piątek, 13 kwiecień 2018 20:52

Garaże oświęcimskiej policji – czym jeżdżą mundurowi?

Napisał

Ile radiowozów znajduje się w garażach oświęcimskiej policji? Jakich pojazdów jest najwięcej? I które marki dominują?

„Króluje” Kia i model Ceed. Na 43 pojazdy aż 24 z nich to Kia Ceed z roczników 2008-2009, 2013-2016. Na drugim miejscu jest Opel – policjanci jeżdżą modelem Astra z lat 2014-2017 (pięć samochodów), ale mają też jednego Opla Vivaro z 2008 roku. Na trzecim miejscu uplasował się Fiat – wśród radiowozów jest trzy Fiaty Ducato (200-2008) i jeden Bravo (2008). Z włoskiej motoryzacji oświęcimska policja ma też jedną Alfę Romeo z 2010 roku – najprawdopodobniej model 159, choć nie podano nazwy w zestawieniu, które otrzymaliśmy. Koncern VAG ma swoich przedstawicieli w policyjnych garażach w postaci trzech Volkswagenów (dwa modele Transporter z 2017 roku i jeden Caddy z 2016) oraz jednej Skody Fabia (rocznik 2005). Francuskie auta są natomiast tylko dwa: Peugeot Partner (2005) i Renault Trafic (2009). Poza tym policjanci mają do dyspozycji dwa japońskie motocykle – Honda CBF (2010).

Czy to wystarcza?

– Liczba radiowozów jest wystarczająca, jednakże należy pamiętać, że pojazdy są ciągle eksploatowane, części zużywają się, więc należy sukcesywnie starać się o ich wymianę – wyjaśnia asp. szt. Małgorzata Jurecka, Oficer Prasowy KPP Oświęcim. – W związku z powyższym, kierownictwo oświęcimskiej policji, od kilku lat podejmuje starania, we współpracy z samorządami lokalnymi, na rzecz wymiany zużytych radiowozów. W tym przypadku priorytetem jest zapewnienie mieszkańcom powiatu oświęcimskiego, a także turystom, bezpieczeństwa na wysokim poziomie, co jednoznacznie wiąże się z szybkim dotarciem na miejsce zdarzenia, a następnie podjęcie skutecznej interwencji – dodaje.

Rzecznik oświęcimskiej policji przypomina też, kiedy komenda otrzymała nowe radiowozy. W czerwcu 2016 roku odebrano z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dwa nowe samochody Kia Ceed Combi. – Oznakowane radiowozy zostały zakupione ze środków budżetowych przeznaczonych na doposażenie policji przed Światowymi Dniami Młodzieży – mówi asp. szt. Małgorzata Jurecka. Z kolei w listopadzie 2016, w Komisariacie Policji w Brzeszczach oraz Komisariacie Policji w Chełmku odbyło się uroczyste przekazanie dwóch nowych radiowozów nieoznakowanych dla pionów kryminalnych – ich zakup w 50% wsparły lokalne samorządy: gmina Brzeszcze oraz gmina Chełmek. Również w listopadzie 2016, w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu przekazano kolejne trzy nowe radiowozy oznakowane, zakupione dzięki wsparciu władz powiatowych oraz samorządu miasta Oświęcim, gminy Oświęcim, gminy Osiek i gminy Polanka Wielka. W 2017 roku natomiast Komisariat Policji w Kętach otrzymał samochód, na który połowę środków przekazała policja, a połowę gmina Kęty. Również w zeszłym roku w oświęcimskiej Komendzie Powiatowej Policji przekazano dwa nowe radiowozy oznakowane marki Volkswagen Transporter – zakup jednego był możliwy dzięki środkom powiatu oświęcimskiego, natomiast drugiego dzięki środkom policji w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020.

– Nowoczesne i dobrze wyposażone wozy usprawniają policyjną służbę, a zarazem wpływają na sposób i jakość realizowanych zadań na rzecz społeczeństwa – podkreśla asp. szt. Małgorzata Jurecka, Oficer Prasowy KPP Oświęcim

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. KPP Oświęcim

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.