Nowy Targ, Rabka Zdrój, Szaflary, Zakopane, Tvrdošín

Razem do Betlejem Wyróżniony

Razem do Betlejem

6 stycznia ulicami 644 miejscowości w Polsce przeszedł 10 Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki również drogami i ulicami Podhala m.in. w Rabce, Nowym Targu, Zakopanem i Łopusznej, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

W Rabce tegoroczny orszak rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Teresy pod przewodnictwem księdza proboszcza Dariusza Paculi. W liturgię włączyły się miejscowe przedszkolaki, które czytały czytania i przyniosły dary do ołtarza. Po mszy sformowano pochód, który przeszedł do amfiteatru. Rabczański marsz był niezwykle oryginalny. Na czele szli królowie, w postaci gigantycznych lalek Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nieśli je przebrani za trzech królów aktorzy Teatru Lalek „Rabcio” Łukasz Łęcki i Filip Bochenek oraz Maciej Rutkowski. Dekorację orszaku tworzyły powiewające kolorowe flagi, które nieśli uczestnicy imprezy. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój grająca kolędy oraz rabczanie z papierowymi koronami na głowach i gwiazdami betlejemskimi. W amfiteatrze rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą gwiazdę betlejemską, w którym wzięli udział: Zespół Przedszkoli przy Śląskim Centrum Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Rabce-Zdroju, szkoła Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski oraz Szkoła Podstawowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową. Wszystkim przyznano równorzędne pierwsze miejsce.
Za liczny udział w orszaku i w konkursie dziękowali uczestnikom wiceburmistrz Robert Wójciak i . ks. Dariusz Pacula. Obaj też złożyli wszystkim życzenia jak najdłuższego przeżywania radości z Bożego Narodzenia.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowano w tym roku w Nowym Targu. Przemaszerował spod kościoła NSPJ na nowotarski Rynek. W orszak włączyli się księża, ministranci, wiele innych grup z obu nowotarskich parafii oraz setki mieszkańców. Nie zabrakło „Małych Śwarnych” i członków Związku Podhalan w regionalnych strojach. Była banderia konna oraz zaprzężone w kucyki góralskie „półkoski”. Na rynku przed ustawioną z boku ratusza, krytą słomą szopką, przygotowaną przez zespół regionalny Mali Śwarni, odegrano tradycyjny pokłon. Za liczy udział podziękował mieszkańcom burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz prezes Związku Podhalan Józef Knap. Po ceremonii na rynku odbyły się konkursy i zabawy, a wolontariusze zbierali datki na rzecz polskich szkół na Ukrainie w ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu”.

W Zakopanem orszak wyruszył po mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny do Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej. Tworzyli go muzykanci, kolędnicy, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz miasta, a także liczni mieszkańcy i turyści. Dla chętnych rozdawano symboliczne korony. W osoby Mędrców ze Wschodu wcielili się Aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego. Nie zabrakło góralskiego kolędowania, które poprowadził Zespół im. Klimka Bachledy, a pomagały mu dzieci ze Wspólnoty Małego Misjonarza w jasełkowych strojach. Przechodząc przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku orszak zatrzymał się na chwilę, wspominając pierwszego zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka, którego 170 rocznica śmierci wypadła 6 stycznie tego roku. Na jego grobie złożono kwiaty. Za udział w uroczystości dziękował wszystkim zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Wiktor Łukaszczyk, który korzystając jeszcze ze świątecznego czasu złożył także życzenia.

Orszak Trzech Króli zawitał także do leżącej w gminie Nowy Targ Łopusznej. Tu po uroczystej mszy św., którą uświetniła kapela góralska zespołu „Młodzi Łopuśnianie” oraz Orkiestra Dęta z Pcimia, trzej Mędrcy ze Świętą Rodziną w asyście banderii konnej miejscowej stadniny oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przemaszerowali pod strażnicę strażacką. Tam przy akompaniamencie orkiestry oraz kapeli wszyscy obecni odśpiewali kilka kolęd i pastorałek.
Orszak Trzech Króli był organizowany w Łopusznej po raz drugi, a jego inicjatorem był obecny proboszcz ks. Kazimierz Foltyn. We mszy św. w Łopusznej uczestniczył wysłannik Watykanu, który na ręce proboszcza złożył pasterskie błogosławieństwo od Papieża Franciszka dla wszystkich parafian i mieszkańców Łopusznej.
Zorganizowany 10 lat temu po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli spotkał się z wielkim odzewem lokalnych społeczności i co roku dołączają do niego nowe miasta i parafie. W tym roku raz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników.
Marzena Gitler, foto: ze stron organizatorów

 

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 13:34
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14799

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11516

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9671

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4854

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4343

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4266

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4163

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4017

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3069

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2638

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2545

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2399

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...