środa, 11 lipiec 2018 20:02

Muzeum Auschwitz. Podziękowania dla wolontariuszy Miejsca Pamięci

Napisała

W 71. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Wolontariuszom Miejsca Pamięci podziękowania złożył dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk. – Dzień powstania Muzeum specjalnie przyjęliśmy jako dzień uhonorowania naszych wolontariuszy i opiekunów wolontariatu. Chcemy jasno pokazać, że jesteście częścią nas, częścią naszego zespołu. Za to wam bardzo dziękuję – powiedział.

Dyrektor Kacorzyk złożył również specjalne podziękowania Batszewie Dagan, ocalałej z Auschwitz, za przyjazd do Miejsca Pamięci i jej obecność podczas wręczenia nagród wolontariuszom.

Każdy ma swój Auschwitz. Czy mój Auschwitz był lepszy? Był taki straszny, jak dla wszystkich, ale ja szukałam drogi, jak można żyć w takim piekle. Przeżyłam bo miałam wiarę w lepsze jutro i ten obowiązek, że trzeba światu opowiedzieć. Dlatego umiałam też cierpieć. Dlatego jestem tutaj nie pierwszy raz. Rozumiem, że to nie jest łatwe, ale bardzo cenię waszą dobrą wolę pomocy, dlatego, że to miejsce potrzebuje dużo pomocy. Jeśli można pomóc pracą, to jest to rzecz bardzo ważna – powiedziała Batszewa Dagan.

W tym roku po raz pierwszy laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” otrzymali także specjalne piny z hasłem "Zrób coś. Do something", które nawiązują do postaci Kazimierza Piechowskiego, więźnia obozu, który uciekł z Auschwitz wraz z innymi więźniami esesmańskim samochodem w czerwcu 1942 r. Przywołując historię jednej z najbardziej brawurowych ucieczek z Auschwitz, Andrzej Kacorzyk powiedział:

Historia tej ucieczki pokazała ile możemy zrobic, że zawsze możemy próbować, że zawsze powinniśmy zobaczyć, co jeszcze możemy zrobić. Ta historia pokazuje, jak ważni są ludzie obok, którzy czasami mogą popchnąć do działania, aby coś zrobić. My przyjęliśmy właśnie to hasło - zrób coś - bowiem chcemy, aby na całym świecie działo się coś dobrego.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2018 r.:
Estera Borycz – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających i wolontariuszka podczas ŚDM
Aleksandra Dziurda – wolontariuszka w Zbiorach, Obsłudze Odwiedzających, Biurze Wolontariatu i podczas 70. Rocznicy wyzwolenia
Alexander Ellnain – opiekun i tłumacz uczniów z Bielska, pracujących w ramach pobytów z koncernem VW
Ks. Zenon Latawiec – dyrektor Salezjan w Oświęcimiu, od wielu lat wspierający wolontariat w swojej szkole
Manish Laungani – praktykant w konserwacji w 2016 roku, pracował także podczas ŚDM
Urszula Modrzejewska – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających, wykonywała tłumaczenia przed 73. Rocznicą wyzwolenia
Alexandra Piekarz – wolontariuszka w Projektach Edukacyjnych. Pomagała przy obchodach 70. Rocznicy powstania Muzeum i podczas posiedzenia MRO
Agata Stępnik – praktykantka, wykonywała transkrypcje relacji byłych więźniów dla Archiwum
Marine Vannier – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej i w Wystawiennictwie, przetłumaczyła na język francuski wystawę „Niemiecki nazistowski obóz śmierci”
Rachel Azatchi Zohar – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej w 2017 roku

Info: Muzeum Auschwitz

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.