środa, 16 maj 2018 15:05

XIII Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem

Napisała

Blisko 200 uczestników wzięło udział w XIII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej, który odbył się od 10 do 13 maja w Zakopanem.

Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej jest dorocznym świętem młodości i kultury. Wpisuje się w obchody Dni Zakopanego i upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1997.

Organizatorem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Zakopane przy współpracy zakopiańskich Parafii, Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. Hasłem festiwalu są ostatnie słowa Jana Pawła II „Szukałem Was…”, a ideą, jak przyświeca jego twórcom i uczestnikom jest rozwój młodych talentów teatralnych, muzycznych, plastycznych i literackich.

Podczas czterech festiwalowych dni blisko 200 uczestników poznawało naukę i biografię Świętego Jana Pawła II i rywalizowało o nagrody Burmistrza Zakopanego 4 kategoriach artystycznych. Każdy dzień rozpoczynał się Eucharystią w zakopiańskich kościołach. W programie festiwalu były warsztaty i przesłuchaniami, a wieczorem ciekawe koncerty.

10 maja Zespół im. Klimka Bachledy zaprezentował tradycje i kulturę góralską. 11 maja w ramach wieloletniej współpracy z Księżmi Salwatorianami, na festiwalowej scenie wystąpiła Laureatka Festiwalu Piosenki Religijnej z Trzebnicy Monika Mendrok-Mika, a gwiazdą wieczoru był zespół MATE.O/TU. Z kolei w sobotę, 12 maja wieczorem odbył się koncert finałowy, podczas którego wystąpili wszyscy laureaci, ogłoszone zostały także wyniki i rozdane nagrody. Festiwal zakończyła wspólna niedzielna Msza św. w kościele Świętego Krzyża.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyło hasło:„Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę”. W roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości te słowa św. Jana Pawła II nabierają szczególnego znaczenia. Ideą tej edycji Festiwalu było więc przybliżenie młodym ludziom troski o patriotyczne wartości, zarówno w wymiarze duchowym jak i artystycznym.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Dziekan Bogusław Filipiak oraz ks. Infułat Stanisław Olszówka. Opiekę duchową nad uczestnikami Festiwalu sprawowali ks. Maciej Szeszko SDS i ks. Łukasz Anioł SDS. Festiwal współorganizowały także zakopiańskie parafie.

Inf. UM Zakopane (AKS), fot. APM, RKW, AKS

wyniki:

teatralne

plastyczne

literackie

muzyczne

 

 

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.