Prezydent kontra starosta, czyli... kampania nabiera tempa Wyróżniony

W Oświęcimiu gorąco na linii Starzec – Chwierut. Między kandydatami na stanowisko prezydenta miasta doszło już do pierwszych spięć.

Choć wszystkich kandydatów na włodarzy gmin poznamy dopiero 27 września 2018 (zgodnie z ordynacją wyborczą kandydatów można zgłaszać do 26 września), to już teraz ci, którzy ujawnili chęć startowania w najbliższych wyborach, rozpoczynają kampanię.

 

Kto zostanie prezydentem Oświęcimiu?

Wiadomo, że o fotel Prezydenta Miasta Oświęcim na pewno powalczy dwóch kandydatów: obecny prezydent Janusz Chwierut i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Zbigniew Starzec będzie kandydował, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. O jego starcie w wyborach mówi się już od maja.

Janusz Chwierut z kolei zamierza startować w tegorocznych wyborach samorządowych pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Janusza Chwieruta, a nie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Między panami już zawrzało. Po pierwsze chodziło o słowa wicepremier Beaty Szydło, która podczas majowej wizyty w Oświęcimiu powiedziała, że „Oświęcim się zwija, a powinien rozwijać” i dodała, że rozwojem miasta zajmie się właśnie obecny starosta Zbigniew Starzec. Bardzo krytycznie tę wypowiedź skomentował Janusz Chwierut, uważając ją za krzywdzącą nie tylko dla władz miasta, ale i mieszkańców. Lokalne struktury PiS wraz ze Zbigniewem Starcem domagały się przeprosin dla wicepremier, jednak prezydent Chwierut swoje stanowisko podtrzymał. To nie wszystko.

Kilka dni temu doszło natomiast do dość dziwnej – i dla wielu niezrozumiałej – sytuacji. W piątek 31 sierpnia radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Łoziński i Jakub Przewoźnik, a także radny powiatowy Waldemar Klisiak złożyli w imieniu Zbigniewa Starca pismo skierowane do Janusza Chwieruta, zachęcające do udziału w serii otwartych debat, których tematem miałaby być przyszłość miasta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby pismo trafiło do adresata. Tymczasem – nie wiedzieć czemu – zostało złożone w biurze poselskim Doroty Niedzieli.

– Wyrażam swoje duże zdziwienie faktem, że wspomniane osoby nie wiedzą, gdzie pracuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i dostarczają do biura poselskiego list adresowany do niego. Pragnę przypomnieć lokalnym funkcjonariuszom Prawa i Sprawiedliwości, że Dorota Niedziela jest posłanką na Sejm RP i nie ma żadnego obowiązku dostarczać pisma do Prezydenta Miasta. Wszelką korespondencję można również składać na adres Komitetu Wyborczego Wyborców Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska, określony w postanowieniu Komisarza Wyborczego – przekazała informację Sylwia Żak-Biesik, Rzecznik KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska.

I dodała:

Jednocześnie odnosząc się do treści listu, który został opublikowany w Internecie, choć nie został nam dostarczony, to informuję, że prezydent Janusz Chwierut będzie brał udział w debatach. Jednak z szacunku do wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko Prezydenta Oświęcimia, których poznamy zgodnie z kalendarzem wyborczym 27 września, będzie to możliwe dopiero po tym terminie.

Nie znamy na razie nazwisk innych kandydatów. Jako ciekawostkę możemy podać jedynie, że na fali przedwyborczej gorączki, ktoś rozpuścił plotkę, że o fotel Prezydenta Miasta Oświęcim będzie się ubiegać Monika Bartosz, Prezes Zarządu Fundacji „Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy”. Ta jednak szybko zdementowała plotki. Końcem sierpnia napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych:

W związku z licznymi telefonami i zapytaniami (płynącymi także ze środowisk samorządowych [sic!]), pragnę zdementować plotkę i poinformować oficjalnie, że nie zamierzam kandydować na Prezydenta Miasta Oświęcim. Nie wiem, kto i po co wprowadza w obieg tego typu dezinformację, ale w dobie powszechnie funkcjonujących „fake newsów” w sumie nie powinno mnie to dziwić. Tyle „komunikatów” przy porannej kawce. Miłego dnia!

 

A jak przedstawia się sytuacja w gminie Oświęcim?

Kilka dni temu obecny wójt Albert Bartosz ogłosił, że nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Zachęcał natomiast do startowania na radnych z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Odpowiedzialność i skuteczność”, którego jest współzałożycielem.

O fotel wójta powalczą natomiast: Mirosław Smolarek – były zastępca wójta oraz Małgorzata Grzywa, która rządziła gminą przed obecnym wójtem. Ta zamierza startować z niezależnego KWW Gmina Oświęcim Odbudowa i Rozwój.

Gmina potrzebuje odbudowy wizerunku i kontynuacji rozwoju, co miało miejsce w poprzedniej kadencji, kiedy stanowisko wójta piastowała Małgorzata Grzywa – informują mieszkańcy, chcący powrotu byłej pani wójt.

 

Kto powalczy w pozostałych gminach?

Wszystkich kandydatów jeszcze nie znamy, niemniej wiadomo już, że w gminie Brzeszcze będzie prawdopodobnie trzech kandydatów o fotel burmistrza: obecna pani burmistrz – Cecylia Ślusarczyk, a także dwóch panów: Radosław Szot i Robert Adamczyk.

O stanowisko burmistrza Kęt będzie się ubiegał ponownie Krzysztof Klęczar. Nie wiadomo jeszcze, z kim przyjdzie mu się zmierzyć.

Więcej informacji wkrótce.

Wybory już za kilka tygodni – 21 października 2018 roku.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska / Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: piątek, 14 wrzesień 2018 13:29
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA