Nowy Targ, Rabka Zdrój, Szaflary, Zakopane, Tvrdošín

 

 

Razem do Betlejem Wyróżniony

Razem do Betlejem

6 stycznia ulicami 644 miejscowości w Polsce przeszedł 10 Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki również drogami i ulicami Podhala m.in. w Rabce, Nowym Targu, Zakopanem i Łopusznej, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

W Rabce tegoroczny orszak rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Teresy pod przewodnictwem księdza proboszcza Dariusza Paculi. W liturgię włączyły się miejscowe przedszkolaki, które czytały czytania i przyniosły dary do ołtarza. Po mszy sformowano pochód, który przeszedł do amfiteatru. Rabczański marsz był niezwykle oryginalny. Na czele szli królowie, w postaci gigantycznych lalek Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nieśli je przebrani za trzech królów aktorzy Teatru Lalek „Rabcio” Łukasz Łęcki i Filip Bochenek oraz Maciej Rutkowski. Dekorację orszaku tworzyły powiewające kolorowe flagi, które nieśli uczestnicy imprezy. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój grająca kolędy oraz rabczanie z papierowymi koronami na głowach i gwiazdami betlejemskimi. W amfiteatrze rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą gwiazdę betlejemską, w którym wzięli udział: Zespół Przedszkoli przy Śląskim Centrum Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Rabce-Zdroju, szkoła Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski oraz Szkoła Podstawowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową. Wszystkim przyznano równorzędne pierwsze miejsce.
Za liczny udział w orszaku i w konkursie dziękowali uczestnikom wiceburmistrz Robert Wójciak i . ks. Dariusz Pacula. Obaj też złożyli wszystkim życzenia jak najdłuższego przeżywania radości z Bożego Narodzenia.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowano w tym roku w Nowym Targu. Przemaszerował spod kościoła NSPJ na nowotarski Rynek. W orszak włączyli się księża, ministranci, wiele innych grup z obu nowotarskich parafii oraz setki mieszkańców. Nie zabrakło „Małych Śwarnych” i członków Związku Podhalan w regionalnych strojach. Była banderia konna oraz zaprzężone w kucyki góralskie „półkoski”. Na rynku przed ustawioną z boku ratusza, krytą słomą szopką, przygotowaną przez zespół regionalny Mali Śwarni, odegrano tradycyjny pokłon. Za liczy udział podziękował mieszkańcom burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz prezes Związku Podhalan Józef Knap. Po ceremonii na rynku odbyły się konkursy i zabawy, a wolontariusze zbierali datki na rzecz polskich szkół na Ukrainie w ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu”.

W Zakopanem orszak wyruszył po mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny do Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej. Tworzyli go muzykanci, kolędnicy, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz miasta, a także liczni mieszkańcy i turyści. Dla chętnych rozdawano symboliczne korony. W osoby Mędrców ze Wschodu wcielili się Aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego. Nie zabrakło góralskiego kolędowania, które poprowadził Zespół im. Klimka Bachledy, a pomagały mu dzieci ze Wspólnoty Małego Misjonarza w jasełkowych strojach. Przechodząc przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku orszak zatrzymał się na chwilę, wspominając pierwszego zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka, którego 170 rocznica śmierci wypadła 6 stycznie tego roku. Na jego grobie złożono kwiaty. Za udział w uroczystości dziękował wszystkim zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Wiktor Łukaszczyk, który korzystając jeszcze ze świątecznego czasu złożył także życzenia.

Orszak Trzech Króli zawitał także do leżącej w gminie Nowy Targ Łopusznej. Tu po uroczystej mszy św., którą uświetniła kapela góralska zespołu „Młodzi Łopuśnianie” oraz Orkiestra Dęta z Pcimia, trzej Mędrcy ze Świętą Rodziną w asyście banderii konnej miejscowej stadniny oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przemaszerowali pod strażnicę strażacką. Tam przy akompaniamencie orkiestry oraz kapeli wszyscy obecni odśpiewali kilka kolęd i pastorałek.
Orszak Trzech Króli był organizowany w Łopusznej po raz drugi, a jego inicjatorem był obecny proboszcz ks. Kazimierz Foltyn. We mszy św. w Łopusznej uczestniczył wysłannik Watykanu, który na ręce proboszcza złożył pasterskie błogosławieństwo od Papieża Franciszka dla wszystkich parafian i mieszkańców Łopusznej.
Zorganizowany 10 lat temu po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli spotkał się z wielkim odzewem lokalnych społeczności i co roku dołączają do niego nowe miasta i parafie. W tym roku raz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników.
Marzena Gitler, foto: ze stron organizatorów

 

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 13:34
Powrót na górę  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Oświęcimski

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok

13 styczeń, 2018 | Wyświetleń:606

Jarmark, kiermasze, mecze, biegi, zloty, koncerty, bale – to tylko niektóre z działań fundacji „Mała...

Głos Limanowski

Sylwester na Lubogoszczy

28 grudzień, 2017 | Wyświetleń:514

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zaprasza na wyjątkowego Sylwestra pod gwiazdami. Organizatorzy zapewniają zimową pogodę, niezapomniane...

Głos Brzeski

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:380

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności...

Głos Chrzanowski

W grupie siła

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:280

Mieszkańcy chrzanowskich Kątów udowodnili, że jeśli wspólnie będą się o coś starać, to uda im...

Głos Beskidzki

Uśmiech na twarzach dzieci wyrażał więcej niż tysiąc słów

19 grudzień, 2017 | Wyświetleń:236

Suskie Wariaty, czyli kibice Wisły Kraków z powiatu suskiego, po raz kolejny zorganizowali Mikołajki dla...

Głos Beskidzki

Koleją na weekend

04 styczeń, 2018 | Wyświetleń:183

23 grudnia reaktywowano weekendowo-sezonowe połączenie KS ORNAK w relacji Katowice – Zakopane – Katowice przez...

Głos Krakowski

Lodowisko na placu Wolnica - atrakcje dla dzieci

20 grudzień, 2017 | Wyświetleń:168

Fani jazdy na łyżwach na lodowisku, urządzonym w sezonie zimowym na placu Wolnica, mogą już...

Głos Brzeski

Marek Piekarczyk i inne gwiazdy na koncercie charytatywnym w Brzesku

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:163

Zapraszamy na koncert charytatywny organizowany przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Motojadowniki” oraz Fundację niewidomi na...

Głos Podkrakowski

Szczury, martwe kocięta i gołębie bez głów

25 grudzień, 2017 | Wyświetleń:157

Brzmi jak opis horroru. Niestety, to krzeszowicka rzeczywistość... Wszystko to znaleźć można w... kanalizacji. Pracownicy...

Głos Chrzanowski

Przy kopalni „Matylda” niegdyś działała cegielnia

21 grudzień, 2017 | Wyświetleń:155

Mało już jest mieszkańców Osiedla Kąty w Chrzanowie, którzy pamiętają, iż przy kopalni „Matylda” istniała...

Styl Życia

882 zł na Święta

18 grudzień, 2017 | Wyświetleń:149

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym...

Głos Bielski

Zerwane dachy, powalone drzewa – nadal trwa szacowanie strat

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:138

W Bielsku-Białej w dalszym ciągu trwa szacowanie strat po ubiegłotygodniowej wichurze. Silny i porywisty wiatr...