czwartek, 13 wrzesień 2018 12:02

Przeciszów – szkolny piknik rodzinny „Policyjna odyseja…”

Napisała

W sobotę 8 września br. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie odbył się piknik rodzinny pn. „Policyjna Odyseja z Odblaskiem 2: Misja Bezpieczeństwo”. Piknik zainaugurował przystąpienie szkoły do realizacji przedsięwzięć w ramach tegorocznej edycji niezwykle ważnego dla bezpieczeństwa dzieci, konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

W poprzedniej edycji konkursu szkoła z Przeciszowa kolejny raz odniosła ogromny sukces, zwyciężając wśród ponad 400 szkół z całej Małopolski. Imprezę przygotowali nauczyciele i rodzice, a patronat honorowy objął Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu. Gościem specjalnym, tak jak w ubiegłym roku, był przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, który z okazji zbliżającego 100 – lecia Polskiej Policji przygotował wyjątkową wystawę.

Pierwszą część imprezy stanowił odblaskowy bieg uliczny pod hasłem „Ku Niepodległości”. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice, a także przedstawiciele władz samorządowych. Po biegu na jego uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów i służby.

Na stoisku przygotowanym przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatu Policji w Zatorze, zaprezentowany został sprzęt i wyposażenie policyjne. Dzieci i młodzież chętnie przymierzały elementy umundurowania, akcesoria policyjne, wsiadały za kierownicę radiowozu i motocykla policyjnego, a rodzice robili pamiątkowe zdjęcia. Promując akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”, realizowaną pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, funkcjonariusze przybliżali uczestnikom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa. Zaprezentowano funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”. Ponadto funkcjonariusze opowiadając o swojej służbie promowali zawód policjanta.

Specjalny pokaz w zakresie udzielania pierwszej pomocy przygotowali ratownicy medyczni Anna Sołek i Andrzej Dziedziel. Z kolei strażacy ochotnicy z Przeciszowa zaprezentowali pokaz działań ratowniczych Straży Pożarnej.

Ogromne zainteresowanie wzbudziła niezwykle ciekawa wystawa, którą przygotował przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji. Wystawa przybliżyła uczestnikom historię formacji policyjnej, bohaterskie działania Policjantów Państwowych w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy. Dodatkowym elementem wystawy była prezentacja mundurów przedwojennych policjantów, które włożyli na siebie przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Policji Państwowej powiatu nowotarskiego w Nowym Targu” oraz kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego oświęcimskiej komendy policji. Z kolei dla najmłodszych uczestników na stoisku BHiT KGP czekały malowanki, krzyżówki i komiksy.

Podczas imprezy rozegrany został również mecz towarzyski piłki nożnej pomiędzy drużyną rodziców, a drużyną policjantów, której kapitanem został Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

Szkolny piknik rodzinny stał się znakomitą okazją do promowania noszenia elementów odblaskowych, jako ważnego elementu bezpieczeństwa na drodze. Przybliżył zadania każdej ze służb ratunkowych na rzecz społeczeństwa, a w związku ze zbliżającą się 100 – rocznicą Polskiej Policji, przypomniał historię formacji policyjnej.

Info/Foto: KPP Oświęcim

Loteria Orlen
Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.