, pochodzących z całej ówczesnej okupowanej Europy. – Mieszkańcy Brzeszcz nieśli pomoc więźniom od początku istnienia obozu KL Auschwitz. Brzeszcze, jako całe miasto/gmina, zostały odznaczone Krzyżem Grunwaldu III klasy „za pomoc niesioną przez mieszkańców Brzeszcz więźniom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau w okresie II wojny światowej” – przypomina Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

 

AB

fot. archiwum Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 18:20
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

„PO? Ciągłe awantury. To rozdział zamknięty”

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5541

Tomasz Urynowicz. Do niedawna był jednym z najbardziej znanych radnych PO. Teraz jest człowiekiem Porozumienia...

Głos Krakowski

Zaginął Piotr Kijanka. Trwają poszukiwania

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5428

Piotr Kijanka zaginął w Krakowie, w nocy 6 stycznia 2018 roku. Wieczorem wyszedł ze znajomymi...

Głos Podkrakowski

Skawina biega przez cały rok

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:3505

Kiedy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest duży mróz, oni po prostu zakładają kolejną...

Głos Mielecki

Mielec: Akcja pod Kronobylem

01 luty, 2018 | Wyświetleń:3374

W Mielcu wrze. W niedzielę 28 stycznia pod zakładem Kronospan po raz kolejny pojawiła się...

Głos Podkrakowski

„Ta fotografia może iść nawet do papieża” – jak Zofia Rydet fotografowała Paczółtowice?

27 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2637

– Zostawiliśmy samochód na początku wsi i według pewnego schematu, sposobu działania Zosi, penetrowaliśmy całą...

Głos Krakowski

Weekend bez tramwajów na ulicy Brożka

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2637

W najbliższą sobotę i niedzielę remontowana będzie zwrotnica wjazdowa do zajezdni tramwajowej Podgórze od strony...

Kultura

Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1781

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na...

Głos Krakowski

Karta Krakowska - zniżki, ulgi i preferencje. Już wkrótce

25 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1672

Prezydent Jacek Majchrowski wraz z innymi przedstawicielami Ratusza zaprezentowali na dzisiejszej konferencji Kartę Krakowską. Pozwoli...

Głos Oświęcimski

Bombowiec Ił-4 odkryty w stawie

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1509

Woda zsunęła wierzchnią warstwę mułu i odkryła szczątki samolotu. Potwierdzono, że to bombowiec Iljuszyn DB3...

Styl Życia

Trendy w aranżacjach wnętrz w 2018 roku

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1406

W nowym roku często przygotowujemy się na zmiany – również we wnętrzach. Myślisz o metamorfozie...

Styl Życia

3 nieoczywiste miasta, które są idealne na walentynki

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1350

Okres okołowalentynkowy to czas serduszek, aniołków, misiów, czekoladek. W efekcie marketingowego przebodźcowania wielu Polaków wskazuje...

Głos Powiśla

Mędrzechów: Tu wszystko jest możliwe

28 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1266

Mędrzechów – niewielka licząca ponad 1000 mieszkańców miejscowość w powiecie dąbrowskim. Dlaczego o nim piszę?...