środa, 03 lipiec 2019 17:25

Spytkowice. „LALKARZE” wystąpili w Sopocie

Napisał

Przez pięć dni od 10 do 14 czerwca br. Sopot był zdominowany przez dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z kraju i zagranicy. Brały one udział w drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ICTF Sopot 2019.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF Sopot powstał z potrzeby oddania w ręce dzieci i młodzieży – działających w grupach teatralnych i warsztatowych – idei tworzenia kultury widowiskowej. Podczas Festiwalu ICTF Sopot było można obejrzeć spektakle dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych z Polski i ze świata.

Festiwal kładzie nacisk na formę teatralną, muzyczną i musicalową, tworzoną przez dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia. Organizatorzy chcą, by to wydarzenie stało się świętem dziecięcej i młodzieżowej twórczości scenicznej. Chcą też dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, a co za tym idzie stworzyć szansę spotkania na linii młody twórca – młody widz.

Przegląd zespołów dramatycznych – dziecięcych i młodzieżowych z całego świata, pozwala także na wzajemne poznanie tradycji i obyczajów różnych narodów.

W „Teatrze na Plaży” oprócz spektakli festiwalowych obywały się koncerty, warsztaty, spotkania i oczywiście niekończące się rozmowy o teatrze. Grupa Teatralna „Lalkarze” ze Spytkowic pokazała w Sopocie dwa spektakle: musical „Dopalaczom mówimy – NIE!”, który otrzymał nominację oraz dodatkowo przedstawienie „Pół żartem, pół serio”. Obydwa spektakle zostały nagrodzone przez festiwalową publiczność gromką owacją na stojąco.

Komisja artystyczna w składzie: Jerzy Stuhr, Magdalena Grzebałkowska i Joanna Czajkowska postanowiła nagrodzić wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu statuetkami oraz dyplomami.

Grupa Teatralna LALKARZE ze Spytkowic działa pod patronatem Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

Twórcą i organizatorem Festiwalu ICTF Sopot – International Children's Theatre Festival Sopot 2019 jest Fundacja Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 

Fot. i inf: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, UM Sopot

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.