Czy mieszkańcy Oświęcimia zgodzą się na spalarnię śmieci? Wyróżniony

Trwają konsultacje w sprawie budowy spalarni śmieci w Oświęcimiu. Mieszkańcy boją się, że w przypadku realizacji inwestycji, w przyszłości okolica nie będzie już nadawać się do normalnego życia.

To nie przedszkole, by popełniać takie błędy

Mieszkańcy nie ukrywają, że mają za złe władzom samorządowym, że nikt ich wcześniej nie zapytał, czy chcą mieć Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów za płotem. – Konsultacje społeczne w tak ważnej sprawie, jaką niewątpliwie jest budowa ZTPO, czyli spalarni śmieci, powinny odbyć się już dawno. To Prezydent Miasta Oświęcim powinien zapytać w pierwszej kolejności mieszkańców, których inwestycja dotyka najbardziej, czy życzą jej sobie w okolicy swoich domów – mówi Bartłomiej Gieregowski, Prezes Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

Mieszkańcy przypominają też, jak lokalne władze najpierw wmawiały im, że taka inwestycja w okolicy nie powstanie, tymczasem – można powiedzieć – za ich plecami wydawały kolejne zgody i pozwolenia. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Starosty Oświęcimskiego o pozwoleniu na budowę spalarni, wskazując m.in. brak konsultacji społecznych.

– Starosta Oświęcimski też nie pozostaje bez winy, już raz popełnił, jak sam to określił, „uczniowski błąd” przy wydawaniu decyzji, bowiem wydano ją, odnosząc się do nieobowiązujących już norm – mówi Bartłomiej Gieregowski. – To nie przedszkole, by popełniać takie błędy, których ceną może być zdrowie mieszkańców. Wydawane decyzje powinny być w pełni transparentne dla zwykłego „zjadacza chleba” i wydawane z poszanowaniem zdania mieszkańców. Mamy nadzieję, że Synthos stanie na wysokości zadania i nie będzie żadnych nieprawidłowości. Tak ważne decyzje należy podejmować spokojnie, z poszanowaniem każdej ze stron i na to liczymy – dodaje Prezes Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

Obawa przed utratą kontroli

W założeniu projektowana inwestycja ma być bezpieczna dla zdrowia mieszkańców. „Technologia rusztowa, która zostanie wykorzystana w oświęcimskim zakładzie, sprawdzona została w ponad 400 spalarniach na terenie całego kontynentu, głównie w krajach Europy Zachodniej. Nowy zakład zostanie objęty dokładnie takimi samymi rygorystycznymi procedurami zarządzania produkcją, personelem, bezpieczeństwem pracy oraz bezpieczeństwem procesowym, jak wszystkie instalacje Synthos” – czytamy na stronie internetowej projektu (www.energiaoswiecim.pl). Ponadto przywożone odpady będą umieszczane w szczelnym, pracującym w podciśnieniu pomieszczeniu, co ma zapobiec uciążliwościom zapachowym.

Mieszkańcy jednak tak optymistycznie na to nie patrzą i podają przykład spalarni w Krakowie, która także została wybudowana z poszanowaniem wszelkich norm i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. – Jak zwykle jednak zawiódł czynnik ludzki, który niebezpieczne odpady zamiast utylizować wywoził na nielegalne składowisko na Śląsku – mówią. – Niestety, gdy spalarnia powstanie, ktoś cały czas będzie musiał czuwać nad tą instalacją, a to raczej niewykonalne… W ten sposób z biegiem czasu utracimy wszelką kontrolę nad procesem spalania, zwożenia odpadów itd. – dodają mieszkańcy.

– Oczywiście nie można zakładać, że tak będzie i w tym przypadku, ale doświadczenie podpowiada, że tak może się to skończyć – podkreśla Bartłomiej Gieregowski ze Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

Dwanaście czujników będzie monitorować powietrze

Dlaczego spalarnia miałaby powstać w Oświęcimiu? Mówi się o konieczności budowy nowego źródła ciepła. Jeden z dotychczas działających kotłów węglowych, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do 31 grudnia 2023 roku. Aby nie budować nowej jednostki węglowej, można ją zastąpić właśnie spalarnią.

Jako argument, przemawiający za budową Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, Synthos podaje zatem zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. „4 razy mniej tlenku azotu, 9 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki będzie emitował planowany zakład w stosunku do kotła węglowego, który ma zastąpić. Poprawa jakości powietrza będzie odczuwalna nie tylko w Oświęcimiu, ale także w oddalonych o wiele kilometrów sąsiednich miejscowościach” – czytamy na www.energiaoswiecim.pl.

Ale skąd mieszkańcy mają wiedzieć, ile obecnie pyłów emituje do atmosfery Synthos? W tym celu Stowarzyszenie STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim zwróciło się do spółki z wnioskiem o utworzenie sieci monitoringu, ale takiego, do którego dostęp mieliby online wszyscy mieszkańcy.

– Póki co nie mamy nic do zarzucenia firmie Synthos. Stowarzyszenie wyszło z wnioskiem o zbudowanie wokół należącego do niej terenu stałego monitoringu powietrza, który mierzyłby stężenia pyłów PM10 i PM2,5 oraz udostępniał je online (takie czujniki mierzą już stan jakości powietrza w Oświęcimiu – Airly). Dziś już wiemy, że pomysł zyskał aprobatę, a szczegóły powstania wspomnianego monitoringu omówimy na najbliższym spotkaniu – informuje Prezes Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

– Nie można zarzucić Synthosowi złej woli, ale nie oznacza to, że zgadzamy się na budowę spalarni. I nie chodzi tu o niechęć do Synthos, lecz o to, iż duże grono naszych członków boi się, że gdy spalarnia powstanie, to środowisko, w którym żyją, nie będzie nadawać się już do normalnego funkcjonowania (o ile oczywiście „normalnym” można nazwać stan, gdy w powietrzu mamy ogromne ilości pyłów PM10, PM2,5, benzo(a)pirenów czy styrenu) – podkreśla Bartłomiej Gieregowski.

Wsparcie dla mieszkańców

– W każdym razie od samego początku kładziemy nacisk, by jeśli już owa spalarnia miałaby powstać w Oświęcimiu, to zwłaszcza najbliżsi mieszkańcy muszą na tym skorzystać. Jednym z pomysłów, z którym wyszedł Synthos naprzeciw naszym oczekiwaniom, jest dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Każdy, kto stara się o dofinansowanie z Urzędu Miasta na wymianę źródła ciepła, miałby otrzymać taką samą kwotę wsparcia od firmy Synthos. Oczywiście projekt jest jeszcze w fazie uzgadniania, a całość wymaga zaangażowania Urzędu Miasta, który pewnie nawet nie wpadłby na pomysł, by na tej inwestycji skorzystali także indywidualni mieszkańcy – dodaje Prezes Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. www.energiaoswiecim.pl

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: wtorek, 13 marzec 2018 11:08
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza Pl reality środa, 14 marzec 2018 06:16 napisane przez Pl reality

  Nie jestem tski pewien czy instalacje Synthos funkcjonuja tak nienagannie. Obawiam się, ze nikt tego rzetelnie nie kontroluje i nie podsje do publicznej wiadomości. Ja w kazdym razie nie chcę kolejnych żródeł emisji gdy normy zanieczyszczenia pylami zawieszonymi i benzopirenem przejraczane są o kilkaset procent.

 1. Więcej na GŁOS24
 2. BIZNES
 3. STYL ŻYCIA
 4. ZDROWIE I URODA
 5. MOTORYZACJA
 6. KULTURA
 7. SPORT
 8. TURYSTYKA
 9. EDUKACJA
 10. POLITYKA