wtorek, 20 listopad 2018 16:14

Powiat krakowski: policjanci 40 minut walczyli o jego życie

Napisała
Powiat krakowski: policjanci 40 minut walczyli o jego życie KPP Kraków

Policjanci z powiatu krakowskiego codziennie w swej służbie wypełniają słowa roty ślubowania, jaką składali wstępując w policyjne szeregi. Czasami jednak, słowa „strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli” nabierają wyjątkowego znaczenia. Szczególnie w takim dniu jak wczoraj, kiedy policjanci w ostatniej chwili uratowali życie człowieka. 

Wczoraj o godzinie 12:40, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Krakowie otrzymał informację, że w miejscowości Zerwana doszło do zdarzenia drogowego. Z informacji, jakie posiadał wynikało, że na miejscu znajduje się jedna osoba poszkodowana, która jest nieprzytomna. Patrol policjantów wydziału ruchu drogowego w składzie: mł. asp. Mariusz Kaczmarczyk wraz z post. Mariuszem Sonik niezwłocznie udał się na miejsce.  

Policjanci, jako pierwsi dotarli na miejsce, gdzie w rowie melioracyjnym zastali unieruchomiony pojazd, w którym znajdował się nieprzytomny człowiek. Mężczyzna nie posiadał obrażeń zewnętrznych jednak w żaden sposób nie reagował na wezwania funkcjonariuszy. Jak się okazało ani tętno ani oddech nie były wyczuwalne.

Policjanci nie zastanawiając się ani sekundy wyciągnęli kierowcę z pojazdu, układając go na twardym, płaskim podłożu. Funkcjonariusze wezwali na miejsce służby ratunkowe i sami przystąpili do resuscytacji, którą prowadzili wspólnie aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Rozpoczęła się trudna walka z czasem. Wspólna reanimacja prowadzona przez prawie 40 min doprowadziła do przywrócenia funkcji życiowych mężczyzny. Według lekarza z lotniczego pogotowia ratunkowego, które również przybyło na miejsce, u mężczyzny doszło do zatrzymania akcji serca. Poszkodowany niezwłocznie został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie obecnie wraca do zdrowia.

Powiatowi policjanci, którzy brali udział w działaniach mają satysfakcję, że doskonale wywiązali się ze swoich obowiązków, a dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu, odwadze i zdecydowaniu oraz szybkości działania, świetnie wykonali najtrudniejsze zadanie - uratowali ludzkie życie.

- Jak widać każda służba przynosi coś nowego. Każdy dzień to nowe wyzwania. Jesteśmy tylko ludźmi. Każdy ma swoje słabości, może odczuwać strach, jednak w takich sytuacjach jak ta nie myśli się o tym. Na pewno jest to wspaniałe uczucie móc uratować komuś życie, ale nie czujemy się bohaterami. Każdy policjant na naszym miejscu zrobiłby to samo – dodają policjanci.

 

Źródło: KPP Kraków

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.