Nowy Targ, Rabka Zdrój, Szaflary, Zakopane, Tvrdošín

Razem do Betlejem Wyróżniony

Razem do Betlejem

6 stycznia ulicami 644 miejscowości w Polsce przeszedł 10 Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki również drogami i ulicami Podhala m.in. w Rabce, Nowym Targu, Zakopanem i Łopusznej, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

W Rabce tegoroczny orszak rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Teresy pod przewodnictwem księdza proboszcza Dariusza Paculi. W liturgię włączyły się miejscowe przedszkolaki, które czytały czytania i przyniosły dary do ołtarza. Po mszy sformowano pochód, który przeszedł do amfiteatru. Rabczański marsz był niezwykle oryginalny. Na czele szli królowie, w postaci gigantycznych lalek Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nieśli je przebrani za trzech królów aktorzy Teatru Lalek „Rabcio” Łukasz Łęcki i Filip Bochenek oraz Maciej Rutkowski. Dekorację orszaku tworzyły powiewające kolorowe flagi, które nieśli uczestnicy imprezy. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój grająca kolędy oraz rabczanie z papierowymi koronami na głowach i gwiazdami betlejemskimi. W amfiteatrze rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą gwiazdę betlejemską, w którym wzięli udział: Zespół Przedszkoli przy Śląskim Centrum Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Rabce-Zdroju, szkoła Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski oraz Szkoła Podstawowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową. Wszystkim przyznano równorzędne pierwsze miejsce.
Za liczny udział w orszaku i w konkursie dziękowali uczestnikom wiceburmistrz Robert Wójciak i . ks. Dariusz Pacula. Obaj też złożyli wszystkim życzenia jak najdłuższego przeżywania radości z Bożego Narodzenia.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowano w tym roku w Nowym Targu. Przemaszerował spod kościoła NSPJ na nowotarski Rynek. W orszak włączyli się księża, ministranci, wiele innych grup z obu nowotarskich parafii oraz setki mieszkańców. Nie zabrakło „Małych Śwarnych” i członków Związku Podhalan w regionalnych strojach. Była banderia konna oraz zaprzężone w kucyki góralskie „półkoski”. Na rynku przed ustawioną z boku ratusza, krytą słomą szopką, przygotowaną przez zespół regionalny Mali Śwarni, odegrano tradycyjny pokłon. Za liczy udział podziękował mieszkańcom burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz prezes Związku Podhalan Józef Knap. Po ceremonii na rynku odbyły się konkursy i zabawy, a wolontariusze zbierali datki na rzecz polskich szkół na Ukrainie w ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu”.

W Zakopanem orszak wyruszył po mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny do Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej. Tworzyli go muzykanci, kolędnicy, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz miasta, a także liczni mieszkańcy i turyści. Dla chętnych rozdawano symboliczne korony. W osoby Mędrców ze Wschodu wcielili się Aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego. Nie zabrakło góralskiego kolędowania, które poprowadził Zespół im. Klimka Bachledy, a pomagały mu dzieci ze Wspólnoty Małego Misjonarza w jasełkowych strojach. Przechodząc przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku orszak zatrzymał się na chwilę, wspominając pierwszego zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka, którego 170 rocznica śmierci wypadła 6 stycznie tego roku. Na jego grobie złożono kwiaty. Za udział w uroczystości dziękował wszystkim zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Wiktor Łukaszczyk, który korzystając jeszcze ze świątecznego czasu złożył także życzenia.

Orszak Trzech Króli zawitał także do leżącej w gminie Nowy Targ Łopusznej. Tu po uroczystej mszy św., którą uświetniła kapela góralska zespołu „Młodzi Łopuśnianie” oraz Orkiestra Dęta z Pcimia, trzej Mędrcy ze Świętą Rodziną w asyście banderii konnej miejscowej stadniny oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przemaszerowali pod strażnicę strażacką. Tam przy akompaniamencie orkiestry oraz kapeli wszyscy obecni odśpiewali kilka kolęd i pastorałek.
Orszak Trzech Króli był organizowany w Łopusznej po raz drugi, a jego inicjatorem był obecny proboszcz ks. Kazimierz Foltyn. We mszy św. w Łopusznej uczestniczył wysłannik Watykanu, który na ręce proboszcza złożył pasterskie błogosławieństwo od Papieża Franciszka dla wszystkich parafian i mieszkańców Łopusznej.
Zorganizowany 10 lat temu po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli spotkał się z wielkim odzewem lokalnych społeczności i co roku dołączają do niego nowe miasta i parafie. W tym roku raz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników.
Marzena Gitler, foto: ze stron organizatorów

 

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 13:34
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2213

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1268

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1222

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1165

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:901

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...