środa, 16 maj 2018 15:39

Nowy Targ: „Wiosna w muzeum”

Napisała

Od początku maja do połowy czerwca Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz lekcjach muzealnych z cyklu: „Wiosna w muzeum”.

Podczas warsztatów pt. „W pracowni artysty – rzeźbiarza” uczestnicy dowiedzą się czym jest rzeźbiarstwo, co odróżnia je od pozostałych dziedzin sztuki. Zaglądając do pracowni artysty będą mogli zobaczyć jakich materiałów i narzędzi używa rzeźbiarz. Na zakończenie warsztatu każdy uczestnik wykona własną rzeźbę z masy papierowej. Warsztatowi towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy „Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu”

Warsztat pt. „Na straganie w dzień targowy … to zajęcia sensoryczno-edukacyjne z kurą w tle” podczas, których dzieci poznają historię jarmarku podhalańskiego, dawny szlak handlowy prowadzący z Budy do Krakowa. Dowiedzą się gdzie i jak często odbywały się dawne targi, co wówczas sprzedawano, co to jest barter i handel wymienny oraz targowanie się. Wprowadzając uczestników w klimat dawnego jarmarku za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku, słuchu będzie można poznać produkty sprzedawane dawniej podczas jarmarków oraz klimat tam panujący. Jako symbol dawnych jarmarków uczestnicy własnoręcznie z papieru i piórek wykonają kurę.

Podczas warsztatu pt. „Świat budzi się do życia… tradycje i obrzędy związane z wiosną w polskiej kulturze, wiosna w sztuce, dźwięki i zapachy wiosny” uczestnicy usłyszą opowieści związane z wiosną w kulturze polskiej, zapoznają się z najsłynniejszymi polskimi obrazami przedstawiającymi motyw wiosny. Wprowadzając uczestników w wiosenny klimat za pomocą zmysłów: słuchu, węchu i wzroku, będą mogli oni odgadywać dźwięki i zapachy wiosny. Na zakończenie warsztatu każdy z uczestników stworzy swój własny obraz pt. ”Wiosna”

Muzeum zaprasza też na wystawę czasową „Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu”. Jest to wystawa pokonkursowa prac laureatów konkursu pod tym tytułam. Wystawa upamiętnia też dwóch słynnych artystów podhalańskich – rzeźbiarzy Wojciecha Kułacha – Wawrzyńcoka oraz jego brata Piotra.

Dla rodzin z dziećmi atrakcja może być ścieżka muzealna po ekspozycji stałej „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – miasto, którego już nie ma”, na której prezentowane są dawne warsztaty rzemieślnicze.

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane są lekcjach muzealnych i warsztaty pt. „Moja mała ojczyzna” Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in. czym jest współczesny patriotyzm oraz wykonają własnoręcznie symbole narodowe: godło państwowe, flagę, a na zakończenie wspólnie odśpiewają hymn państwowy.

Warsztaty polecane są dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów niedowidzących i niesłyszących. Czas trwania warsztatów to 60 minut, a koszt to 5 zł za osobę. 

Wszelkie informacje można uzyskać w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu pod nr tel. 18 266 77 76 lub pisząc na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mat. prasowe, foto Muzeum Podhalańskim

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.