Wielka hokejowa impreza już wkrótce w Oświęcimiu Wyróżniony

Za około miesiąc, dokładnie 19-22 kwietnia 2018, na lodowisku w Oświęcimiu odbędą się siedemnaste Mistrzostwa Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie. O mistrzowski tytuł rywalizować będzie szesnaście drużyn z całego kraju. Na wydarzenie zaprasza Witold Kuboszek, jeden z organizatorów MPA.

Po raz pierwszy hokejowe Mistrzostwa Polski Amatorów odbędą się w Oświęcimiu?

Witold Kuboszek:

– Tak. MPA I Dywizji odbędą się po raz pierwszy w Oświęcimiu. Zainteresowanie organizacją tych mistrzostw jest spore, dlatego bardzo się cieszymy, że właśnie my w tym roku dostaliśmy taką możliwość.

Szykuje się zatem wielka hokejowa impreza. Kto jest głównym organizatorem?

– Organizatorem jest Stowarzyszenie Amatorski Klub Hokejowy Vikings.

Jakie drużyny przyjadą do Oświęcimia?

– W mistrzostwach weźmie udział szesnaście drużyn z całej Polski, które będą rywalizowały o tytuł Mistrza Polski w Hokeju na Lodzie. Oprócz naszych oświęcimskich drużyn, pojawią się między innymi zawodnicy z Nowego Targu, Sosnowca, Tychów, Gdańska, Gdyni. Są to najlepsze amatorskie drużyny w Polsce.

Czy hokej na lodzie jest popularnym sportem na tym terenie? Czy Oświęcim ma mocnych zawodników?

– W Oświęcimiu mamy około dziesięciu drużyn amatorskich. AKH Unia Oświęcim, Vikings Oświęcim, Wojownicy Oświęcim i Szerszenie Oświęcim na co dzień grają w Śląskiej Amatorskiej Lidze Hokeja. W MPA I Dywizji reprezentować Oświęcim będą pierwsze trzy tj. Unia, która w ubiegłym roku zdobyła Mistrzostwo Polski, Vikinga – brązowimedalisci ubiegłorocznych mistrzostw oraz Wojownicy, którzy też mają w swoim dorobku tytuł Mistrza Polski. Liczymy, że nasze lokalne drużyny zrobią wszystko, żeby tytuł Mistrza Polski pozostał na kolejny rok w Oświęcimiu.

Biorąc pod uwagę wspomniane sukcesy oświęcimskich drużyn, można powiedzieć, że Oświęcim to „zagłębie hokeistów”.

– Oświęcim jest już znany w Polsce z silnych drużyn amatorskich. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw w pierwszej trójce znalazły się dwie drużyny z Oświęcimia. To tylko świadczy o tym, że Oświęcim na mistrzostwach będzie bardzo mocny.

Jakie macie możliwości trenowania w Oświęcimiu? Czy baza jest wystarczająca?

– W Oświęcimiu jest bardzo duże zapotrzebowanie na lód. Oprócz amatorów mamy jeszcze reprezentanta w II Lidze i to bardzo mocnego. Drużyna Niespełnionych Oświęcim wywalczyła już w ubiegłym roku awans do I Ligi, niestety postanowili, że grają dalej w II Lidze, gdzie znów rozdają karty. Mamy jeszcze drużynę Old Boys Oświęcim, do tego drużyny: UKH Unia Oświęcim, UKKH Unia Oświęcim, szkółki – klasy figurowe i oczywiście drużynę seniorów, a tylko jedną taflę. Wszyscy chcielibyśmy, żeby w końcu powstała druga, bo jak widać zapotrzebowanie na nią jest duże.

A jak wygląda kwestia sezonowości tego sportu?

– Lód jest od końca lipca do ostatniego kwietnia.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA