sobota, 21 kwiecień 2018 17:19

Zakopane: 21. Przegląd Filmów o Sztuce wygrał "Dziennik obserwatora" w reżyserii Jarosława Migonia

Napisała

"Dziennik obserwatora" w reżyserii Jarosława Migonia zdobył nagrodę główną 21. edycji Przeglądu Filmów o Sztuce, który od 11 do 15 kwietnia odbywał się w Zakopanem. Imprezę połączono z inauguracją pierwszego kina studyjnego w Zakopanem – Kina Miejsce. Organizatorami Przeglądu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. 

Dwie inauguracje

Przegląd miał mocne rozpoczęcie w środowy wieczór. Na gali z udziałem blisko setki gości przywitał dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia Ryszard Jaźwiński. Do powitań dołączyła się Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która podkreśliła kulturotwórczą rolę, jaką odgrywają na mapie naszego miasta zarówno reaktywowany dwa lata temu Przegląd Filmów o Sztuce, a także nowe kino studyjne. Zaakcentowała również jak istotne w tym, że Festiwal został reaktywowany i cały czas się rozwija, jest zaangażowanie podjęte przez jego Organizatorów. Z kolei Prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Stanisław Marduła dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie kina studyjnego oraz opowiadał o realizacji przedsięwzięcia. Ideę i historię Przeglądu przedstawiła natomiast dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Odczytany został także list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Pokaz nominowanego do Oscarów animowanego filmu „Twój Vincent” oraz spotkanie z jego twórcami dopełniło całości wieczoru. Mieliśmy okazję posłuchać Kamila Polaka oraz malarza Jerzego Lisaka, zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu.

8 pokazów konkursowych, projekcje, spotkania i wystawy

Przegląd Filmów o Sztuce rzeczywiście ma w sobie wiele wymiarów. Wraca do swoich korzeni, zyskując swoją markę, nabiera rozpędu, a filmowcy chcą pokazywać podczas wydarzenia swoją twórczość. W tym roku zgłoszonych zostało 166 filmów! Selekcjonerzy wybrali z nich te, które pokazywane są w blokach konkursowych – jest ich 31. Do tego energetyczne projekcje specjalne, spotkania z Twórcami, warsztaty dedykowane młodzieży i koncert.

Pierwsze zakopiańskie kino studyjne

Inicjatywa utworzenia z Zakopanem kina studyjnego jest doskonałym przykładem na to, że dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu różnych środowisk i instytucji nawet bardzo ambitne plany mają szansę powodzenia. Misją Kina Miejsce jest upowszechnianie kultury filmowej, działalność edukacyjna, a także skupianie i wspieranie młodych twórców, znawców i miłośników kina. Można w nim zobaczyć zarówno tytuły arthousowe o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych, jak i pozycje mainstreamowe. Organizowane są również pokazy przedpremierowe, premierowe oraz specjalne.

Trudny werdykt

Przegląd zakończył się uroczystą ceremonia rozdania nagród.  Poprowadziła ją Agnieszka Szydłowska - dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia. Przyznano w sumie sześć nagród w tym jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne. Zwycięskim filmem, który otrzymał nagrodę główną – GRAND PRIX Przeglądu został DZIENNIK OBSERWATORA w reżyserii Jarosława Migonia. Nagrodę II otrzymał film WARIACJE NA WIOLONCZELĘ SOLO w reżyserii Aleksandry Rek. Natomiast nagrodę III przyznano projektowi FANGOR - ZOSTANĄ OBRAZY w reżyserii Andrzeja Sapiji.

Nagrodę specjalną przyznaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymał reżyser Krzysztof Wierzbiański za film KOSAREWICZ - KTOŚ KTO WIDZI LEPIEJ. Wyróżnienie przyznane przez Zakopiańskiego Centrum Kultury i Miejską Galerię Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego przyznano reżyserce Annie Zakrzewskiej za produkcję MIROSŁAW BAŁKA: NERW.KONSTRUKCJA.
Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Connaisseur Salon Dzieł Sztuki wręczono reżyserowi filmu NEON - Ericowi Bednarskiemu.

Filmowcy odbierający nagrody zwracali uwagę jak ważną rolę ma do spełnienia ten reaktywowany dwa lata temu projekt, który jako wydarzenie niszowe stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie odbiorcy wrażliwego i wymagającego, zmierzającego w stronę tego co nieznane, poszukujące i skłaniające do refleksji.

Nie można nie wspomnieć o instytucjach wspierających projekt. Są nimi: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Tatrzańskie oraz Teatr im. St. I. Witkiewicza.
Z kolei modernizacji pomieszczeń na tyłach budynku Kina „Sokół” podjęło się Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, przy wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a obecnie nowo powstałe kino jest prowadzone wspólnie z Zakopiańskim Centrum Kultury.

mat. prasowe

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.