Głupota po raz trzeci Wyróżniony

Chociaż internauci znów zareagowali w sposób prześmiewczy, to w końcu może się to skończyć tragicznie. Po raz trzeci z rzędu turyści w rejonie Morskiego Oka schodzili na Palenicę Białczańską na piechotę próbując wezwać służby ratunkowe ponieważ nagle... zrobiło się ciemno.

W świetle reflektorów radiowozu turyści szli na piechotę, ponieważ zlekceważyli wyraźne ostrzeżenia Tatrzańskiego Parku Narodowego dotyczące ograniczeń w transporcie kołowym w okresie Świąt. A TPN pisał wyraźnie: W tej chwili w Tatrach panują bardzo trudne warunki, jest twardo, śnieg w wielu miejscach zamienił się w lód! Nawet krótkie dolinne wycieczki mogą być niebezpieczne, a co dopiero wyjścia wysokogórskie. Przypominamy, że w samym okresie świąteczno-noworocznym 2015/2016 w Tatrach zginęło 14 osób, większość w wyniku poślizgnięć i upadku z wysokości. W ostatnich dniach po słowackiej stronie Tatr doszło już do 4 wypadków śmiertelnych.
Zalecamy używanie odpowiedniego sprzętu: w dolinach raczków i obowiązkowo kijów, wyżej raków, czekana i kasku – ale ze względu na aktualne warunki zdecydowane odradzamy wyjść wysokogórskich! W ostatnich dniach nasi pracownicy spotykali w górach turystów w butach typu adidas, którzy kierowali się w stronę Czerwonych Wierchów i Giewontu.
Osoby, które wybierają się do Morskiego Oka i chcą skorzystać z wozów konnych, informujemy, że ostatni kurs w górę jest o 14:00 – nie oznacza to jednak, że każda osoba, która dotrze na Palenicę przed tą godziną, zostanie wywieziona, gdyż do wozów mogą się ustawiać kolejki. Z kolei ostatnie wozy z góry wyruszają ok 16:00 – 16:30, ale w przypadku wielu chętnych na zjazd wszystkie wozy mogą odjechać wcześniej. Uwaga: wozy nie jeżdżą do momentu zwiezienia wszystkich chętnych! Jeśli o 16:00 na Włosienicy nie będzie żadnego wozu, jest duże prawdopodobieństwo, że w tym dniu już jazdy w dół już nie będzie! Przypominamy, że dzień jest o tej porze roku krótki, dzisiaj słońce zajdzie tuż przed 16:00. Zalecamy zabieranie latarek na wszystkie wyjścia. Nawet dobrze zaplanowana wycieczka może się bowiem przedłużyć, a szlaki nie są oświetlone.
Jako komentarz niech służy karteczka, którą ktoś po całym wydarzeniu powiesił na schronisku w Morskim Oku: „UWAGA! Dzisiaj w Morskim Oku po zmroku będzie ciemno”.

joa

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Aktualizacja: piątek, 12 styczeń 2018 14:19
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA