poniedziałek, 13 maj 2019 17:38

Nowy Targ. Francuska ekipa filmowa "The Wild One" z wizytą w Muzeum Podhalańskim

Napisał

Wędrująca śladami bohatera filmu „The Wild One” francuska ekipa filmowa „Petite Maison Production” wraz z reżyserką filmu Tessą Louise-Salomé w swej podróży filmowej 9 maja 2019 odwiedzili Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Na wystawie prezentowanej w muzeum w ramach współpracy międzynarodowej pt. „Bardejov. Światowe Dziedzictwo UNESCO” odnaleźli archiwalia i motywy wizualne potrzebne do swej realizacji.

Filmowcy tworzą historię artysty Jacka Garfeina, ocalałego z obozu Holocaustu współzałożyciela „The Actors Studio” na Brodway, twórcy filmowego który poświęcił swoje życie poszukiwaniu ścieżek transformacji traumatycznych doświadczeń. Obraz bogaty we wspomnienia i świadectwa Garfeina ujawnia jego głębokie zaangażowanie artystyczne w krytyczne kwestie społeczne, w tym faszyzm, kult militaryzmu, spotkanie z amerykańskim rasizmem, segregację czy zastraszenie seksualne i gwałt. Odważny w swojej koncepcji Garfein - The Wild One ujawnia, w jaki sposób sztuka może przewinąć film naszej zbiorowej pamięci, aby lepiej oświetlić naszą teraźniejszość.

Kinowa premiera filmu przewidziana jest na rok 2020.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Fot. i inf.: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.