×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
środa, 14 luty 2018 17:09

Dziecko też było więźniem obozu

Napisał

– Dziś słowo „dziecko” nie mieści się w granicach pojęcia więzień, jednak podczas II wojny światowej dla niemieckich nazistów dziecko było także więźniem i ofiarą tego zbrodniczego systemu – bez względu na to, czy było dzieckiem polskiej katolickiej, żydowskiej, prawosławnej lub romskiej rodziny, a także Żydów i ludzi innych wyznań z całej okupowanej Europy – przypomina Agnieszka Molenda, Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

„Pasiaczek” żydowskiego dziecka

W zbiorach, którymi opiekuje się fundacja, znajduje się górna część oryginalnego poobozowego malutkiego dziecięcego „pasiaczka” z niewielką naszywką numerową i maleńką gwiazdą Dawida.

– Jest uszyty ze zwykłego obozowego „pasiaka”, są w nim użyte dwa rodzaje obozowego materiału. Całość jest z letniej bluzy, haftka do zawieszania, wzmocnienie kołnierzyka od wewnątrz i wewnętrzne wzmocnienie przy guzikach z nieco ciemniejszego materiału. Zachowały się też dwa malutkie metalowe guziczki – informuje Agnieszka Molenda, prezes fundacji. – Na naszywce widnieje gwiazda Dawida wykonana z namalowanego czerwonego i żółtego trójkąta, niestety nie zachował się numer małego więźnia. Rozmiar naszywki został dostosowany do malutkiego rozmiaru „pasiaczka”, jest malusieńki w porównaniu do zachowanych do dziś więźniarskich naszywek dla dorosłych – dodaje.

Jak podaje Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, „pasiaczek” został znaleziony w Brzeszczach, podczas rozbiórki starego opuszczonego drewnianego domu – był na strychu, wciśnięty pod belkę dachu. – Znaleziono go niestety w części, gdzie dach był częściowo zawalony, dlatego sam „pasiaczek” też nie zachował się do dziś w całości – mówi prezes fundacji.

Do kogo należał? Prawdopodobnie do żydowskiego dziecka, które ocalało z obozu zaraz po wyzwoleniu. – Rosjanie 27 styczni 1945 roku zastali w KL Auschwitz około 500 dzieci . Mieszkańcy okolicznych wiosek i miejscowości ruszyli natychmiast z pomocą dla ocalałych. Często do swoich domów zabierali z obozu wygłodzone i chore dzieci, bez względu na ich narodowość czy wyznanie. Starali się uratować ich jak najwięcej, aby je wyleczyć, odkarmić i utrzymać przy życiu, a potem w ich pierwszym czasie na wolności dać im namiastkę rodziny, by mogły choć trochę na powrót poczuć się dziećmi – mówi Agnieszka Molenda.

Nie są niestety znane późniejsze losy dziecka, którego „pasiaczek” znaleziono. Nie wiadomo też, co stało się z rodziną, która go przyjęła pod swój dach.

Pamiętajmy o pomocy niesionej więźniom podczas okupacji. – Była to także pomoc udzielana więźniom przez mieszkańców pobliskich miejscowości zaraz po wyzwoleniu, co pomogło uratować bardzo wielu z nich, nieważne czy byli katolikami czy Żydami, nie miało to wtedy znaczenia. Po prostu pomagali, ile mogli, sami nie mając za wiele w zniszczonym wojną kraju – podkreśla Agnieszka Molenda.

Czy wiesz, że…

Brzeszcze, oddalone zaledwie o 4 km od obozu KL Auschwitz, same były miejscem tragicznej historii. Niemcy założyli tutaj dwa podobozy tego kombinatu śmierci. Były to: KL Auschwitz-Bór/Budy z podobozem dla mężczyzn i osobną Karna Kompanią dla Kobiet Frauen Strafkompanie oraz podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz, największy pod względem liczebności podobóz KL Auschwitz, w którym przebywało prawie 2500 więźniów, głównie żydowskich, pochodzących z całej ówczesnej okupowanej Europy. – Mieszkańcy Brzeszcz nieśli pomoc więźniom od początku istnienia obozu KL Auschwitz. Brzeszcze, jako całe miasto/gmina, zostały odznaczone Krzyżem Grunwaldu III klasy „za pomoc niesioną przez mieszkańców Brzeszcz więźniom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau w okresie II wojny światowej” – przypomina Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

 

AB

fot. archiwum Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 18:20
Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.