Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy Wyróżniony

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i domostw strażacy musieli wypompowywać olbrzymie ilości wody. Ewakuowano również obozy harcerskie.  

Jak podano w komunikacie MSWiA, od wczoraj w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadami deszczu i podtopieniami straż pożarna w całym kraju interweniowała 1600 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie strażacy wyjeżdżali 414 razy z czego 183 interwencji było na samym Podhalu. 

- W związku z tą sytuacją Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów. Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej - czytamy w komunikacie. 

W środę, ze względu na złe warunki atmosferyczne, podjęto decyzje o ewakuacji pięciu obozów harcerskich - w sumie 427 osób – w rozmowie z PAP-em podał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. W Małopolsce były to dwa obozy. W Witowie ewakuowano 24 osoby, a w Juszczynie aż 136 osób. Ewakuowano również 30 przyczep kempingowych i kilkanaście namiotów w Krościenku w woj. małopolskim.

Wczoraj wieczorem zamknięto również most na Zakopiance w Białym Dunajcu. Powodem był wysoki stan wody, który zagrażał konstrukcji mostu. Dzisiaj nad ranem poziom wody się obniżył i droga jest ponownie przejezdna. Więcej na ten tematKoszt naprawy mostu będzie wynosić około 1,5 miliona złotych - podaje portal zakopane info.  

Jak podaje IMGW dzisiaj najbardziej zagrożone powodziami i podtopieniami są dwa województwa – małopolskie i śląskie. To właśnie w tych rejonach spodziewane są największe opady deszczu. Co więcej dla obu województw wydano również 3 stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Co to oznacza dla mieszkańców Podhala? Muszą się przygotować na to, że stan pobliskich rzek może ponownie wzrosnąć.  

W gminie Nowy Targ w miejscowości Harklowa na Dunajcu wczoraj został przerwany wał przeciwpowodziowy. Obecnie na miejscu jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z doraźnym sztabem kryzysowym. - Sytuacja jest poważna, ale pod kontrolą. Służby pracują i usuwają skutki podtopień - powiedział na konferencji Piotr Ćwik. - Procedura udzielania pomocy jest uruchomiona, poszkodowani taką pomoc będą na bieżąco otrzymywać - dodaje. 

- W miejscowości Harklowa wciąż trwa budowanie wału z worków z piaskiem w celu skierowania wody występującej z rzeki Dunajec z powrotem do koryta. W działaniach biorą udział 2 pompy dużej wydajności z KP PSP Sucha i JRG Rabka oraz około 10 pomp szlamowych - poinformował urząd wojewódzki w Krakowie. Stany alarmowe przekroczone są na:
- rzeka Biały Dunajec w Zakopanyn-Harenda (pow. tatrzański) o 46 cm,
- rzeka Poroniec w Poroninie (pow. tatrzański) o 84 cm,
- rzeka Dunajec w Nowym Targu-Kowańcu (pow. nowotarski) o 31 cm,
- rzeka Białka na Łysej Polanie (pow. tatrzański) o 53 cm,
- rzeka Białka w Trybszu 2 (pow. nowotarski) o 90 cm,
- rzeka Nidziczanka w Niedzicy (pow. nowotarski) o 46 cm,
- rzeka Ochotnica w Tylmanowej (pow. nowotarski) o 6 cm,
- rzeka Raba w Rabce 2 (pow. nowotarski) o 6 cm,
- rzeka Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu (pow. nowotarski) o 33 cm,
- rzeka Czarny Dunajec w Nowym Targu (pow. nowotarski) o 113 cm,
- rzeka Dunajec w Sromowcach Wyżnych (pow. nowotarski) o 6 cm,
- rzeka Dunajec w Krościenku (pow. tatrzański) 0 30 cm,
- rzeka Dunajec w Gołkowicach (pow. nowosądecki) o 24 cm,

Wciąż nieprzejezdny jest odcinek drogi krajowej nr 47 w Białym Dunajcu. 

Spółka SEWiK informuje o zamknięciu ujęcia wody w Kużnicach na Potoku Bystra w związku z dużymi opadami deszczu. Mogą wystąpić czasowe braki w dostawie wody na terenie miasta.

Jak podaje portal podhale24, podczas ulew i powodzi najbardziej ucierpiały gminy: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Krościenko, Bukowina Tatrzańska i Łapsze Niżne. 

Wójt gminy Ochotnica Dolna, informuje, że droga powiatowa nr 1637H z Harklowa do Tylmanowej na odcinku osiedla Gronie w Ochotnicy Górnej, została zniszczona przez potok Ochotnicę. Równocześnie zagrożony podmyciem jest most „Pod Słubicą”. Gmina prosi, aby kierowcy samochodów ciężarowych kierowali się inną drogą.

 Z informacji na godzinę 15.00 - bez prądu jest wciąż około 1000 osób. 

 

Info: Gmina Ochotnica Dolna, zakopane.info, podhale24, UW w Krakowie, foto: OSP Maniowy, OSP Kluszkowce, pixabay, Gmina Ochotnica Dolna, GDDiK; video: Jakub Świst

Aleksandra Bieniek

Aleksandra Bieniek

Etykiety
Aktualizacja: piątek, 20 lipiec 2018 17:42
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza Sylwia piątek, 20 lipiec 2018 16:39 napisane przez Sylwia

  W powiecie nowotarskim nie ma miejscowości Nidzica, jest Niedzica.

Pozostałe artykuły

 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA