wtorek, 11 lipca 2017 19:35

Piąty na Europę - sukces szachisty

Autor Redaktor Techniczny

Tomasz Musiał 14-letni mieszkaniec Oświęcimia (tegoroczny szkolny wicemistrz Polski w szachach klasycznych), uczeń Miejskiego Gimnazjum nr 2, zajął wysokie V. miejsce w Szkolnych Mistrzostwach Europy w szachach klasycznych w kategorii chłopców do lat 15., które odbyły się w Budvie w Czarnogórze.

– Po czterech zwycięstwach, czterech remisach i jednej porażce Tomek zajął ostatecznie świetne piąte miejsce, tracąc do szkolnego Mistrza Europy, Gruzina, Nikoloza Petrashviliego, zaledwie pół punktu. Turniej był bardzo wyczerpujący. Syn zagrał w nim 9 długich, trudnych rund, niektóre z nich trwały nawet ponad 5 godzin – mówiła Katarzyna Musiał, mama Tomasza.

Tomasz Musiał swoją przygodę z szachami zaczął w… przedszkolu. W tym roku w Szkolnych Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych wywalczył tytuł wicemistrza, reprezentując MG nr 2. Wcześniej awansował do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach Halowych- Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych. W 2016 roku w Olecku zajął 13. miejsce w swoim roczniku. A w 2017 roku w Drzonkowie w województwie lubuskim zdobył brązowy medal. To najważniejsza impreza szachowa dla juniorów. Bierze w niej udział prawie 200 zawodniczek i zawodników z całej Polski wyłonionych w czasie eliminacji makroregionalnych. Wyjazd na Szkolne Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych w Budvie w Czarnogórze był dofinansowany przez Miasto Oświęcim – informuje oświęcimski magistrat.